• BIST 10723.07
  • Altın 2419.889
  • Dolar 32.1804
  • Euro 34.9311
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 23 °C

Ali Korur - Korur Turizm

Korur Turizmin kurucusu Yönetim Kurulu Başkanı Ali̇ Korur 15.11.2014 tarihinde yapılan bir söyleşide kendini anlatıyor.

ALİ KORUR:
"Üzüm Üreticileri Birliği Başkanıydım. Beş yıl başkanlığını yaptım. Kızılcıkdere'de Hardaliye tesislerini kurduk. Hardaliye Kırklareli'nin gelecekte en büyük sembolü olacaktır. Atatürk'ün "Hardaliyeyi milli içecek yapınız" vasiyetini hardaliye tesisini kurarak yerine getirdik.
 

Türkiye'de ilk kurulmuş olan Küçükbaş birliğinin kapanmasını önledik. Küçükbaş hayvancılığı yapanlara önderlik ettik. Destek verilmesini Kırklareli eski Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam'ın yardımıyla sağladık. Veba aşısının mecburi yapılmasını sağladık. Koyun ve keçilerin küpelenmesini birlik olarak kayıta aldık. Şuanda koyun, keçi küpelenmesini Tarım Hayvancılık Müdürlüğü yapıyor. Veba aşısının mecburi olmasını sağladık. Bu olay bizi çok mutlu etti.

Büyükbaş hayvanlarda şap aşısı mecburidir. Büyük ve küçük baş hayvancılıkta veba aşısı artık mecburi olarak yapılıyor" dedi.
 

"Turizm alanındaki faaliyetlerinizi konuşalım"

ALİ KORUR: "Türkiye'de turizmin bütün dallarında çalışabilmiş ender kişilerden birisiyim. 1959-1963 yıllarında Atatürk Hava Limanı'nda yerel hizmetlerde çalıştım. 1963 yılında Türkiye'deki ilk tercüman rehber kursunu bitiren yüz kişiden bir tanesiyim. 1958 yılında Galatasaray Lisesi'ni bitirdim. 1963'te Çapa Yüksek Öğretmen Okulu'nun Fransızca Bölümü'nü bitirdim.

1963-1969 yıllarında Devlet Seyahat Acentesi'nde çalıştım. 1969'dan bugüne kadar Korur Turi̇zm olarak faaliyetteyim.

1972 yılında TÜRSABIN kurucularındanım. Dört yıl yönetim kurulunda Türsav'da ise onbeş yıldan beri başkan vekilliği dahil çeşitli kademelerde görev yaptım. Onbir yıl kadarda Türsav'ın Trakya temsilcisiydim.
 

İstanbul'da Galatasaray Lisesi İstanbul Musevi Lisesi'nde ve Levent Koleji'nde Fransızca Öğretmenliği ve müdür yardımcılığı yaptım.
 

Türsav ve Edirne Yüksek Turizm Okulu'nda Seyahat Acenteliği dersleri verdim.

1998 yılında Fransa hükümetinin Turizm Liyakat Nişanı'nı aldım. Halen TEMA Kırklareli temsilciliği görevini ve seyahat acentesi olarak da Trakyalılara hizmet etmekteyim.
 

Trakya Turizm Derneği'nin kurucu başkanıyım. KIRKSEDER'in, ADD'nin üyesiyim" dedi.
 

"Gençliğinizde sevdalanıp şiirler yazdınız mı?"

ALİ KORUR: O yolda/ Başka bir kolda/ Birden uyandım/ Bu bir rüyaymış/ Boşver dedim./
 

ALİ KORUR: "Bir arkadaşımla birlikte 1957 yılında Deniz İzciliğini kurduk. Aynı yıl elli yılda bir İngiltere'de yapılan jübile jamborre izci kampına katıldık. Orada yaşlı kısa pantolonlu izcileri gördük. Bunlar burada ne iş yapıyor dedik. "Onlar ikinci elli yılını doldurmuş izciler" dediler.
2006 yılında Kraliçe'den davet geldi. 2007'de bizde duble yapma şansını kazandık.

KORUR TURİZMİN SAHİBİ ALİ KORUR YAŞAMINI YİTİRDİ

Ali Korur'un Cenazesi, 5 Aralık 2019 İstanbul Karacaahmet Küçük Cami'inde kılınan öğle namazından sonra aile mezarlığında toprağa verildi...

En eski seyahat acentelerinden Korur turizmin sahibi, Jolly Tur kurucularından, TÜRSAB eski Yönetim Kurulu Üyesi ve TURSAV kurucularından Ali Korur yaşamını yitirdi.

Korur 1960 yılında Korur Turizmi kurdu. Daha sonar Jolly Tur kurucuları arasında yer aldı.

Bir döneh TÜRSAB Yönetim Kurulu üyeliği yapan Korur, TÜRSAB üyelerinin oluşturduğu TURSAV Vakfının kurucularından ve dört yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı.

Korur bir süreden beri Korur Turizm’in faaliyetlerini Kırklareli’nde yürütüyordu.

05-12-2019 12:16

VEFAT
Kulübümüzün 3979 Sicil Numaralı Divan Üyesi, Ali Haluk Korur’un vefat haberini derin üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Merhumun cenazesi, 5 Aralık 2019 Perşembe günü Karacaahmet Camii’nde kılınacak öğle namazından sonra Karacaahmet Kabristanı’na defnedilecektir.

Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Camiamıza başsağlığı dileriz.

Galatasaray Spor Kulübü

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.