• BIST 118.713
  • Altın 399,571
  • Dolar 6,8560
  • Euro 7,7581
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 15 °C

Turizm bağnazlık ve dar görüşlülüğü engelliyor

Turizm bağnazlık ve dar görüşlülüğü engelliyor
USA Today’da turizmin ekonomik, çevresel, mega olaylar ve sosyal etkiler karşısında olumlu ve olumsuz yanları anlatıldı.

NEW YORK - ABD’nin önemli yayın organlarından USA Today gazetesinde Leaf Group’tan Laurie Jo Miller Farr, dünya ekonomisi için önemli olan turizmin olumlu ve olumsuz etkilerini yazdı. Haberde, turizmin ekonomik, çevresel, mega olaylar ve sosyal etkiler karşısında olumlu ve olumsuz yanları anlatıldı.

turizm--003.jpgİSTİHDAMI DESTEKLİYOR
Seyahat ve turizmin dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olduğunu belirten Laurie Jo Miller Farr, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün "Turizm gelirlerinin petrol, gıda ürünleri veya otomobil ihracatını aştığını belirterek şunları yazdı:
Gelen turist, bölgenin ekonomik büyümesini artırırken, iş istihdamını destekleme potansiyeli yüksek bir sektördür. Ülkeden dışanı giden turist ise kültürlerarası anlayışı ve iyi niyeti teşvik ediyor. Mark Twain'in sözleriyle turizme bakarsak, “Seyahat önyargı, bağnazlık ve dar görüşlülük için ölümcül bir engeldir”
Turizmin başlıca faydası, yerel ve bölgesel alanı getirdiği kardır. Ancak bir turizm endüstrisi inşa etmek ve sürdürmek için bir toplumun omuz sağladığı mali yük de dikkate alınır. Turizmin gelişmesi aynı zamanda toplulukları zengin turistlere hizmet veren açık deniz şirketleri tarafından işgal edilmesine ve en büyük kazancı yerel halktan uzaklaştırmasına yardımcı oluyor.

turizm--004.jpgTURIZMIN OLUMLU EKONOMIK ETKILERI
Turizmin olumlu ekonomik etkilerine sbakıldığında iş yaratması hakkında herhangi bir tartışma bile yapılamaz. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi'nin 2017 Ekonomik Etki Raporu’nda turizmendüstrisinin dünya çapında 10 işten birini oluşturduğu yer alıyor. Ayrıca art arda altıncı yıl boyunca küresel ekonomideki istihdamı artırmasıyla gelişen bir hızda büyüdüğünü gösteriyor. Rapor ayrıca, yan işlere etkisiyle sektörün beşte birini oluşturduğunu gösteriyor.

TURIZMIN OLUMSUZ EKONOMIK ETKILERI
Terörizm, siyasi kargaşa, etkili hava koşulları ve doğal afetler gibi beklenmedik ve öngörülemeyen olaylar, gelen turisti önemli bir süre olumsuz yönde etkiliyor ve bölgeye zarar verebiliyor. Bir varış noktası turizm ne kadar bağımlıysa, etki o kadar fazla hissedilecek ve iyileşme o kadar uzun sürecektir.

turizm--005.jpgTURIZMIN OLUMLU ÇEVRESEL ETKILERI
Sürdürülebilir turizm için verilecek eğitim, planlamaya önem verir. Tüketici, "sadece fotoğraf çek, sadece ayak izlerini bırak" ın uzun süren faydalarının farkına vardıkça, doğaya daha iyi saygı gösterebilir ve ziyaret ettiğimiz herhangi bir habitat üzerindeki etkiyi en aza indirebiliriz.

turizm--008.jpgTURIZMIN OLUMSUZ ÇEVRESEL ETKILERI
Turizmin turistin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Aşırı turizm olarak bilinen bu fenomen, kırsal Patagonya, Şili ve kent Barselona, ​​İspanya gibi destinasyonlarda bir yük yaratıyor. Everest Dağı'nın yamaçları dağıldı. İzlanda'da turist sayısı yerleşik nüfusun çok üstüne çıktı. 2016 yılında ilk 10 parkın 44 milyondan fazla ziyaretçiyi gördüğü ABD'de, Ulusal Park Servisi, ziyaretçi sayısındaki artışa bağlı olarak doğal hazineleri korumanın yollarını arıyor.

turizm--007.jpgMEGA OLAYLARıN OLUMLU ETKILERI
Olimpiyatlar, Dünya Kupası veya hatta yüksek profilli bir kraliyet düğünü gibi bir pop-up gibi dönen bir mega etkinliği, küresel dikkatini çekerek ev sahibi bir destinasyona fayda sağlayacaktır. Yerel ekonomiye önemli miktarda nakit enjekte ederek çok sayıda izleyici çekiyor. Uluslararası spor etkinlikleri stadyumlarda, tesislerde, ulaşımda ve altyapılarda uzun vadeli iyileştirmeler için katalizör görevi görür. 2004’te Atina, Yunanistan ve 2018’de Güney Kore’deki Pyeongchang için bu yeni havaalanı terminalleri anlamına geliyordu.

MEGA OLAYLARıN OLUMSUZ ETKILERI
Londra 2012 Olimpiyatları'ndaki boş arena koltukları, yerlilerin ve gezginlerin niyetlerini engellemeye yarayan kalabalık korkusu, bozulma ve ultra yüksek fiyatlar ile ilişkilendirildi. Büyük etkinliğe ev sahipliği yaparak bırakılan mirasın yerel ekonomiye faydalarından çok, daha fazla zarar verebileceği gözlemlendi. Atina'daki 2004 Olimpiyat Oyunlarını izleyen yıllarda, şehir 15 milyar dolar kazanmasına rağmen, kullanılmayan yerler ortaya çıktı. Dört yıl sonra, aynı şey çok daha pahalı olan Pekin Olimpiyatları'nda da oldu. 2013 Amerika Kupası'nda, "eşit miktarda toplumsal gurur ve siyasi tartışma" yaşandı. Ayrıca San Francisco Chronicle ev sahibi şehrin kaybının 11.5 milyon dolar olduğunu bildirildi.

turizm--006.jpgTURIZMIN OLUMLU SOSYAL ETKILERI
Turizm, uzun zamandan beri dünya liderleri tarafından anlaşılma yoluyla bir barış ve güvenlik faktörü olarak gösterildi. 21. yüzyılda turizm, giderek artan sayıda yeni varış yerini - dolayısıyla yeni işleri kapsayan - gelişme ile yakından bağlantılıdır. Turizm, yerel geleneklerin, yemeklerin, geleneklerin ve festivallerin yapılmasını ve paylaşılmasını teşvik ederek sivil hareket yaratabilir. Ev sahipleri ve misafirler kişisel alışverişler ile daha iyi kültürel anlayışı geliştirmek için uzun uzun uğraşlardan kurtulurlar. Tur operatörleri, misafirlerine daha otantik ve sürükleyici deneyimler sunan deneyimsel seyahat trendine odaklanmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerdeki açık alanlar ve milli parklar hem vücudu hem de ruhu yenilemek için iyi gelir. Ancak trafik sıkışıklığı iyi bir görünüm değildir.

TURIZMIN OLUMSUZ SOSYAL ETKILERI
Turizm, kültürlerin korunmasına yardımcı olabilirken, aynı zamanda ticarileştirme ve kötü yaklaşımlarla onları bozabilir. Airbnb'nin reklamcılığı, gerçek insanların gerçek mahallelerdeki alternatiflerini öneren otellerin benzerliğine saldırdı. Akrobatik ateş dansçılarına sahip bir iç mekan Hawaii havasının gece sahnelenmesi ya da "Eyfel Kulesi" nin gölgesinde Vegas şeridinde sahte bir kanal açan "Venedik" gondolunun otantik bir tarafı yoktur. Bu özellikler, gerçekten gerçek bir seyahat deneyiminin üretebileceği sosyal faydaların hiçbirine sahip değildir.

Bu haber toplam 1011 defa okunmuştur
Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler