• BIST 1.910,41
  • Altın 779.61577
  • Dolar 13.7178
  • Euro 15.5042
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 19 °C

Matematikçi Thales olsaydı Covid-19 krizinden çıkışı hesaplardı

Süha Öncü

Kriz kelimesi; aniden ortaya çıkan hastalık belirtisi, bir hastalığın çok ileri seviyeye ulaşması ve çok tehlikeli döneminde olması anlamında kullanılır. Ekonomi için kriz genellikle Ekonomik buhran olarak adlandırılıyor.

Tanınmayan virüs Covid-19, 2020 senesi başında tüm ekonomileri etkisi altına aldığında, yaşanan bu ekonomik krizi tanıyan yoktu.

2021 ve 2022 yıllarını etkileyeceği söylenen bu krizden gelecekte çıkış yollarını herkes araştırıyor.

Öncelikle Covid-19 virüsünü yakından tanımaya çalışıyorlar.

Sektörlerin krizden çıkması için hazırlanacak planların ilk aşamasında sektörlerin döviz ve milli para bazında toplam borç stoku belirlenmeli, borç stokunun sektörün kaç yıllık geliri ile ödeneceğini bilmekle işe başlamalı.

İşletmeler borçlarını gelirleri ile öderler.

Ancak çoğu sektör, 2021 ve 2022 yıllarının belirsizliğinden dolayı gelir planlaması yapamıyor. Geliri belli olmadığı içinde borçlarını ödeme planı yapamıyor.

Belirsizlikler çok olunca, bazı şirketler günü kurtarmak için elde edecekleri karşılığında geleceğin 10 katını feda ediyor.

Diğer bir değişle bugünün faturasının 10 katını geleceğe ödetiyorlar.

Türkiye turizm sektörü, 2020 yılında yaklaşık 50 milyon yabancının geleceği ve sadece yabancılardan 50 milyar $ ciro yapılacağı hesapladı. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı.

Dünya’da olduğu Türkiye turizm sektörü 2019 sonunda yıldızları seyrederken 2020 yılı için gördüğü güzel hayalleriyle birlikte beklenmediği çukura düştü. Şimdi çukurdan ne zaman ve nasıl çıkacağının planlarını yapmaya çalışıyor. Covid-19 virüsünü yenecek veya zarar vermeyecek yöntem bulduğunda kriz kökünden çözülmüş olacak.

M.Ö. 624-546 yıllarında Ege’de yaşamış filozof ve matematikçi Thales’de yıldızları seyrederken önündeki kuyuyu görememiş ve çukura düşmüş ama zeytinin bol olacağı ve güneşin tutulacağı yılları bilmiş.

Thales bugün yaşamış olsaydı, günü kurtarmak için alınacak kararın geleceğin gelirlerine çarpan etkisiyle zarar vereceğini göz önüne alarak bu ekonomik krizden çıkmak için planlamasını yapardı.

Turizm sektörün toplam iç ve döviz borcu tutarı, gelecek en az 7 yılda borçlarını ödeyecek geliri göz önünde tutarak yapılacak gelir hesaplaması sektörünün krizden çıkışı için hazırlanacak planlamada değişmez matematik kuralıdır.

Kalın sağlıcakla,

Bu yazı toplam 1235 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.