• BIST 9374.2
  • Altın 2031.88
  • Dolar 31.0075
  • Euro 33.5663
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 2 °C
  • Antalya 10 °C

THY’deki “ByLock” fırtınası sonucunda suçsuz olanlar...

Sefa İnan

Değerli okurlarımız;

Bir kez daha yeni yılınızı kutluyor ve sağlıklı,başarılı ve Mutlu bir yıl geçirmenizi temenni ediyorum. Henüz 2,5 yıldır yayında olan bir haber sitesi olarak geldiğimiz nokta mükemmel ötesidir. Bu başarılı gidişatı tabii ki siz değerli okurlarımıza borçluyuz. Size olan bu borcumuzu yine sizlerin yanında olarak ödemeye devam edeceğiz. Çalışanlardan yana olan tavrımızı kimse değiştiremez. Çünkü sizler varsanız bizler varız.

Bu haftaki Köşe yazım olarak başka bir konu planlamıştım.Ancak son dakikada gelen bir bilgi, yazının konusunu anında değiştiriverdi. Çünkü konu suçsuz olduğu belirlenmiş çalışanlardı ve AirlineHaber’den yardım bekleniyordu…

Konuyu Birlikte Değerlendirelim…

Bildiğiniz üzere, ilk defa AirlineHaber sayfalarında yer alan, THY ve ortaklıklarında BYLOCK kullanıcısı olmak suçlaması ile işlerine son verilen çalışanlarla ilgili haber yapıp bu tehlikeden bahsetmiştik. (Tıklayın)

Şüphesiz, THY’nin, Emniyet teşkilatlarından gelen bilgiyi değerlendirmemesi düşünülemezdi. Bu nedenle THY, kendine emniyet tarafından ulaştırılan kişilerin işlerine son vermek zorunda kalmıştı. Tabii ki bunların içlerinde, BYLOCK’un değil kullanıcısı olmak, ne olduğunu bile bilmeyenler de vardı. Yukarıdaki yazımda anlattığım üzere, bir şekilde, telefonlarına bulaştırılan uygulama ile başları belaya girmiş olanlar olsa gerek… Neyse ki, sapla,saman ayrıştırılma çalışmaları sonucunda, ülkemizdeki By Lock şüphelisi olarak içeride yatan, tutuklanan, işine son verilmek zorunda kalınan kişilerden 11.480 kişinin suçsuz bulunduğu netleşti.

Bu 11480 kişilik liste içinde yer alan ve yapılan incelemelerde suçlu görülmeyen THY ve Ortaklıklarındaki listelere ulaştık.

THY ve Ortaklıklarından toplamda 91 kişi bu suçlama ile karşı karşıya kalmış. THY ve ortaklıklarında çalışan ve işlerine son verilen 91 kişinin 32 si suçsuz bulundu ve Türkiye genelindeki 11.480 kişinin içinde yer aldı.

THY ve Ortaklıklarında ByLock kullanıcısı olarak geçen 91 kişinin tüm bilgileri bizde olmasına rağmen, suçlananların, gerek aile,arkadaş ve gerekse dostları karşısında zor duruma düşmemeleri için yayımlamadık. (Tüm Liste Elimizde) 

Şimdi yine aynı titizlikle savcılık tarafından suçsuz bulunanları,isimlerini ifşa etmeden sadece sayı olarak vereceğiz.

THY’de ByLock Kullanıcısı olarak şuçlanan 57 kişiden 14 kişi savcılıkça suçsuz bulunmuş

THY/Teknik A.Ş’de: Suçlanan 26 kişiden 12 si savcılıkça suçsuz bulunmuş.

THY ve ortaklıklarından ise, Suçlanan 8 kişiden 6 sı savcılıkça suçsuz bulunmuş.

Kısaca; THY ve ortaklıkları toplamındaki işten çıkartılan 91 kişinin 32 si savcılık makamı tarafından suçsuz kategorisinde değerlendiriliyor.

Şimdi ne olacak. İşten çıkartılmak zorunda kalınan 91 kişinin suçsuz olanlarının,bence mutlaka özlük hakları ile işe geri alınmaları gerekiyor. Bunların içinde,yetiştirilme maliyetlerinin yanı sıra deneyimin çok önemli olduğu lisanslı teknisyenler bile var. Suçsuzluğu ispatlanmış arkadaşların, tekrar işe başlatılmaması, bilgi ve deneyim israfı olmasının yanı sıra, kul hakkı yenmesidir. 

THY Üst Yönetiminin dikkatine sunulur! 

Bu yazı toplam 493 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.