• BIST 9693.46
  • Altın 2496.107
  • Dolar 32.4608
  • Euro 34.5725
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 13 °C
  • Antalya 17 °C

Delta’dan Pilotlara Uyarı

Sefa İnan

Dünyanın en büyük havayollarından biri olan Atlanta merkezli Delta Air Lines; pilotlarını, bu yıl içinde kitlesel işten çıkarmalar beklemeleri konusunda uyarıyor. Delta’nın 14.500 pilotluk havuzu, pandemi sonrası uçan bir ortamda ihtiyaç duyduklarının neredeyse iki katı olacak. Uçuş operasyonları Kıdemli Başkan Yardımcısı John Laughter; pilotları, bugün kendilerine gönderilen bir notta uyardı.

“Bunun endişe verici bir sayı olduğunun farkındayım, bu yüzden amacımızın kadroyu uzun vadede ihtiyacımız olan şeylere göre ayarlamak olduğunu bilmek önemlidir,” diye yazdı Bay Laughter.

delta-001.jpgDelta, normal uçuşlar tekrardan başladığında, daha küçük bir havayolu olmayı umuyor. Eski uçakların emekli edilme planları hızlandırıldı. Havayolu şirketi aynı zamanda 18 adet Boeing 777-200 uçağının, yıl sonuna kadar emekliye ayrıldığını duyurdu. McDonnell Douglas MD-88’ler ve MD-90’lar da hizmete geri gelmeyecek uçaklar arasında.

Salgın; seyahat talebini büyük ölçüde azaltmadan önce, Delta Air Lines dünya çapında 300’den fazla varış noktasına uçuyordu.

650 uçağın yerde tutulması ve seyahat talebinin yaklaşık olarak % 90 oranında azalmasıyla, Delta’nın mevcut günlük nakit yakımını, 50 milyon dolar kadar azaltması gerekiyor. Bunu yapmanın bir yolu da bazı çalışanları emekliye ayırmaktır. Daha küçük bir havayolu şirketi olmak, Delta’yı ihtiyaç duyduğundan daha fazla pilotla bırakacak.

Havayolu, önümüzdeki sonbaharda yaklaşık 7.000 fazla pilot olacağını tahmin ediyor. Bu sayının yaklaşık yarısının, gelecek yıl zorunlu emeklilik yaşına (65) ulaşması bekleniyor. Bu, Delta Air Lines’ı ileriye doğru hareket etmesi gerekenden yaklaşık 3.500 daha fazla pilotla bırakıyor.

CARES Yasası; Delta gibi havayollarının, 30 Eylül’den önce işgücünü işten çıkarmalar vasıtasıyla azaltmasını engelliyor. Milyar dolarlık hükümet kurtarma paketi, ABD taşıyıcılarının bordrosunu şimdilik destekliyor. Ancak Delta da dahil olmak üzere çoğu havayolu, Eylül sonunun ötesine bakmaktadır.

Seyahat krizinden hızlı bir kurtulma ve toparlanma umudu, dünya çapında azalıyor. ABD de dahil olmak üzere birçok ülke; yurt içi seyahat talebindeki artış konusunda iyimser olmakla birlikte, uluslararası seyahatin normale dönmesi birkaç yıl alacağı konusunda bir görüş hakim.

Bu yazı toplam 1570 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.