• BIST 1.415,320
  • Altın 525,93
  • Dolar 9,2500
  • Euro 10,7050
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 26 °C

Turizm ve sağlık tesislerinde hijyenin önemi

Süha Öncü

Evrim teorisine göre dünya var oldukça mutasyona uğrayacak zararlı virüs ve bakteriler gelecekte de insanların hayatında olmaya devam edecektir.

Bu zararlılarla kimyasal dezenfektanlarla mücadele edildiği takdirde etkileri ileride çıkacak sağlık sorunlarınla karşılaşacağımızı uzmanlar söylüyorlar.

Bu zararlılarla insana zarar vermeyecek oranlarda UV ışınları ve ozon gazı ile mücadele etmek bugün için en elverişli yöntemler olarak belirtilmekte. İleride insanoğlunun daha yeni yöntemler bulacağına inanıyorum.

İnternette bu konuda yazılmış birçok araştırmayı takip ederek en uygun yöntemleri bulmak mümkün. Bugünlerde ilgilenen kişiler araştırmalarını yaparak evde kaldığımız zamanı verimli kullanabiliriz.

Bende yaptığım araştırmalardan aklımın yettiğince anladıklarımı sizinle paylaşmak istedim.

Bu yöntemlerden biri bulunduğumuz ortamdaki havanın UVPE ampullerinden geçirilerek tekrar ortama verilmesi durumunda bu zararlılar etkisiz hale getirilmesidir. Havayı alt kısımda bulunan mikro fiber filtreden alıp toz, polen gibi ölçekteki partikülleri tutup havayı içinden geçirerek 190W UVPE ampullerine reflektörler sayesinde tamamı ile maruz bırakarak ortam havasını temizlemektedir.
Havada bulunan virüs, bakteri, mantar ve mantar sporlarını yani bütün mikroorganizmaları %99,99 yok etmektedir. Yapılan Ar-Ge çalışmalarından bu yöntem ile sağlanan hijyenik ortamla soluduğumuz hava ve yiyeceklerimiz üzerine konan zararlıları zarar veremeyecekleri seviyeye düşürdüğünü, buna karşın bu işlemin ileride insan sağlığına zarar vermediğini öğrenmekteyiz.

Diğer bir yöntem ortama uygun oranda verilecek ozon ve VOC sistemi ile ortam havasının zararlılardan arındırılmasıdır. Ancak ozon bir gaz olduğundan ve bazı hastalıkları olan kişilerde yan etkileri olacağı uzmanlarca söylenmektedir.
Keza burada Astım hastaları kokuya karşı duyarlılıktan etkilenecek konumdadırlar. Ancak bu sistemler hiç olmayandan daha iyi ortak kullanım alanlarında hijyenik ortam sağlayacağı için küçük ortamlarda kullanılmalıdır.

Toplu kullanım alanları en çok turistik tesisler ve hastanelerde bulunmaktadır. Bu tesislere pek çok yerden kişiler ve malzemeler girdiği için ortamda zararlı virüs ve bakteriler insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu nedenle bu ortamlarda hijyeni sağlayan işletmeler ileride tercih edilecektir.

Bu kriz bir gün elbet bitecektir. Artık her şeyin eskisi gibi olmayacağını hepimiz biliyoruz. Tüketiciler yaşadıklarından dolayı ileride turistik ve sağlık tesislerini tercih ederken bu sistemleri kullananları tercih edeceklerdir.
Bu tesislerin teknik yöneticileri bu sistemleri araştırmalı ve mevcut sistemlerine uygulamanın yatırım maliyetini tespit etmelidir. Finansman kurumları bu işletmelere, bu sistemleri kuracakların daha çok tercih edileceğinden en azından orta vadeli finansman olanağı sağlayacaktır.

ve güzel günlere en yakın zamanda kavuşmak dileği ile kalın sağlıcakla.

Bu yazı toplam 829 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.