• BIST 10471.32
  • Altın 2432.677
  • Dolar 32.5019
  • Euro 34.9628
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 22 °C
  • Antalya 26 °C

Türkiye’de tüketici güveni arttı

Türkiye’de tüketici güveni arttı
2015’in ikinci çeyreğinde Türkiye’de tüketici güveni 1 endeks puanı artarak - 2014’ün ikinci çeyreğine göre ise 6 endeks puanı artış gösterdi.

İSTANBUL –Nielsen’in Tüketici Güven Endeksi Raporu’na göre; 2015’in ikinci çeyreğinde Türkiye’de tüketici güveni 1 endeks puanı artarak - 2014’ün ikinci çeyreğine göre ise 6 endeks puanı artış göstererek - 86’dan 87’ye yükseldi. Yunan krizine rağmen Türkiye’de güven endeksi bu dönemde hareketsiz kaldı. İş konusundaki olumlu tutum hafif bir düşüşle yüzde 32’den yüzde 30’a geriler ve kişisel mali durum yüzde 45’ten yüzde 50’ye artış gösterirken, harcama niyeti yüzde 45 ile sabit kaldı.

2015’in ilk çeyreğinde “ekonomi” Türk katılımcıların başlıca endişesiydi ve bunu “terörizm” takip ediyordu. İkinci çeyrekte “ekonomi” başlıca endişe olmaya devam etmekle birlikte önemli oranda bir düşüşle yüzde 23’ten yüzde 17’ye geriledi. Buna mukabil “siyasi istikrar” endişesi Haziran 2015’teki Türkiye Genel Seçimleri nedeniyle yüzde 6’dan yüzde 11’e yükselerek en büyük ikinci endişe haline geldi.

Ekonomiye yönelik endişenin düşmesine paralel olarak Türkiye’nin bir duraksama döneminde olduğuna inanan katılımcıların yüzdesi de 2015’in ikinci çeyreğinde yüzde 79’dan yüzde 74’e geriledi.

Nielsen’den alınan bilgiye göre, daha önceki dönemlerde olduğu gibi, 2015’in ikinci çeyreğinde de Türkiye’deki erkek katılımcılar, kadın katılımcılara göre daha yüksek güven oranı sergiledi. Türk erkekleri arasında güven bir önceki çeyreğe göre 1 endeks puanlık düşüşle 93’ten 92’ye gerilerken, Türk kadınları arasında güven 3 endeks puanlık artışla 79’dan 82’ye yükseldi.

 

AVRUPA’DAKİ KALKINMA BELİRTİLERİ AÇIKÇA GÖRÜLÜYOR
Eurozone’daki ekonomik belirsizliğe rağmen, 32 pazarın 21’inin (%65) senenin başına göre daha iyimser olmasıyla, tüketici güveni ikinci çeyrekte Avrupa bölgesinin her yerinde arttı. Bölgenin en büyük ekonomisi olan Almanya’da güven üç endeks puanı düşerek 97 olarak kaydedildi – bu bir senedir görülen ilk düşüş. Birleşik Krallık’ta güven iki puan yükselerek 99 oldu – bu peş peşe yükseliş kaydedilen altıncı çeyrek. Bölgesel olarak güven, ilk çeyrekten bu yana yedi endeks puanı yükselişle, en çok Ukrayna’da artış göstermiş olmakla birlikte (48), bu değer ülkeyi kötümserlik/iyimserlik denge noktası olan 100’ün oldukça altında bıraktı.

Nielsen Birleşik Krallık ve İrlanda pazar lideri Steve Smith “Birleşik Krallık’ta senelerdir ilk kez ücret enflasyonunun fiyat enflasyonunu geride bırakmaya başlaması, enflasyon ve mortgage oranlarının tarihsel olarak en düşük seviyelerde seyretmesi ve işsizliğin istikrarlı biçimde düşmesi bir arada çok daha olumlu bir tüketici görünümü ortaya koymakta“ dedi.

Ancak Yunanistan’da güven, bu araştırmada yer alan 60 ülke arasındaki en yüksek üç aylık azalmayla, 12 endeks puanı düşerek 53’e geriledi. İrlanda ve İtalya’da da güven dört puanlık düşüşle sırasıyla 88 ve 53 oldu.

GLOBAL TÜKETİCİ GÜVENİ VE HARCAMA NİYETİ ARAŞTIRMASI HAKKINDA
Nielsen Global Tüketici Güveni ve Harcama Niyeti Araştırması, 11-29 Mayıs 2015 tarihleri arasında yürütülmüştür ve çalışmaya Asya-Pasifik, Avrupa, Latin Amerika, Ortadoğu/Afrika ve Kuzey Amerika’da bulunan 60 ülkeden 30.000’in üzerinde online tüketicinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Örneklem her bir ülke için sahip olduğu internet kullanıcıları bazında yaş ve cinsiyete göre kotalandırılmış ve internet tüketicilerini temsil edecek şekilde ağırlıklandırılmıştır. Maksimum hata payı % ±0,6’dır. Bu Nielsen araştırması yalnızca internet erişimi bulunan katılımcıların davranışlarına dayanmaktadır. Internet penetrasyonu ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Nielsen, katılımcıları araştırmaya dahil etme şartı olarak, %60’lık internet penetrasyonu veya en az 10 milyon online minimum raporlama standartlarını kullanmaktadır. Çin Tüketici Güven Endeksi, Çin’de 3500 katılımcı ile yapılmış ayrı bir karışık metodoloji araştırmasından derlenmiştir. Çalışmadaki Sahra Altı Afrika ülkelerine ait veriler, Gana, Kenya ve Nijerya’dan 1600 katılımcı ile yapılan ayrı bir mobil metodoloji araştırmasından derlenmiştir. Global Tüketici Güven Endeksi’ni de içeren Nielsen Global Araştırması, 2005 yılında başlatılmıştır.

NIELSEN HAKKINDA
Nielsen N. V. (NYSE: NLSN), tüketicilerin ne İzlediği ve Satın Aldığı konusunda kapsamlı bilgi sağlayan global bir performans yönetimi şirketidir. Nielsen’in İzleme segmenti medya ve reklam müşterilerine (video, ses ve metin gibi) içerik tüketmede kullanılan tüm cihazlar üzerinde Genel İzleyici ölçümleme hizmetleri sunmaktadır. Satın Alma segmenti, paketlenmiş tüketici ürünleri üreticilerine ve perakendecilerine sektörün tek global perakende performans ölçümünü sunmaktadır. Nielsen, İzleme ve Satın Alma segmentlerinden ve diğer veri kaynaklarından edindiği bilgileri entegre ederek müşterilerine hem birinci sınıf ölçümleme hem de performansı iyileştirmeye yardımcı olan mantıksal analiz sağlamaktadır. Bir S&P 500 şirketi olan Nielsen, dünya nüfusunun yüzde 90’ını barındıran 100 ülkede faaliyet göstermektedir.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.