• BIST 4.768,56
  • Altın 1263.397
  • Dolar 20.1334
  • Euro 21.608
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 16 °C

Turizmin 12 aya yayılması için saha çalışması

Turizmin 12 aya yayılması için saha çalışması
Turizmini 12 aya yayılması ve sürdürülebilir turizm için Manavgat Ticaret  ve Sanayi Odası(MATSO) ile Akdeniz Üniversitesi arasında yapılan protokolün ardından bilimsel projenin öğretim üyeleri saha çalışmalarına başladı.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKİN
MANAVGAT/ANTALYA- Antalya'ya gelen turistin üçte birini ağırlayan ve Türkiye'nin en büyük yatak kapasitesine sahip Manavgat destinasyonunda  turizmini 12 aya yayılması ve sürdürülebilir turizm için Manavgat Ticaret  ve Sanayi Odası(MATSO) ile Akdeniz Üniversitesi arasında yapılan protokolün ardından bilimsel projenin öğretim üyeleri saha çalışmalarına başladı.

turizmin-12-aya-yayilmasi.jpgMATSO, Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesi Manavgat’ın turizminin çeşitlendirilerek 12 aya yayılması ve sürdürülebilir turizm için rehber ve yol gösterici niteliğinde olacak “4 Mevsim Turizm 4 Mevsim Manavgat” sürdürülebilir turizm isimli bilimsel çalışma için protokol kapsamında Akdeniz Üniversitesi MATSO Turizm Fakültesi Öğretim üyeleri tarihi, doğal alanlar ve köylerde saha çalışmalarına başladı.

turizmin-12-aya-yayilmasi-001.jpg MATSO Başkanı Ahmet Boztaş,çalışma kapsamında Manavgat MATSO Turizm Fakültesi akademisyen ve öğretim üyeleri tarafından ekolojik turizm, kültür turizmi, kırsal turizmi, Spor turizmi ve gastronomi konu başlıklarında rapor hazırlamak için saha çalışmaları başlatıldı. Ekim ayında tamamlanması beklenen bilimsel çalışma ve rapor tamamlanınca elde edilen veriler rapor olarak MATSO tarafından yayınlanacak. Rapor, Manavgatlı turizmci ve iş insanları için sürdürülebilir turizm çalışmalarına rehber ve yol gösterici niteliğinde olacak.

turizmin-12-aya-yayilmasi-002.jpgBOZTAŞ:Sürdürülebilir turizm için bilimsel çalışma önemlidir

Manavgat’ta sürdürülebilir turizm için bilimsel bir çalışma yapılmasının önemine dikkat çeken Boztaş, “Bu doğrultuda A.Ü. Manavgat MATSO Turizm Fakültesi ile işbirliğine giderek protokol yaptık. Protokol kapsamında hocalarımızı sürdürülebilir turizm için 4 Mevsim Turizm, 4 Mevsim Manavgat konulu bir bilimsel çalışma için saha çalışmalarına başladık. Çalışma ile bölgemizde yapılan turizmimiz, bilim insanları tarafından ele anılarak güçlü ve zayıf yönlerimizi ortaya çıkarıp rehber ve yol gösterici niteliği olacak bir çalışmadır. Turizmde ürün ve pazarın çeşitlendirilerek sezonun bütün bir yıla yayılması, turizmin doğru kurgulanıp, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması amacıyla gerçekleştirerek çalışmamızı ekim ayında fakültemiz hocaları tarafından rapor haline getirilerek kamuoyu ile paylaşacağız. Raporumuz, turizm yatırımcılarımıza, iş insanlarımıza, kamuya, sivil toplum kuruluşlarına rehber ve yol gösterici niteliğinde olacaktır” dedi.

turizmin-12-aya-yayilmasi-003.jpgBölge turizmini 12 aya yayılarak çeşitlendirilmelidir

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat’ın tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ile güçlü bir turizm potansiyeli olduğunu kaydederek Manavgat, bölge ve ülke turizminin en önemli destinasyonu olduğunu söyledi. Manavgat-Side Destinasyonun Antalya’nın en fazla yatak sayısı ve turizmden en fazla gelir elde eden destinasyon olduğunu hatırlatan Boztaş, “bölge turizminin 12 aya yayılarak sürdürülebilir, rekabetçi, çeşitlilik arz eden, gelişmeye açık, sorunlarını çözmüş, vizyonu olan, gelir pastasından daha fazla pay alan, güçlü turist profiline sahip bir turizm için çalışmaların kararlı ve etkin bir şekilde kesintisiz olarak devam ettirilmesi gerekmektedir.” dedi.

turizmin-12-aya-yayilmasi-004.jpgTurizm tüm yanlarıyla masaya yatırılacak

Manavgat’ta turizmin 12 aya yayılması ve sürdürülebilir turizm ile kent ekonomisinin dirençli bir ekonomiye sahip olabileceğinin altını çizen  Boztaş, “Sürdürülebilir turizm için de en önemli koşullardan birisi turizmimize bilimsel olarak yaklaşmak gerekmektedir. Bu çalışma ile turizmimizin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkaracağız. Çalışma tamamlanınca üyelerimizin hizmetine sunacağımız rapor ile turizmcilerimiz buna göre politikalar geliştirmeleri gerekmektedir.” ifadesinde bulundu.

turizmin-12-aya-yayilmasi-005.jpg
turizmin-12-aya-yayilmasi.JPG
turizmin-12-aya-yayilmasi-001.JPG

turizmin-12-aya-yayilmasi-002.JPG
turizmin-12-aya-yayilmasi-003.JPG
turizmin-12-aya-yayilmasi-004.JPG
turizmin-12-aya-yayilmasi-007.jpg

Bu haber toplam 1740 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.