• BIST 1.112
  • Altın 474,378
  • Dolar 7,5495
  • Euro 8,9548
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C

Trump'ın dünya liderleri ile gizli telefon görüşmeleri sızdı

Trump'ın dünya liderleri ile gizli telefon görüşmeleri sızdı
Carl Bernstein,”Donald Trump ile Vladimir Putin görüşürken her, 'buhar banyosunda iki adam' gibilerdi, Obama ve Bush'u 'BS bilmiyorum' olarak çöpe atıyor ve Angela Merkel’e 'aptal' ve Theresa May’e zayıf diyor” diye yazdı

WASHINGTON- ABD Başkanı Donald Trump'ın dünya liderleri ile yaptığı gizli telefon görüşmelerinde “Her telefon eden sorunla geliyor. Tek söyledikleri, ABD Başkanı olarak bir şeyler yapmamı istiyorlar. Hepsi bir şeyler koparmak için arıyor” şeklinde konuştuğu bildirildi. Bernstein, Trump’un Avustralya başbakanının yanı sıra İngiltere, Fransa, Almanya, Avustralya ve Kanada liderleriyle yaptığı görüşmelerin ‘tipik olarak şikayet şeklinde başladığını söylediğini bildirdi.
Watergate skandalını ortaya çıkaran başarılı gazeteci Carl Bernstein,”Donald Trump ile Vladimir Putin görüşürken her, 'buhar banyosunda iki adam' gibilerdi, Obama ve Bush'u 'BS bilmiyorum' olarak çöpe atıyor ve Angela Merkel’e 'aptal' ve Theresa May’e zayıf diyor” diye yazdı.

carl-bernstein,”donald-trump.pngWatergate gazetecisi Carl Bernstein, dünya liderleriyle aylarca süren özel Trump telefonları hakkında kaynaklarla konuştu
Carl Bernstein'a ABD Başkanı Donald Trump'ın dünya liderlerine telefonla yaptığı görüşmelerini rapor şeklinde açıklayan gizli kaynakların varlığı Beyaz Saray’da yönelik şaşırtıcı bir sızıntı olduğunu ortaya koydu. Trump’ın telefon görüşmeleri hakkında kaynaklara ait not defterleri ve sesli aramaların yanı sıra sesle oluşturulan bilgisayar metinlerinin de kayıtları olduğunu belirtildi.

carl-bernstein,”donald-trump.jpgERDOĞAN’A OBAMA VE BUSH’U ŞIKAYET
Trump’ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile düzenli görüşmeler yaptığını belirten Bernstein, iki kaynak Trump'ın, Recep Erdoğan'la sık sık telefonla temas kurduğunu söyledi. Bu yabancı liderlerle Trump’ın yaptığı görüşmeler için bu davranışın 'yanıltıcı' göründüğü ileri sürüldü. Trump’ın, muhaliflerini ezmek için siyasi güçlerini kullandığı belirtilen Erdoğan ve Putin ile yaptığı görüşmelerde Barack Obama ve George W. Bush'tan bahsederken “BS'yi tanımıyorlardı' dedi

carl-bernstein,”donald-trump-002.jpg

PUTIN ILE GÜÇLÜ ILIŞKILER KURMA ARZUSU

Kaynak Bernstein'a Putin, 'kendi özel görüşmelerinde aşırıyor' dedi kaynak ?Trump kendi servetini getirdi ve Bayan Universe Moskova yarışmalarını Ruslarla hatırlattı.  Başkan Donald Trump'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı özel telefon görüşmelerinde, Trump'ın güçlü adamın onayını kazanmak için geriye doğru eğildiğini gösteren şekilde konuştuğunu ve bazen 'buhar banyosunda iki adam' tonuna sahip olduğunu belirtti.

carl-bernstein,”donald-trump-001.jpg

Efsanevi Watergate muhabiri Carl Bernstein tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir CNN raporuna göre Putin’in bire bir görüşmelerde çok güçlü olduğunu ve Trump'ı geride bıraktığını yazdı. Rapora göre, yabancı liderler ile Trump’ın yaptığı bu görüşmelerde kendi servetini ve başarısını ortaya koymaya çalıştığına yer verdi. Putin’in Trump’ın bu davranışını zayıflık 'olarak nitelendiriğini belirtti.


trump-008.jpg'EMBESILLIK' (SALAKLıK) VE ‘ZAYıFLıK’
Watergate gazetecisi Carl Bernstein tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Başkan Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı özel görüşmeleri 'embesillik' (salaklık) ve ‘zayıflık’ olarak nitelendirdi.

Görüşmeler hakkında efsanevi Watergate gazetecisi Carl Bernstein hangi kaynaktan bilgi aldığını açıklamadı.

Trump, Rusya'ya 2016 yılında ABD istihbaratı tarafından bir seçim müdahalesi ve hack kampanyası düzenlediğini açıkladığı halde Putin'e tekrar tekrar övgüde bulunuyor.

Başkanlık döneminde, Trump'ın Avustralya, Türkiye, Kanada, Avustralya ve Batı Avrupa ülkelerinin liderleri ile yaptığı konuşma notlarını görenler 'iğrençlik' olarak nitelendiriyor. Kamuoyunda sürekli kendi servetini tekrar tekrar inşa etme peşinde olduğu anlatılan raporda, Trump’in yakında Moskova'daki Miss Universe yarışmasını bile yönetebileceği belirtildi. Trump’ın Putin'le yaptığı bir toplantıda hiç olmadığı kadar açık konuştuğunu hatırlattı. Bir kaynak, Ancak Putin Batı'yı istikrarsız hale getirirdiğini belirterek, ‘Trump onun karşısında otururken Putin kendisini bir işadamı olarak gördüğünü söyleyerek taleplerini çöpe attı” diye yazıldı.

Ancak Trump düzenli olarak ABD yaptırımları uygulanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile güçlü ilişkiler kurma arzusunda olduğunu söylüyor.

Trump'ın 'iğrençlik' olarak adlandırdığı bir kaynak Alman Şansı Angela Merkel de dahil olmak üzere görüşmeleri arasında, önde gelen kadın milli liderler hakkındayaptığı yorumlar yer aldı.
 

theresa-may.jpg
THERESA MAY ILE SADIST TAVıR

Bir kaynak, Trump'ın İngiltere eski Başbakanı Theresa May ile yaptığı görüşmelerde 'sadece filtre' olmadığını söyledi. Haberin kaynağına göre, May ve Merkel ile yapılan görüşmelerde ‘neredeyse sadist' tavır içindeydi denildi.
Trump'ın Theresa May ile yaptığı görüşmeler 'aşağılayıcı ve zorbalık' olarak tanımlandı.


AVUSTRALYA BAŞBAKANı SCOTT, AŞAĞıLANDı.
Rapora göre, Avustralya Başbakanı Scott, Trump ile yaptığı görüşmelerde düzenli olarak 'zorbalığa uğradı' ve aşağılandı. Rapora göre, Avustralya Başbakanı Scott, Trump'la, Macron ve Trudeau ile yaptığı görüşmelerde düzenli olarak 'zorbalığa uğradı' ve düşmanca ve saldırgan bir şekilde aşağılandı.

Rapor, Moskova'nın Amerikan askerlerini öldürmek için Taliban unsurlarına ödeme yaptığı hakkında Trump'a istihbarat bilgisi geldiği hakkında New York Times'da yayılnlanan haberden sonra çıktı. Beyaz Saray Pazartesi günü Trump'a verildiği ileri sürülen bilgiyi reddettti.

Bunun üzerine Trump, Putin'in avukatı olarak nitelendirildi. Trump’ın “Putin, rakipleriyle katıldığı televizyon programlarında kurnaz bir eski KGB yönetiçisi olarak bilinir” dediği ileri sürüldü.


-almanya-basbakani-merkel.jpg
ANGELA MERKEL'E APTAL DEDI
Raporda, dünyanın  önde gelen kadın ulusal liderleri arasında olan, dünyanın en güçlü kadınının Forbes listesine giren Alman Şansölyesi Angela Merkel de dahil olmak üzere sık sık yapılan yorumlar yer aldı. Ayrıca “Angela Merkel'e söylediği bazı şeyler inanılmaz. Ona 'aptal' dedi ve bir kaynağa göre onu Rusların cebinde olmakla suçladı. Trump, Merkel'in Rusya'dan Almanya'ya gaz pompalamak için planlanan Nord Stream boru hattını eleştirdi. Trump Almanya'yı, Trump'ın 'aidat' olarak nitelendirdiği savunma harcamalarına ilişkin yüzde 2'lik NATO taahhüdünü yerine getiremediğini söyledi.

Merkel ile yapılan görüşmeler o kadar sıra dışı kabul edildi ki Alman yetkililer artık onları sıkı bir grupta tuttu. Bir kaynak Bernstein'a “Bu grupta yer alan insanlar sadece küçük bir çemberi oluşturdu. Asıl nedeni, gerçekten sorunlu olmalarıdır” dedi.

ULUSAL GÜVENLIĞE ZARAR VEREN
Raporda Trump’ın eski genelkurmay başkanı John Kelly, özel görüşmelerde ulusal güvenliğe zarar veren telefonlar etti.
Trump'ın Ukrayna cumhurbaşkanı ile yaptığı çağrıların ayrıntılı notları, ithamının ana özelliği oldu. Trump, çağrının 'mükemmel' olduğunu söyledi ancak Demokratlar, bir hükümeti siyasi rakibini soruşturması için baskı yapmaya çalıştığını ortaya attılar.


 

Kaynak: Daily Mail
Bu haber toplam 1530 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.