• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C
  • Antalya 16 °C

THY, Atlas, Onur, Hava-İş

Sefa İnan

2018 Yılına girmemize günler kala sektörümüz bayağı hareketlendi. THY’nin 3. Havalimanına taşınması öyle kolay olmayacak diye düşünüyorum. Bugün sıradan bir evin taşınması bile ev sahibinde bir dolu zorluğa neden olurken, 300 üzerinde uçak filosu olan koskoca bayrak taşıyıcımızın taşınabilmesinin zorluklarını düşünmek bile istemiyorum. Allah Kolaylık versin demekten başka elimizden bir şey gelmez. Ancak her ne olursa olsun bu yoldan artık dönüş yok. Ya olacak… Ya olacak…

THY’nin taşınma konusunda deneyiminin olmaması ve bu nedenle, deneyimli danışmanlık firmalarının desteğine ihtiyaç duymasını da doğal görmek gerekiyor.

Kısaca, 2018 THY için bayağı meşakkatli geçecek görünmekte.

Bunun yanı sıra, bildiğimiz üzere sektörde ilk ve son çeyrekler yani ilk ve son üç aylar, diğer ay veya 3 aylık dönemlere göre hareketli olmayıp bu 1 ve 4. dönemleri karlı bitirmek zordur. Umarım ve dilerim ki, ikinci ve üçüncü çeyreklerde durum düzeltilebilir. (Tabii ki uluslararası ilişkilerimiz normale dönerse…)

THY’nin filo yapılanması 2018 de değişmeyecek gibi görünmekte. İkale anlaşması ile eleman çıkartıldığını zaten yazmıştık. Bunun yanı sıra THY/Teknik A.Ş de 250 ye yakın emekliliği hak etmiş çalışanlar var.

Teknik A.Ş de deneyimli elemanlara yol vermek kolay değil. Bulunması ve yetiştirilmesi oldukça zor bir branşta çalışıyorlar. Bu nedenle Teknik A.Ş’de ki emeklilik furyası 50 kişiyi geçmez zannediyorum.

Bu arada THY’nin son genel kurulunda yaptığım ve kayda geçen tavsiyelerimin ve İlker Aycı beyin “biz de aynı düşünüyoruz Sefa Bey” sözlerinin tutulduğunu görmek memnuniyet verici oldu.  

Genel Kurul konuşmalarım üzerine, “neden olmasın, olmasını istediğiniz uygulamalar üzerinde çalışıyoruz” sözleri sonrası, yurt dışında ortak şirket kurmak gibi gelişmeleri olumlu görmekteyim.

Bunların yanı sıra, THY Genel kurulunda söz olarak gündeme getirdiğim ve İlker Aycı’nın bizzat not aldığı rezervasyonlu pas bilet konusunun hala takipçisi olduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Bu mantıklı isteğim çalışanlar arasında ana şirket olan THY ve ortaklıklar farkı gözetilmeden herkes için ücretsiz veya düşük bir ücret alınarak (bazı özel havayolu şirketlerimizin uyguladığı gibi) rezervasyon hakkı tanınırsa, çalışanların ve THY’nin bu günlere gelmesinde etkisi tartışılmaz emekli personelinin gönlünü kazanacak ve check-in bankolarında kendilerinin ikinci sınıf görülmesinden kurtulan çalışanların aidiyet duygusu yükselerek iş verimini pozitif olarak etkileyecektir.

Değerli okurlarım; Sektör demek tabii ki sadece THY değil. İrili ufaklı birçok havayolumuz, buralarda çalışan birçok havacı arkadaşlar var. Kısaca, bir dolu insan bu sektörden ekmek yiyor. THY dışındaki şirketlerimize ve çalışanlarına da göz atmak gerekiyor. Tabii ki bazı şirket çalışanlarından gelen bilgiler doğrultusunda…

Özel havayollarımızın bazıları ile ilgili kısa bir tur atalım. 

Atlas Global şöyle büyüyoruz, böyle büyüyoruz diye atıp tutuyor ama birde bakıyorsun küçülmeye gitmiş. Bilhassa kabin çalışanlarına yönelik tebligatlar verilmeye başladı. Sanırım Atlas Global’in kendi okulundan iş garantili olarak aldıklarını yerleştirecekler. Eskiler gidecek ki yeni mezun hostesler işe girsin. Malum Doldur-Boşalt sistemi sadece THY’de olacak değil ya…Eskiyi at yeniyi al…

Sektördeki dedikodulara bakılırsa, Atlas Global’in bu sene Çin pazarına girmek için uğraş içinde olduğu söyleniyor. Bu nedenle 2018 de A320 ve A321 uçaklarının bazılarını filodan çıkartıp yerine A330 alıp Çin pazarına gireceklermiş. Hadi hayırlısı diyelim… Bu pazarın talibi çok.

Tamam da bu Çin merakı nereden geliyor? Avrupa ve ABD ile ilgili sorunlarımızı biliyorsunuz. Çin bir zamanlar, bizim kontrolümüzde olan boğazlardan, uçak gemisini geçirmişti, Çin Varyag (yeni adı ile ‘Liaoning”) isimli bu uçak gemisini Ukrayna’dan almış, askeri maksatla kullanmayacağım, deniz üzerinde lunapark yapacağım diyerek Türkiye’nin müsaadesi ile boğazlardan geçiş izni karşılığında 1 Milyon Turist sözü vermişti.

Bu konunun siyasal boyutuna girmeyeceğim. Bu 1 Milyon Turist sözünü aklımızda tutalım. Bu nedenle Onur Air-Atlas Global ve THY’de bir Çin merakıdır gidiyor…

Tabii ki bu şirketlerimiz, geleceklerinden kuşkulu. Dış siyasetimizin etkilerinden en çok havacılık sektörünün etkileneceğini bizim bakkal Murtaza bile biliyorken, bizim şirketlerimizin bilmemesi mümkün mü?

Eeee ne yapalım? Biz de bu pazardan ekmek yiyelim mantığı yanlış sayılmaz. 

Çin pazarında THY haftada,3 destinasyonda olmak üzere 21 seferlik slot almış durumda. Vayy Efendim THY slotları almış biz neden almayalım mantığında bakılmış olsa gerek ki, Atlas ve Onur sıraya girmiş.

Bakalım ne kadar ekmek yiyebilecekler. Malum 2018’de Avrupa’dan hayır yok gibi görünüyor. Tabii ki THY dışında bu rotada slot almak bayağı zor olacak. Ancak umut fakirin ekmeği derler.

Atlas Global, adeta sinekten yağ çıkarmaya çalışan bir şirketimiz. Sevgili Atlas Gobal, sen havayolu musun, pilot okulu musun, yoksa kabin memuru okulu musun ben pek anlayamadım. Havacılığın etinden, sütünden, tüyünden faydalanmaya giden bir şirketimiz.

Sansasyonel bir dolu duyum onlarda… Bu sayfalarda Kunta-Kinte hostesler dahil bir dolu haber yaptığımızı biliyorsunuz. Kısaca çalışanlarından en çok şikayet alınan şirket Atlas Global

Şimdi ise bir başka iddia ortalığı karıştırmış. 

Atlas Global,İranlı ortak almış diyorlar. Bu İranlı ortağın kod adı (Derviş) Beyefendi kardeşimiz. Önüne gelene “ben bu şirketin ortağıyım ona göre davranın” diyormuş ta… İşi olmadığı halde Atlas’ın birçok seferine yolcu gibi biniyor ve ekipleri haşlıyormuş da… Neler duyduk neler. Çalışanlar da haklı. Şimdiye kadar sorunları ile ilgilenen olmamış. Bakmışlar ki çalışanlardan yana olduğunu iddia eden bir haber sitesi var. Yağdırıyorlar şikayetlerini…

Ne telefonlar aldım bilemezsiniz. Bu Derviş kardeşimizden kabin memurları çok şikayetçi. Vay efendim böyle dedi, vay efendim şöyle yaptı, Vay efendim beni tehdit etti… Ooooo sıkıldım artık. Ya kızlar; bana bu kişinin yaptıkları ile ilgili belge getirin diyorum. Getirmiyorlar. Peki o halde, bana Whatsapp mesajlarını getirin… diyorum yine aynı bahane…  Anında işten atarlarmış.

Tamam, ateş olmayan yerden duman çıkmaz derler ama ben belgesiz nasıl suçlama yapacağım.

Ne istiyor bu yeni ortak sizden diyorum. Şikâyet eden çok ama belge veren yok. Ben de, bazıları gibi elimde sağlam belge olmadan yazıp, diğer çaylaklar gibi maskara olacak değilim ya… Yazmıyorum.

Buradan Atlas Global şirketinin sahibine sesleneyim bari… Oralarda ne oluyor Murat Bey… Anlatılanların ve konunun ne olduğunu mutlaka biliyorsunuz. Çok iğrenç dedikodular yapılıyor. Yangın olmayan yerden duman çıkmaz dedim ya, bir araştırın bakalım. Bir tane belge geldiğinde konu dedikodudan çıkar ve yayınlamak zorunda kalırım bilgin olsun.

İstanbul’un en popüler otellerinden biri olan Raffles’de basın toplantısı yapıyorsunuz, atıp tutuyorsunuz sonra, hopppp küçülüyorum diyerek işten çıkartmalara başlıyorsunuz. Şimdiye kadar 60 civarı kabin memuruna yazı yollanmış (Bende bazıları mevcut) Raffles’de basın toplantısı yap, at tut. Sonra kabin memurları kapı dışarı…

Bu ne lahana turşusu, bu ne perhiz… 

A320 ve A321’lerin birçoğunu geri yollayıp, yerlerine A330 alıp Çin pazarına girmeye çalışıyorsunuz bunu biliyoruz ama henüz Çin hattı ile ilgili netleşmiş bir durum yok.   

Bu arada birçok kaptanla da yolları ayırmışsınız. Kimi THY’ye kaçtı kimisi ise Onur Air de… 100 civarı kaptanınızdan 74 tanesi yeter de artar diyormuşsunuz. İkinci pilotta sorun yokmuş. Onlardan zaten ellerinde bol varmış. Sırf dedikodu yani…

Bu arada Onur Air ile ilgili bir habere bir okurumuz yorum atmış. İlginç olduğu için uyarıcı nitelikte bu yorumu yayınlıyayım istedim. Belki görülmemiştir.

Okur aynen şöyle bir yorum atmış; 

“Ben daha açık yazayım. Nezaket elbette desturumuz ancak Cankut Bey artık bu şirketi 25 yaşına getirdin. Şirketin evrakları 25 ama personeli en fazla 2-3 yaşında. Allah sizi koruyor bu konuda da (uçuş emniyeti) çok uyarıldınız. Bu şirket bir kaza yaparsa sizi uyaranlar mahkemelerde aleyhinizde tanıklık ve bilirkişilik yapacak haberiniz olsun. Şu anda şirket koridorlarında yalancı, dolandırıcı, hortumcular hala dolaşıyor, sağda solda Onur Air in ortağı olduğunu söyleyen sansarlarla tanışıyoruz. Kendinize ve şirketinize bir çeki düzen verin. Bir şey daha söyleyeyim: şirkette her isimden çok var ama Bagana soyadlı kimse yok. DİKKAT”

İlginç değil mi? Okurumuz, bir mesaj vermeye çalışmış ama anlayabilmek zor.  Araştırmak lazım…

Madem Sektörden kısa kısa dedik o halde Pilot okullarından bahsetmemek olmaz.

Benim kişisel görüşümü almak için arayan birçok sosyal medyadan tanıdığım adaylar var. Çoğunun isteği pilot olmak… Bana hangi okul daha iyi diye soruyorlar. Tabii ki benim pilot okullarının eğitimi hakkında çok fazla bilgim yok. Hiçbir pilot okulunun patronu ile de görüşmem ve okullarını ziyaret ettiğim de görülmemiştir. Bu nedenle beni arayan pilot adaylarına şu veya bu kötü deme lüksüm olamaz. Bu nedenle, tarafıma gelen duyumlarla tavsiyeler yapmaya çalışıyorum. Öncelikle, iş garantili okullara inanmadığımı net olarak söyleyebilirim. Bunların yanı sıra, yanında eğitmen pilot ile uçuyorken, iniş takımlarını açmadan gövde üstü iniş yapan şirketlerimiz var. Bu nedenle her pilot okulunun kaza kırımını inceleyin ve şimdiye kadar kaç mezun vermişler ve bu mezunların kaçı sektörde iş bulabilmiş ona bakın. Benim şahsi fikrim, Türkiye’de bir veya bilemedin iki okul dışında kaliteli eğitim vereni duymadığımdan son derece dikkatli olmanızda fayda var.

Bir dolu üç kâğıtçı firma (okul bile diyemiyorum) insanların zaafından faydalanmaya çalışıyorlar.

Unutmayın ki pilotlukta iş garantisi olmaz. Siz eğer yeterli değilseniz, bir gün mutlaka kapı dışarı bırakılırsınız.

Bir zamanlar IFTE isimli bir fuar vardı. Bazı çakal okullar, orada pilot adayı avındalardı. Bu fuarı düzenleyenler FETÖ suçlaması ile yurt dışına kaçtıklarından şimdi bu fuarı nasıl organize edecekler bilemiyorum. Sanırım, kendileri olmasa da birileri onların adına bu işi yürütecektir. Güzel para kazanılıyordu o işte… Bu nedenle, bu piyasayı boş bırakacaklarını hiç sanmam.

Az kalsın unutuyordum. Sizlere birde müjdeli haber vereyim. 

THY’nin unutulmaz (!) CEO larından, zamanında birçok kişiye akıl danışmanlığı yapmış, Hamdi Topçu Beyefendi havacılık sektörünü bırakıp emlak danışmanlığına soyunmuş. Bende diyordum ki bu bizim sendikanın, kooperatif merakı nereden geliyor diye… Taşlar yerine şimdi oturuyor…

Ne diyelim… Hayırlı işler…

Hadi, Birazda fikir tartışması yapalım… Tabii ki bu bir senaryo. 

Senaryom doğru ve mantıklı ise, bu iş birliğinde, Müşteri sendika kanalından gelecek, reklam ve tanıtım malum site tarafından yapılacak ve üst akıl Hamdi Topçu organizasyonu işi bitirecek. Para mı? O en kolay iş… Hava İş genel kurulunda, arzu edilirse kredi alma onayı verildi. Hangi bankaya gitsen en az 10 trilyon kredi hazır…

Aslına bakacak olursanız, Hamdi Bey haklı. THY’de harikalar yaratıyorum derken bir anda kapı dışarı kondu. Hem de tam genel kurul zamanı. Karlı bir bilanço ile Show yapacağım derken, salona bile giremeden çıkıp gitmek zorunda bırakıldı.

Havacılık danışmanlığı yapayım dedi. Onur Air olmadı sonra BoraJet’i deniyeyim dedi. Onda da karsısına sorunlar çıktı ve bu camiaya yaranılmaz diyerek bizi maalesef yalnız bıraktı.(!)

Sanki birileri onun başarılarını önlemeye çalışıyor gibi… Kim ola ki dersiniz?

Halbuki neler öğretti bu camiaya neler. Şimdikiler onun mirasını yiyor diyebiliriz.

Sendikamız için, genel kurulda gerektiğinde kredi alabilmesi için onay da çıkmışken bu fırsat kaçırılmaz yani… Sendikanın saygınlığı var. Para ise en kolay iş. Bir dolu THY çalışanı var. Sendikasına güvenmeyecek de kime güvenecek ki…(!)

Dükkân güzel yerde açılmış.  

Sonuçta her şey havacılık camiasının çalışanları için yapılıyor dimi ama…

Bundan sonra bende stratejimi değiştireyim bari.

Havacılık sitesine bina reklamı alacak değilim ya… Acilen, “YapıHaber” isimli bir haber sitesi kurup nemalanma zamanı…

En Büyük Hamdi Başka Büyük yok…

Bu yazı toplam 8027 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.