• BIST 10739.57
  • Altın 2500.459
  • Dolar 32.1992
  • Euro 34.9816
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 20 °C

Turizm alarm veriyor, can çekişiyor

Turizm alarm veriyor, can çekişiyor
Türkiye, ekonomideki gibi turizmde orta gelir tuzağından çıkamıyor. Geçen yıla göre ziyaret eden yabancı sayısında yüzde 2,25'lik azalma oldu.

İSTANBUL- Türkiye , ekonomide olduğu gibi turizmde de orta gelir tuzağından çıkamıyor. Geçen yıla göre ülkeyi ziyaret eden yabancı sayısında yüzde 2,25’lik azalma oldu. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından bu yıl açıklanan ve ülkelerin turizm performanslarını ortaya koyan 2015 Seyahat ve Turizm Rekabet Endeksi’ne göre ancak 44. sırada yer alabildi.

DÜŞÜK SKORLAR TABLOSU
WEF'in 141 ülke arasında hazırladığı 2015 yılı endeksine göre Türkiye turizm gelirlerinde 12., ulaşım, çevre ve güvenlik gibi konuları içeren turizm performansında ise 44. sırada yer alabildi. Dünyada en çok turist çeken ülkelerin başında gelen Fransa ve İspanya’nın aksine Türkiye’nin, çevresel sürdürülebilirlikle doğal kaynakları koruma, güvenlik ve emniyet gibi konularda en düşük skora sahip ülkeler arasında yer aldığını belirten İçöz, “141 ülke arasında hazırlanan Seyahat ve Turizm Rekabet Endeksi’nde güvenlik ve emniyet, sağlık ve hijyen, bilgi ve iletişim teknolojilerine hazır olma, çevresel sürdürülebilirlik, havayolu ulaşımı altyapısı, yer ve liman altyapısı, doğal kaynaklar gibi kriterler yer almakta ancak Türkiye’nin 141 ülke sıralamasındaki yeri ne yazık ki 44 oldu. Ülkeye gelen turist sayısı ve turizm gelirlerimize göre 44. sırada yer almak, sektörün ciddi bir şekilde yeniden değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır.” dedi.

plaj2.jpg

ZİYARETÇİ SAYILARI DÜŞÜYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2015 Haziran ayında ülkeyi ziyaret eden yabancı sayısında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,89, Ocak-Haziran döneminde ise yine geçen yılın rakamlarına göre yüzde 2,25’lik azalış olduğunu belirten Prof. Dr. İçöz, 2015 Seyahat ve Turizm Rekabet Endeksi’nde de yer alan Türkiye’nin turizmdeki eksilerine değindi: “Türkiye’nin turizmde rekabet gücü faktörleri, ilk beş sırada yer alan İspanya, Fransa, ABD gibi ülkelerin skorlarından oldukça düşük. Çevresel sürdürülebilirlikle doğal kaynakları koruma, güvenlik ve emniyet gibi konularda en düşük skorlara sahip Türkiye’de yüzey ulaşımının önemli ölçüde karayoluna dayalı olması, demiryollarının uzun yıllar ihmal edilmiş olması, liman hizmetlerinin de son derece sınırlı bölgelerde verilebiliyor olması, ülkeyi ziyaret etmek isteyen turistler için önemli bir negatif izlenim yaratmakta. Ülkemizde son yıllarda değişik amaçlarla yeşil alanların yok edilmesi ve vatandaşlarda da çevre koruma bilincinin yeteri kadar gelişmemiş olması ise doğal kaynakların korunmasında düşük skora sahip olmamıza yol açmakta. Diğer taraftan ülkemizde son derece önemli bir turizm destinasyonu olan Efes antik kenti bile 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiştir. Türkiye’nin bu alandaki kültür mirası 15 adettir ancak rakiplerimizde bu rakamlar çok daha yüksek. Örneğin Fransa’da 32, Almanya’da 33, İspanya’da 43, İtalya’da 41 adet.”

plaj1.20150822000724.jpg

'ARTILARIMIZ UMUT VERİCİ'
Türkiye’nin turizmdeki artılarına da değinen Orhan İçöz, “Türkiye’nin Turizmde Rekabet Gücü Endeksi sıralamasında, umut verici olumlu faktörler de mevcut. Bu faktörler arasında en yüksek skorlar 7 üzerinden 5,41 ile sağlık ve hijyen, 5,04 ile turizm hizmetleri altyapısı, 4,66 ile havayolu ulaşımı altyapısı ve 4,54 ile işletme ve iş çevresinden oluşmaktadır. Havayolu ulaşımı altyapısı kategorisindeki bu skor, ülkeyi 141 ülke arasında 16. sıraya getirmiştir. Diğer bir deyimle Türkiye, havayolu ulaşımında dünyadaki ilk 16 ülke arasındadır” dedi.

'NELER YAPILMALI?'
Türkiye’nin uzun yıllar boyunca turizm sektörüne yaptığı yatırımlar sayesinde dünyada en çok turist ağırlayan altıncı ülke olmayı başardığını ancak turizm gelirlerinde 12. sırada kaldığını belirten İçöz, “Ülkemize gelen ziyaretçi sayısına baktığınız zaman son derece önemli bir konumda olduğumuz görülmekte ancak niteliksel değerlere bakıldığı zaman aynı başarıyı görmek ne yazık ki pek mümkün değil, çünkü ziyaretçi profilinin orta ve alt gelir düzeyine sahip kişilerden oluşması ve ortalama harcamalarının 750 dolar civarında dolaşması, bir anlamda turizmde de orta gelir tuzağı görüntüsü vermekte. Bundan sonra Türkiye’nin turizm yöneticilerine düşen görev söz konusu raporda belirtilen rekabet unsurlarının ayrıntılı değerlendirmesini yaparak, özellikle zafiyet gösteren ve düşük skorları olan doğal, kültürel çevrenin daha dikkatli korunması ve zenginleştirilmesi, ulaşım altyapısının geliştirilmesi, uluslararası açıklık konusunda şeffaflık sağlanması gibi konularda ilerlemeler sağlamak olmalıdır” bilgisini verdi.

Türkiye’nin Uluslararası Turizm Rekabet Endeksi değerleri (141 ülke içindeki sıra):
-Güvenlik ve emniyet: 121.
-Sağlık ve hijyen: 63.
-İnsan kaynakları ve işgücü piyasası: 88.
-Bilgi ve iletişim teknolojilerine hazır olma: 68.
-Turizmde fiyat rekabet edebilirliği: 94.
-Çevresel sürdürülebilirlik: 95.
-Havayolu ulaşımı altyapısı: 16.
-Yer ve liman altyapısı: 54.
-Doğal kaynaklar: 73.
-Kültürel kaynaklar: 16.
İzmir’deki tesislere gelen 2014 yılında gelen yerli ve yabancı kişilerin sayıları:
Yabancı: 688.148
Yerli: 1.106.080
Toplam: 1.794.228
Türkiye’deki tesislere 2014 yılında gelen yerli ve yabancı kişilerin sayıları:
Yabancı: 23.609.016
Yerli: 17.292.422
Toplam: 40.901.438

Radikal
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.