• BIST 11139.46
  • Altın 2600.205
  • Dolar 33.0729
  • Euro 36.1196
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 30 °C
  • Antalya 31 °C

Turizmciler Merinos'tan umutlu

Turizmciler Merinos'tan umutlu
GÜMTOB ile Skal İnternational Kulüp üyesi turizmciler Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ile Merinos Parkı Projesi'ne tam not verdi.

BURSA -Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ile Merinos Parkı Projesi'ni yerinde inceleyen Güney Marmara Turizm ve Otelciler Birliği (GÜMTOB) ile Skal İnternational Kulüp üyesi turizmciler Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ile Merinos Parkı Projesi'ne tam not verdi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, GÜMTOB ile Skal İnternational Bursa Kulüp'ün Merinos'taki inceleme sonrasında Dilmen Otel'de düzenlediği toplantıda, Merinos Parkı ile Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Projesi'ni anlattı.

 

Başkan Şahin, yaklaşık 110 milyon dolara mal olması beklenen projenin, Bursa'nın "Marka Kent" yolunda attığı adımlardan biri olduğunun altını çizdi.

 

Geçen hafta Norveç ve Danimarka'daki opera binası ile kongre merkezlerinde incelemelerde bulunduklarını hatırlatan Şahin, Kopenhag'da sadece opera binasının 450 milyon dolara mal olduğunu, ancak daha çok fonksiyonlara sahip Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nin ise bunun dört bir fiyatına yaklaşık 110 milyon dolara tamamlanacağını kaydetti.

 

Bursa'ya geçen yıl 425 bine yakın turist geldiğini hatırlatan Şahin, kongre merkezinin tamamlanmasından sonra bu sayısının 3'e 4'e katlanacağını belirtti.

 

Öte yandan Bursa'daki gelişmeler sürerken Uludağ'ın da bir revizyondan geçmesi gerektiğine dikkati çeken Başkan Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da üzerinde hassasiyetle durduğu bu planlamanın en kısa zamanda yapılacağını kaydetti.

 

Sadece kongre merkezi ya da birkaç yatırımla Bursa'nın marka kent konumuna ulaşmasının mümkün olmadığına işaret eden Başkan Şahin, proje tamamlanmadan Bursa'nın 6 kongre kentinden biri haline geldiğini vurguladı.

 

Merinos Projesi'nin park bölümünün 2008 yılı yaz aylarında hizmete açılacağına dikkati çeken Başkan Şahin, AKM adı verilen kongre ve kültür merkezinin ise 2009 yılının ilkbaharında hizmete gireceğinin altını çizdi. Başkan Şahin, AKM'nin işletmesinin Bursa'nın yapısına göre güncelleneceğini dile getirdi.

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından 4 yıllık süreçte Bursa'da yapılan yatırımlardan da söz eden Başkan Şahin, ulaşım ve çevre yatırımlarının yanı sıra kentsel dönüşüm projeleri ile kentin siluetinin değiştirildiğini söyledi.

 

Bursa'yı her alanda marka kent yapacak çalışmaları sırasıyla hayata geçirdiklerini anlatan Şahin, Sıcaksu Kentsel Dönüşüm, Kent Meydanı 2. Etabı, Emirsultan Projesi'nin sırada bekleyen yatırımlar olduğunu kaydetti.

 

Ayrıca şehir içi ulaşıma konfor için Bursaray'ı Uludağ Üniversitesi'ne götürecek olan Bursaray C etabı için hazırlıkların sürdüğünü yaz aylarında temelinin atılmasının planlandığını dile getiren Başkan Şahin, "Bizim derdimiz Bursa'yı yarınlara hazırlamaktır. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Hep birlikte Bursa'yı yarınlara daha güzel ve daha güçlü hazırlayacağımıza inanıyorum" dedi.

 

GÜMTOB Başkanı Suphi Dilmen de Büyükşehir Belediyesi'nin Bursa'ya büyük bir değer kazandırdığını söyledi.

 

Merinos Parkı ile Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nin iyi organize edilmesi gerektiğine dikkati çeken Dilmen, "Büyükşehir Belediyesi'nin projesi Bursa adına gurur verici bir yatırımdır." diye konuştu.

 

Bu proje ile Bursa'nın turizmdeki geleceği hayal edilemeyecek gelişim kaydedeceğini belirten Dilmen, "Büyükşehir Belediyesi'nin Bursa'nın marka bir kent olması için verdiği çabalara bizde elimizden gelen desteği vereceğiz" dedi.

 

Skal İnternational Kulüp Başkanı Rüştü Dilmen de, projeyi çok beğendiklerini dile getirdi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.