• BIST 9693.46
  • Altın 2496.161
  • Dolar 32.4971
  • Euro 34.5977
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 20 °C

Vatandaşlık Kanunu değişiyor

Vatandaşlık Kanunu değişiyor
TBMM İçişleri Komisyonu, Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyumlu olarak hazırlanan Türk Vatandaşlığı Kanun Tasarısı'nı kabul etti.

ANKARA -TBMM İçişleri Komisyonu, Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyumlu olarak hazırlanan Türk Vatandaşlığı Kanun Tasarısı'nı kabul etti. Türk vatandaşlığının kaybedilmesine neden olan durumları yeniden düzenleyen kanuna göre, askerlik yapmayanların Türk vatandaşlığından çıkarılmasına son verilecek.

Geçen dönemden kalan ve Hükümet tarafından yenilenen ve bugün TBMM İçişleri Komisyonu'nda görüşülerek kabul edilen "Türk Vatandaşlığı Kanun Tasarısı" ile Türk vatandaşlığının kazanılması ve kaybına ilişkin hizmetlerin esas ve usulleri yeniden düzenleniyor.

 

Tasarıyla, Türkiye'de ikamet eden vatansız anne-babadan doğan çocuklar ile Türkiye'de bulunmuş çocukların, toprak esasına göre aksi ispat oluncaya kadar Türk vatandaşlığını kazanmalarına imkan tanınıyor. Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancıların, taşıdıkları ülke vatandaşlığından çıkma şartının aranıp aranmamasında Bakanlar Kurulu'nun yetkili kılınması amaçlanıyor.

 

Vatandaşlığa alınmada, Türkiye'de ikamet etme süresi 5 yıl olarak belirlenirken, mevcut uygulamadaki Türk soylular için 2 yıl ikamet etme şartının 2010'a kadar devam etmesi öngörülüyor. Bu tarihten sonra, bütün yabancılar için ikamet sürelerinin eşit hale getirilmesi amaçlanıyor.

 

YABANCLARIN TÜRK VATANDAŞLIĞINA ALINMASI

 

Tasarıyla getirilen bir başka düzenlemenin de bazı istisnai hallerde Bakanlar Kurulu'na verilen yetkiyle vatandaşlığın kazanılması kolaylaşacak. Türkiye'ye sanayi tesisleri getiren, sosyal, ekonomik, bilim, teknik ya da sanat alanlarında olağanüstü hizmeti geçmiş veya hizmeti geçeceği düşünülen ve ilgili bakanlıklarca teklif edilen yabancılar, Bakanlar Kurulu'nca vatandaşlığa alınması zaruri görülen yabancılar, Bakanlar Kurulu'nca göçmen olarak kabul edilen yabancılar, güvenlik bakımından Türk vatandaşlığına alınmaya engel teşkil edecek bir hali bulunmamak şartı dışında herhangi bir şart aranmaksızın, istisnai olarak Bakanlar Kurulu'nca vatandaşlığa alınabilecekler.

 

Tasarıyla, evlat edinilen 7 yaşından küçük yabancı çocukların Türk vatandaşlığını kazanabilmelerine de imkan tanınıyor. Vatana bağlılıkla bağdaşmayan eylemlerde bulunduklarından dolayı Türk vatandaşlığı kaybettirilenler ile seçme hakkını kullanarak Türk vatandaşlığını kaybedenlerin yeniden Türk vatandaşlığını kazanabilmeleri için Türkiye'de 3 yıl ikamet etme şartı getiriliyor.

 

ASKERLİK YAPMAYANA VATANDAŞLIK YOLU AÇILIYOR

 

Mevcut kanuna göre, askerliğini yapmama veya izin almadan başka bir vatandaşlığı kazanma nedenleriyle Türk vatandaşlığını kaybetmiş olanların herhangi bir ikamet şartı aranmaksızın vatandaşlık hakları ise devam edecek. Türk vatandaşlığının kaybettirilmesinin nedenleri yeniden belirlenerek sınırlandırma getiriliyor. Yükümlü askerlik görevi yapmamanın, Türk vatandaşlığının kaybı nedenleri arasından çıkarılıyor. Türk vatandaşının, yabancı bir devlet vatandaşlığına geçmek üzere önceden izin alma uygulamasına da son veriliyor.

 

Tasarıyla ilgili komisyona bilgi veren İçişleri Bakanı Beşir Atalay, sanatçı, sporcu gibi Türkiye'ye faydası olacak insanların, herhangi bir bakanın önerisi ile Bakanlar Kurulu tarafından vatandaşlığa kabul edileceğini belirterek, Türkiye'de iş yapacak yabancıların vatandaşlığa kabulünün de kolaylaşacağını kaydetti.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.