• BIST 116.908
  • Altın 391,328
  • Dolar 6,8483
  • Euro 7,6890
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 24 °C

Turizmde yeni trend: Deneyim turizmi

Ramazan Başan

Birkaç sene öncesine kadar ‘’tatil’’ demek deniz kenarında güneşlenip, yazlıklarda ya da otellerde dinlenmek demekken, kültür turlarının ortaya çıkışı ile tur rehberleri eşliğinde yapılan bol bol gezip ‘’görmeli tatilleri ‘ ’moda olmuştu. Son bir iki yıldır ise seyahat trendleri iyice çeşitlendi. Amacına göre farklılıklar ortalıklar koyan bu trendlerde geldiğimiz son nokta ise “experience tourism’’ yani “deneyim turizmi” oldu.

Artık tatilde gördüklerimizin fotoğrafını çekmek değil, içinde yaşamak, gördüğümüz yerin coğrafyasına, tarihine, mekanına dahil olmak, bir an bile olsa içinde yaşamak istiyoruz.

Kapadokya’da seramik toprak atölyesinde topraktan seramikler yapmak, Urla’da üzüm bağlarında üzüm toplamak ardından kendi şarabını yapmak, Uludağ eteklerinde böğürtlen toplayarak reçel yapmak, manda çiftliğinden sütü bizzat alıp mutfak atölyesinde dondurma yapmak bunlardan sadece bir kaçı…

Fotoğraf biriktirmek yerine anı ve yaşanmışlık biriktirmek….

Gastronomi Turizmi bu konuda diğer kanallardan daha hızlı… Birbirinden keyifli Gastronomi Turları başladı…Peynir yapmak, reçel yapmak, dağlardan ot toplayıp sıcak ot pişirmek tüm bunları coğrafyasının adresinde, olması gereken yerinde yapmak..

Masa başından ahkam kesme devri bitmiştir. Sahada, Coğrafyasında var mısın yok musun? Müşteri artık buna bakıyor..

Menemeni boğaz kenarında yemektense, bir köyde tavuğun altından kendi eliyle yumurtayı almak, köyün mutfağında menemeni yapıp yemek, şef eşliğinde yeni tarifler öğrenmek, yeni tatları ilk keşfetmek yeni tatil trendleri artık.

Bakmak yerine ‘’yapmak’’, görmek yerine ‘’içinde yaşamak’’, fotoğraf çekmek yerine ‘’deneyimlemek’’ …Julia Roberts’in Filmi Ye, Dua Et, Sev gibi, aradığın hayatı ‘’deneyimleyerek bulabilirsin’’..

Bu arada Turizm Haftamız da kutlu olsun.. Bu sefer de bol bol boş konuşmalar, birbirine sayısız plaket vermeler, toplu anlamsız protokol fotoğrafları olacak ; bir tane istatistiksel veri, yeni bir destinasyon, yeni bir uygulama olmayacak, masa başından turizmi kurtarmaya çalışacağız.

Bu yazı toplam 6589 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları