• BIST 1.376
  • Altın 454,639
  • Dolar 8,1429
  • Euro 9,7024
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 4 °C

Yüzbinler Maltepe’de #YeniBirBaşlangıç için buluştu

Yüzbinler Maltepe’de #YeniBirBaşlangıç için buluştu
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun çağrısıyla yüzbinler “İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Buluşması”nda bir araya geldi.

İSTANBUL -İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun çağrısıyla yüzbinler “İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Buluşması”nda bir araya geldi. İmamoğlu, "Yeni nesil siyaset, yeni nesil belediyecilik, yeni nesil yerel demokrasi, yeni nesil toplumsal birlik, yeni nesil yurttaşlık" başlıklı bir konuşma yaptı.

imamoglu-maltepe-001.jpgİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrısıyla yüzbinler Maltepe miting alanında buluştu. “Yeni bir başlangıç” sloganıyla düzenlenen mitingin programında asker cenazeleri nedeniyle kutlamalar sınırlandırıldı.

ekrem-imamoglu-011.jpgİmamoğlu saat 14.30’a doğru kürsüye çıktı. Selamlamanın ardından İmamoğlu yaklaşık 1,5 saatlik bir konuşma yaptı.

Ardından kürsüye çıkan İmamoğlu konuşmasına mitinge katılanlara teşekkür ederek ve terörü lanetleyerek başladı. İmamoğlu'nun açıklamarı şu şekilde:

* Ben seçimleri değil sizlerin kalplerini kazanmayı yeğlerim.

* 31 Mart İstanbul yerel seçimleri tarihe geçmiştir. Bu seçimden herkesin, özellikle de siyasetçilerin alacağı dersler vardır. Bu seçimden çıkan üç temel dersi hatırlatmak istiyorum. Birincisi; siyaseti her koşulda sevgi, saygı, centilmenlik içinde yapılmalıdır. Bu centilmenlikten asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. İkincisi; siyasetin amacı insanların mutluluğudur. Siyaseti öncelikle bu sorumlulukla düşünüp davranmalıyız. Üçüncüsü; herkesin dünya görüşü, değerleri, inançları farklı olabilir ama bunları çatıştırmanın adı asla siyaset değildir. Bu dersi hiç kimse unutmasın. Siyaset her şeyden çok çözüm üretme işidir.
imamoglu-maltepe-008.jpg
* "31 Mart'tan bu dersi çıkarmayanlar, asla seçim kazanamazlar" demeyeceğim. 31 Mart seçimlerinden bu dersleri almamış olanlar seçim kazansa da kazanan asla milletimiz olmayacak. Benim de üç noktada eksiğim yanlışım olabilir. Mutlaka düzeltmeye gayret edeceğim
* 31 Mart İstanbul seçimlerinin oy sayma işlemi 17 gün sürdü. 17 günde yaşananlar bu ülkeye yaşatılmak istenenler hakkında çok şey yazılacak, biliyorum. Bugün itibariyle hepsini bir kenara bırakarak, işimize, tüm İstanbullulara hizmete odaklanmış durumdayım. Ancak şurası çok iyi anlaşılmalı; 17 gün boyunca yaşanan, kısmen bugün yaşanmaya devam eden gelişmeler var. Milletçe bir demokrasi sınavından geçtiğimizi düşünüyorum. Milletimi bu demokrasi sınavını sükûnetle, hassasiyetle, başarıyla geçmiştir.

imamoglu-maltepe-002.jpg* Söz verdiğim gibi artık İstanbul'da dini ve milli bayramlarımızda ulaşım ücretsiz olacak. Bugün müjdeliyorum, ben İstanbul'a yeni bir başlangıç vadederek buraya geldim. Bu başlangıç 5 temel alanda olacak.

* Vatandaşlarla arasına engeller koyan siyasetçi dönemi kapanmıştır. Vatandaş bu milletin efendisidir. Siyasetçiler ve yöneticiler bu milletin hizmetkarıdır. Bundan böyle herkes yerini bilecek. Herkes haddini bilecek. Her zaman hukukun üstünlüğünü kabul edeceğim. Kanunları, kurumları ve kuralları kendi amaçları için eğip büken bir yönetici asla olmayacağım. Başta Anayasa ve kanunlar olmak üzere hukukun temel hükümlerinin eğilip bükülmesine izin vermeyeceğim. Milli ve manevi değerleri istismar etmeyeceğim. Kimsenin kalbini kırmayacağım, buna müsaade etmeyeceğim. Bu ülkenin kurucu değerlerine sonuna kadar bağlı kalacağım. Korkudan değil, sevgiden yana olacağım. Kucaklayarak ve birleştirerek hizmet edeceğim.

imamoglu-maltepe-005.jpg
İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

31 MART İSTANBUL YEREL SEÇIMLERI TARIHE GEÇMIŞTIR.

Rakibinizi hedef göstererek, hakaret ederek seçimi kazanabilirsiniz ancak öyle kazanılmış bir seçimi yalnız siz kazanmış olursunuz, millet kaybeder. Sizin gönüllerinizi kazanmak bana yeter. Bu 17 günde ülkeye yaşatılmak istenenler çok konuşulacak ama ben İstanbul’a hizmet etmeye odaklanmış durumdayım. Çok daha kaliteli siyaset yapacağım, söz veriyorum.

imamoglu-maltepe-007.jpgSize söz veriyorum, vatandaşın tek bir kuruşunu israf etmeden, yandaşa yoldaşa peşkeş çekmeden bir emin yönetici olarak hassasiyetle harcayacağız. Kimsesizlerin kimsesi olacağım. Bu kentin mazlumları, mağdurları kalmayacak. Bu şehrin emeklilerinin, engellilerinin hamisi olacağız. Bu şehirde asla alan el veren eli bilmeyecek, hassas olacağız.

Kampanyam boyunca söz verdiğim gibi; İstanbul’da dini ve milli bayramlarda ulaşım ücretsiz olacak. En kısa zamanda hayata geçireceğiz.

* Bu şehir dünyada yerel demokrasinin yükseldiği şehirler arasında en başta olacak. Bu şehir özgürleştikçe daha üretken bir yapıya sahip olacak. Bu şehrin üretenleri çalışanları güç kazanacak. Bu şehir dünyada bir çekim merkezine dönecek. Bu şehri hep birlikte ayağa kaldıracağız.

* Bana ve ekibime süre tanıyın. Hep birlikte başaracağız, başarmak zorundayız.

* Beni denetlemekten, eleştirmekten, bana yol göstermekten de vazgeçmeyin.

* Ne yazık ki CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugün talihsiz bir olay yaşadı ama kendisi çok iyi. Güleryüzlü bir şekilde sizleri saygıyla, sevgiyle selamladı. Orada bu hareketleri yapanlar vatandaşımız değil talimat almış kişilerdir. Benim vatandaşım böyle bir şey yapmaz, görüşü ne olursa olsun yapmaz. Göreceksiniz bu kez sevgi- saygı kazanacak.

* Nasıl çalıştığımı gördükçe beni daha çok seveceksiniz.

imamoglu-maltepe-006.jpgBEŞ YENI ANLAYIŞ ILE YENI DÖNEME BAŞLIYORUZ:

YENI NESIL SIYASET: Herkes yerini, haddini bilecek. Hukukun üstünlüğünü kabul edeceğim. Kanunları, kurumları, kararları eğip büken bir yönetici olmayacağım.

YENI NESIL BELEDIYECILIK: Yeşili yok eden, insan sağlığını ihmal eden uygulamalara son vereceğiz. Şehrin nimetlerini ganimet saymayacağız. Kuralları birlikte belirleyeceğiz. Tüm canlıların haklarına saygı göstereceğiz.

YENI NESIL YEREL DEMOKRASI: Mahalle meclislerinden sektör meclislerine herkes kent yönetiminde söz sahibi olacak. Özgürleşen, demokratikleşen İstanbul’dan yeni bir demokrasi doğacak. Bu şehri ayağa kaldıracağız!

YENI NESIL TOPLUMSAL BIRLIK: Herkes eşit, birinci sınıf saygıdeğer hemşerimdir. Herkes kendini özgür hissedecek. Herkes eşitliğin, kardeşliğin, birliğin tadına varacak.

YENI NESIL YURTTAŞLIK: Kimse kamu gücünden korkmayacak, kimse de kamu gücünü kullanamayacak. Her şey yurttaş için olacak. Bundan böyle vakıflara, kişilere, cemaatlere kaynak işi yok! İzin vermeyeceğiz!

Hedeflerini gerçekleştirmemiz zaman alacak. Bize zaman verin. Sonunda başaracağımızı göreceksiniz. Başaracağız!

Kılıçdaroğlu gayet iyi, güleryüzlü selamlarını gönderdi. O saldırıyı yapanlar vatandaş değil, talimat alan kişilerdir. Sevgi, saygı kazanacak.

Bu haber toplam 1604 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.