• BIST 10739.94
  • Altın 2490.697
  • Dolar 32.8007
  • Euro 35.1041
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 20 °C
  • Antalya 26 °C

Yılın ilk yarısı için 8 milyon dolar

Yılın ilk yarısı için 8 milyon dolar
Türkiye’nin yeni reklam görselleri, Almanya’daki yazılı basında yoğun bir şekilde yer almaya, şehirlerdeki reklam panolarını doldurmaya başladı.

FRANKFURT- Türkiye’nin yeni reklam görselleri, Almanya’daki yazılı basında yoğun bir şekilde yer almaya, şehirlerdeki reklam panolarını doldurmaya başladı. Almanya’daki reklamlara yılın ilk yarısı için 8 milyon dolar ayrıldı. Ancak bu rakamın yıl içinde ikiye katlanacağı belirtiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığından edindiği bilgiye göre, Türkiye’nin yeni reklam kampanyalarına dün itibariyle pazar ülkelerde başlandı. Türkiye’nin en önemli ana pazarı olan Almanya’da da yılın ilk çeyreği için yoğun reklam ve tanıtım kampanyaları yürütülüyor.

En fazla bu aylarında tatil kararı alan ve erken rezervasyon yaptırmaya başlayan Almanlar, TV, yazılı basın, açık alan ve internet reklamlarıyla Türkiye tanıtımı "bombardımanına" tutulacak.

     

SPA VE KONGRE REKLAMLARI DA VAR

     

Türkiye’nin Almanya’daki reklam kampanyasındaki görsellerde, deniz-kum-güneş turizminin yanı sıra "şifalı sularla bakım" (SPA), termal ve kongre turizmi vurgulanacak. Türkiye’nin gençlerin eğlenebileceği, ailelerin dinlenebileceği bir yer olduğu gösterilecek.

Buna göre, Almanya’da TV reklamlarına dünden itibaren başlandı. RTL, RTL 2, VOX, SAT 1, Tele 5, Kabel 1, Das Vierte kanallarında, üç ay boyunca, 30 saniyelik spot tanıtım filmleri yayınlanacak. Filmlerin çoğunluğu ana yayın saatlerinde (prime-time) gösterilecek.

     

24 DERGİDE REKLAM

     

Almanya’da, turizm çeşitleri hakkında yayım yapan veya farklı hedef kitlelere hitap eden çeşitli dergilerde, üç ay boyunca Türkiye reklamları çıkacak.

Reklamlar, her dergide en üz üç defa yayımlanacak, okuyucunun daha çok dikkatini çeken bölümlerde yer alacak. Böylece yaklaşık 33 milyon kitleye ulaşılacak.

Bu kapsamda, ilk üç ayda Almanya’da Türkiye reklamlarının çıkacağı 24 dergi ve yayım yaptıkları konular şöyle:

-Çocuklu ailelere hitap eden Focus, Freundin, Für Sie, Familie&Co

-Çocuksuz genç aile dergileri olan Fit, Der Spiegel, Vanity Fair

-50 yaş üzerine yönelik Bunte, Bild der Frau, Hörzu ve Vital

-Şehir ve kültür turizmi dergileri Go, Inside, Glamour

-Golf dergileri Golf Magazin, Golf Journal, Welt von Sonntag

-Turizm sektörü dergileri Fvw, Report, Touristik Aktuell, Talk

-Toplantı, kongre, fuar ve sergiler hakkında yayım yapan MICE dergileri (Cim, Events ve TW).

Ayrıca, çocuklu ailelerin Türkiye’de tatillerini geçirebileceği destinasyonları tanıtmak için ödüllü yarışmalar düzenlenecek. Bu yarışmalar internetle de desteklenecek.

     

GÜNLÜK 16 BİN 600 KISA REKLAM

 

Almanya’da, 10 gün boyunca, 12 büyük kentteki tren istasyonları ile bazılarının yolcu salonlarında, Türkiye’nin 2008 yılı reklam kampanyalarının görselleri yer alacak. Buralardaki panolara asılacak reklamlar, güncel hava durumu, haberler ile moda ve kültürle ilgili bilgilerle dönüşümlü olarak gösterilecek.

Her kısa reklam (spot) 10 saniye olmak üzere günlük 16 bin 600 spot yayınlanacak. 10 günde toplam 166 bin kısa reklam yayınlanmış olacak.

Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Köln ve Münih’teki hava alanlarında da 50 büyük ışıklı panoda, 2 hafta boyunca Türkiye reklamları gösterilecek.

     

Almanya’nın Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Köln, Münih ve Stuttfart gibi şehirlerinde ise 4 bin 430 yerdeki büyük panolara 20 gün reklam verilecek. Bu kentlerde TV kampanyasına paralel olarak da iki hafta boyunca bilgi panolarında Türkiye görselleri sunulacak.

     

Ayrıca, Berlin’in en prestijli mekanlarında Türkiye’yi anlatan 2 dev duvar posteri 4 hafta kalacak.

      

ITB’DE DEV TÜRKİYE POSTERİ

    

Almanya’da 5-9 Mart 2008 tarihleri arasındaki ITB Berlin Fuarı’nda Türkiye’nin tanıtımı sadece stantta değil, fuar alanı ve şehir genelinde de yapılacak.

     

Fuar süresince, Berlin şehir merkezi, havaalanı, tren istasyonları ile fuar ve otellerin bulunduğu güzergahta çalışan 380 taksi Türkiye reklamıyla donatılacak. Fuar dönemini de içine alan 4 hafta boyunca, kent genelindeki 50 otobüs Türkiye reklam görselleriyle süslenecek.
Fuarın en önemli alanlarından biri olarak bilinen "Deutschlandhalle"nin ön cephesine büyük Türkiye posteri asılacak.  

Alanın güney girişindeki reklam kulesi ile kuzey ve güney asma köprüsünde dev "banner"ler yer alacak.

Berlin şehir merkezindeki hareketli noktalarda bulunan binaların da ön cephelerine dev Türkiye posterleri yerleştirilecek.

     

İNTERNETTEN 13 MİLYON KİŞİYE ULAŞILACAK

     

Üç ay boyunca "T-online.de/Reis", "travelscout24", "Opodo.de", "wetter.com", "Geo.de", "eltern.de", "tomorrow-focus" gibi internet sitelerinde Türkiye reklamları yer alacak, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yürütülecek.

Böylece, 13 milyon civarındaki hedef kitle ile yaklaşık 3 milyon potansiyel kullanıcıya ulaşılacağı düşünülüyor.

Ayrıca, arama motoru sitelerinde de pazarlama yapılması planlanıyor.

     

BÜTÇE ARTTIRILACAK

     

Reklam ihalesine göre, Almanya’daki reklamlara yılın ilk yarısı için 8 milyon dolar ayrıldı. Ancak bu rakamın yıl içinde ikiye katlanacağı belirtiliyor

Yoğun reklamların yürütüleceği yılın bu ilk çeyreğinde ise 8 milyon doların büyük bir kısmının kullanılacağı kaydedildi 

İlk üç ay için ayrılan bütçenin de yüzde 38’i TV reklamlarına ayrıldı.  

Bütçenin yüzde 31’i açık hava reklamları, yüzde 26’sı yazılı basın, yüzde 5’i de online reklamlar için kullanılacak.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.