• BIST 105.520
  • Altın 379,423
  • Dolar 6,8125
  • Euro 7,5605
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 21 °C

Siz nasıl karşılanmak isterdiniz?

Ramazan Başan

Hatırlayanız vardır. Aşk Gemisi diye yabancı bir dizi vardı 1978-79 yıllarında. Adaya inildiğinde sizi adalı kızlar karşılar tebessüm içinde boynunuza çiçeklerden oluşan bir halka çember takarlardı. Kim istemiz ki böyle bir karşılamayı? Sahi şehirlere girerken biz nasıl karşılıyoruz misafirlerimizi?

15 Temmuz 2016 ile birlikte başlayan şehirler arası yollarda ve özellikle şehir girişlerinde yer alan güvenlik uygulamaları karşılıyoruz biz misafirlerimizi. Şehir girişlerinde her an çatışma olacak hissi veren, bariyerler, ağır silahlarla bekleyen özel harekat polisleri ve askerler şehre giren kişileri bir an da olsa tedirgin ediyor.

Bir taraftan toplum güvenliği nedeniyle uygulamayı çok değerli buluyorum. Öyle ya güvenlik önlemleri bizimler için değil mi?

Uygulamalara birkaç kez denk geldim. Özel araç ile seyahat ediyorsanız fazla uzun sürmeden kimliğiniz GBT testlerinden geçip, sorun yoksa 3-5 dakikada devam ediyorsunuz.

Ya otobüsle seyahat ediyorsanız? O zaman iş değişiyor. Tüm kimlikler güvenlik görevlisi tarafından önce ince ince süzülüyor kimlikler toplanıyor, aşağıdaki ekip otosunda tek tek TC numaraları ile sorgulama yapılıyor. Otobüste yapılan bu GBT uygulaması 5-10 dakika sürüyor.

İç turizmin canlı olduğu ülkemizde şehirler arası otobüs seyahatlerinde yaşanan bu uygulama tam anlamıyla işe yarıyor mu bilmiyorum. Çünkü rastgele yapılıyor, ihbar varsa onu durduruyorlar. Potansiyel kaçaklar, teröristler karayolunu mu tercih eder?

Çünkü tren seyahatlerinde kimlik toplayan yok..

İdo ile Budo ile İstanbul Bursa arası seyahat edenlerden de gemide kimlik toplayanı görmedim.

Uçakla seyahat ederken uçakta bir GBT sorgulaması yapılmıyor mu? Hayır! Efendim onların biletleri kesilirken yapılıyor….

Otobüsle bilet keserken de yolcu TC numarasını veriyor, kimlik isteniyor, online alırken de yolcu gerekli bilgileri dolduruyor ekranlarda.

Otobüsle seyahat edenlere bu eziyet neden o zaman?

Online ile her şeyin yapıldığı, yapay zekanın günlük her türlü işlerde işimize yararken, 30 saniyede binlerce datanın okunabildiği bu çağda kimlik toplama da neyin nesi?

Otelde konakladığınızda polis tek tek odaları gezerek sizi süzüyor mu? Odalarda kimlik mi topluyor? Ne oluyor peki ? Resepsiyonda var olan bir yazılım ile girilen bilgiler emniyet birimlerine anlık ulaşıyor, aranan kişi ve kişiler anında enseleniyor.

80 milyonluk bu ülkede otobüs firmalarının kullandığı biletleme işlemlerine bu yazılımı uygulayacak bir akıllı yok mu? Verimlilik diyoruz. Yaz sıcağında, karda kışta bu eziyet neden? Biraz teknoloji lütfen..

Konunun kişi hak ve hürriyetlerinden çok yapılma tarzı, ilkelliği ve 80’li yıllardaki sıkıyönetim uygulamalarına benzemesi beni daha çok rahatsız ediyor.

Bu konu belediyelere verilse, gelen misafirlere, şehre giren otobüslere girerken dondurma, kestane şekeri ikram edecek, turizm bilgilendirme masası gibi çalışacak belki de.

Huzur ve güvenin olduğu, seyahatlerin keyfe ve konfora dönüştüğü yolculuklar dilerim.

 

Bu yazı toplam 1751 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.