• BIST 11139.46
  • Altın 2600.205
  • Dolar 33.0729
  • Euro 36.1196
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 30 °C
  • Antalya 31 °C

Hestourex 2020 neden önemli?

Tümay Mercan

HESTOUREX 2020 Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Fuar ve Kongresi 2-4 Nisan 2020 tarihinde Antalya’da yapılıyor.
Teması spor, sağlık ve aktif turizmdir. Yani Türkiye için 12 ay turizm istiyorsak, turizm değerlerimizi tanıtmak, iş bağlantıları kurmak için kaçırılmayacak bir fırsattır. HESTOUREX 2020’de, B2B görüşmeler, fuar, akademik zirve, turizm ödülleri, çeşitli etkinlikler , ilk defa yapılacak, sergilenecek çalışmalar var yani turizm açısından zengin ve doyurucu bir ortamdır. Aynı zamanda turizm zenginliğimizi anlatmanın da önemli bir yoludur.
Cumhurbaşkanlığımızın desteğinde 4. Yılına gelen, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı olmak üzere 6 bakanlıktan destek alan bir etkinliktir.

Neden HESTOUREX’e katılmalısınız?

- Türkiye’de yapılan uluslar arası fuarlar yurt dışından gelecek alım heyetlerine karşı ülkesel bir güç, gövde sektör gösterisidir. Bu tür fuarlarda turizm sektörünün bütün aktörleri ile güçlü katılımı sektörün güçlülüğünün göstergesidir. Cılız katılım ise tam tersidir. Yani işin sektörel ve ülkesel boyutu önem taşıyor.

-Otelci birlikleri, dernekleri, sağlık kuruluşlarının bu tür organizasyonlara dört elle sarılması ve güçlendirmesi gerekir. Çünkü ülkesel ve sektörel görünürlük ve sürdürülebilirlik önemlidir.

-Dünya virüs krizi yaşarken Türkiye’de HESTOUREX’İN devam etmesinin ve HESTOUREX’e kurum olarak katılarak görünür olmanın önemini umarım turizm ve sağlıkla ilgili kurumlar anlıyorlardır. Bu aynı zamanda Türkiye’nin gücüdür.

-Sağlık turizmi, spor turizmi ve alternatif turizm alanlarında sektör profesyonellerini bir araya getiren en geniş organizasyon ve iş geliştirme platformu HESTOUREX’dir.

-HESTOUREX 2029’da 307 katılımcı firmadan 523 yetkili ile 165 ülkeden gelen 5.211 kişilik alım heyeti toplam 57.213 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Orta ve uzun vadede toplam 27 milyar TL.lik yeni iş potansiyeli yarattı.

-Cumhurbaşkanlığının ve 6 bakanlığın desteklemesi ile konunun önemi ve ülke menfaati zaten görülüyor.

Fuarlar Bugüne ve Geleceğe Yatırımdır.

- Özellikle bu dönemde dünya turizmi virüsten etkilenirken, ülkemizin 6 güvenli ülke olması, faaliyetlerine devam etmesi, önemlidir.

- Uçuş yasağı olan ülkeler dışındaki katılımcılar HESTOUREX’ e katılacaklarını bildirdiler. Yurt dışından gelenler ülkemize zaten kontrollü alınıyor. Havaların giderek ısınması ile virüsün etkisinin azalacağı uzmanlarca belirtiliyor.

- Türk turizm aktörlerinin turizmdeki bu kadar değerli tecrübelerle turizm risklerine karşı birleşmesi, sektörü güçlendirici hareket etmesi ve büyük düşünmesi gerekiyor.

-Türkiye’nin turizm gelirleri ve ekonomisi açısından bu tür güçlü organizasyonlara daha fazla destek verilmelidir. Verilen destek kuruma misliyle geri dönecektir.

-Fuarlar iş dünyası için önemli bir görünürlük, bu gün ve gelecek için yatırımdır.

12 ay turizm lafla değil, görünür olmakla, tanınmakla, tanıtmakla, fırsatları değerlendirmekle, networkü genişletmekle, çalışmakla, fırsatları değerlendirmekle, oluyor.

HESTOUREX Nisan ayında Antalya’da olacak, turizm, sağlık, alternatif turizm sektör aktörleri, sektör liderleri, bu önemli etkinlikte nerdesiniz?

“Armut piş, ağzıma düş” devri bitmiştir. Artık daha fazla gayret göstermek ve dayanışma içinde olmak vaktidir.

Varlığını sürekli anlatmaya çalışan ve gelecekte çok daha önemli bir tercih olacak karavan turizmi aktörleri neredesiniz?

12 ay turizmin gelişmesini gerçekten isteyenlerin söz yerine eyleme geçmesinin, HESTOUREX’de yer almasının, aktif olmasının, geleceğin turizminde yerini almasının zamanı gelmedi mi?

Sözün özü; Henüz fırsat varken HESTOUREX’de yerinizi almalısınız.

hestourex-006.jpg

Bu yazı toplam 2890 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.