• BIST 1.776,41
  • Altın 702,32
  • Dolar 12.2478
  • Euro 13.8849
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 19 °C

TV yarışma programları / Lagaluga Tur (24)

Ateş Nesin

YILLARDAN beri TV'lerde, her Allah'ın günü 24 saat ağzımızdan girip burnumuzdan çıkan ve bizi canımızdan bezdiren bol kepçe reklamlarla bezenmiş amansız ve acımasız dizilerin hakkından son zamanlarda büyük bir rağbet görmeye başlayan para ödüllü yarışma programları gelmiş gibi görünüyor.

 

Tüm kanalları bir ağ gibi sarmaya başlayan bu yarışma programlarının bazıları şansa bazıları da  genel kültür ve birikime dayanıyor. Büyük ekonomik sıkıntılar içerisinde yaşamını sürdürmeye çalışan Türk insanı,  kuru kuruya karın doyurmayan, gözyaşı küpü, çoğu düzeysiz dizilerden yavaş yavaş uzaklaşarak, kendisini bir nebze de olsa yokluktan  kurtarıp, rahatlatacak bu yarışmalar için  artık aylarca önceden telefonlara sarılıp, kuyruklara girerek büyük bir umutla sıranın bir an önce kendisine gelmesini bekliyor. Bunların arasında en ilgi çekenlerden birisi de , FOX TV'de, eski futbol hakemimiz Ahmet Çakar'ın sunmuş olduğu yarışma programı.

 

"Şansa Bak" adlı bu yarışmasının geçenlerde izlediğimiz bir bölümünde,  finale kalıp da,  kasada bulunan 57 bin YTL 'yi kazanmasına ramak kalan Diyarbakır'lı karayağız genç bir yarışmacının,  Ahmet Çakar tarafından son dakikada gerçekleştirilen ustaca bir manevra ile  bu ödülden nasıl olduğunu sizlere kısaca anlatmak istiyorum:

 

Yanındaki diğer iki yarışmacıdan sıyrılıp finale adını yazdıran fakat futbolla kulak dolgunluğundan başka uzaktan yakından ilgisi olmayan bu genç adamın karşısına finalde,  "1990 Dünya Kupası finalini hangi takımlar oynamıştır?"  sorusu çıkar. 1990 yılında 15 yaşında olduğunu belirten yarışmacı, yıllar öncesine dönüp belleğini zorlayarak ve tüm olasılıkları düşünmeye çabalayarak, bildiği takdirde kendisine yüklüce bir meblağ kazandıracak olan soruya, Çakar'ın deyişiyle  "kafadan atarak"  B şıkkında yazılı  olan "Almanya-Arjantin" doğru yanıtını verir.

 

Vermesine verir ama, tam bu sırada da devreye,  Fenerbahçe'nin İspanyol takımı Sevilla'yı yendiği maçtan sonra adı bikini ile anılmaya başlanan yarışmanın renkli sunucusu olay adam Ahmet Çakar girer ve hiç gereği yokken, kelimelerin üstüne basa basa, 1990'lı yıllarda  İtalya'da geçirmiş olduğu özlem dolu günlerinden söz etmeye başlar. Hatta kendisinin de izlemiş olduğu o final karşılaşmasını yöneten Meksikalı hakemin yanlış kararlarla  maçı katlettiğini, kupayı haksız bir şekilde kazanan takıma  verdirdiğini söyleyip yarışmacının kafasını iyicene karıştırır.

 

Sayın Çakar'ın bu kısa ama etkili muhabbetinden sonra futboldan zerre kadar anlamayan finalist delikanlı  kararını birden değiştirip, yanıt olarak A şıkkındaki  "İtalya-Brezilya" maçını  verir.  Artık geri dönüşü olmayan bir yola girmiştir..

 

Ahmet Çakar, ödülden ettiği  yarışmacı genci, "Bilgili,mert, yiğit, dürüst  Anadolu çocuğu" gibi  bazı  onurlandırıcı ve teselli edici sözlerle de stüdyodan  güzelcene uğurlar...

 

57 bin YTL'nin kasadan gideceğini çakan Ahmet Çakar duruma anında  el koymuş, böylecene para da kurtulmuştur!..

 

***
Yalandan kim ölmüş

PwC dünya raporuna göre,(pricewaterhouseCoopers) Türkiye ekonomisi 2050'de İtalya ekonomisini yakalarmış

Aradaki 42 yılda İtalya ekonomisini de  bakalım kim tutacak?..
***
Acıttı

MEB  okullarda 'Atatürk Köşesi'  zorunluluğunu kaldırmış

Çok fena  battığı için canları yanmıştır!

***

Canından bezdirdik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, " Türkiye laiklikten vazgeçemez" demiş

Galiba bu gidişle  laiklik Türkiye'den vazgeçecek!..
***

İstatistik 

Dünyada kişi başına 1 milyon karınca düşüyormuş

Demek ki karınca kararınca lafı palavraymış!

***

Hak ediyor

1994 yılında 'yılın annesi' seçilen bir kadın 14 yıldır randevu evi işletip, fuhuş yaptırıyormuş

Aradan geçen 14 yıl sonra da "yılın maması" seçilir artık!

***

Laf ola...

Okullarımızdaki arı gibi çalışkan öğrencilerin yerini, şimdi artık, arı gibi uyuşturucu taşıyan öğrenciler aldı.

Bu yazı toplam 3558 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.