• BIST 10471.32
  • Altın 2446.35
  • Dolar 32.8093
  • Euro 35.1341
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 28 °C
  • Antalya 29 °C

Tarkan Özdemir-Mutfak Şefi

Yemeğe duyduğu büyük tutku ve köklü aile gelenekleri, Şef Tarkan Özdemir’in profesyonel şefliği seçmesinde etkili oldu. Mutfak sanatının her yönüne büyük bir merak duyan Özdemir, kendi mutfağını ve aşçılığını yıllar içinde incelikle geliştirdi. Dünyayı gezip yeni mutfaklar, yeni tatlar tanıdıkça kendi keskin zevkini geliştiren ve yeteneğini her daim yaratıcı, değişken kılıp, zaman zaman “mimari” denebilecek formlarla yükseltti.
Tarkan, mutfağın tüm alanları ve pozisyonlarında çalışma şansı bulmuş nadir şeflerden biri olarak dikkat çekiyor. Çalıştığı restoranlar arasında 1 Michelin yıldızlı bir Restoran da bulunan şefin, pastacılık alanında zengin bir tecrübesi ve bol ödüllü yaratıcı hamur işi çalışmaları bulunuyor.
Tarkan, bu mesleği hem mutfağa duyduğu tutku, hem de geleneklerine duyduğu bağlılıktan ötürü seçmiş. Özgün ve lezzetli mutfağıyla tanınan ve 14. yy’dan beri pek çok aşçı yetiştirmiş olan Bolu Mengen’de doğup büyüyen şef, 1996 yılında Mengen Aşçılar Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nden mezun olmuş.
Le Méridien İstanbul Etiler’deki görevine başlamadan once InterContinental Otelleri’nde Executive Chef olarak görev yapan Özdemir, son olarak Çin’deki InterContinental Hangzhou ve Holiday Inn CBD Hangzhou’nun açılış dönemi ve sonrasındaki süreci yönetti. InterConintental grubunun Crowne Plaza Beijing,
InterContinental Shenzhen, Al Bustan Palace InterContinental Muscat, InterContinental Malta, InterContinental Berlin & Frankfurt ve Crowne Plaza Istanbul gibi en iddialı otellerinde çalıştı.
Türkiye’nin saygın şefleri arasında gösterilen ve Türkiye Aşçılar Milli Takımı’nın da üyesi olan Tarkan, 1996’dan beri ülkemizi dünya çapında pek çok prestijli mutfak yarışmasında ve festivalinde temsil etti.
Uluslararası alanda da tanınmış bir şef olan Özdemir, global çapta pek çok önemli yarışmada 8 Altın, 6 Gümüş, 3 Bronz madalya başta olmak üzere ödüller kazandı. 2002’den itibaren Alman Gençler Aşçı Milli Takımı’nda da görev alan şef, burada da 1 Altın, 1 Gümüş madalya kazandı. Özdemir aynı zamanda pek çok uluslararası yemek yarışmasında jüri olarak da görev aldı.
Özdemir’in uzmanlaştığı alanlar arasında Avrasya tarzı fine dining, çağdaş Akdeniz mutfağı,
garde manger, soğuk sunumlar, pastacılık ve hamur işleri, çikolata, şeker ve pastillage, yenebilir malzemelerle yapılan heykel ve resim çalışmaları, uluslararası büfe düzenleme ve sunumları, kurumsal yemek hizmetleri, banket ve catering bulunuyor.
Tarkan, doğuştan gelen yaratıcılığı ve kabiliyeti, tutkusu, özgün tarzı ve etkileyici tecrübesiyle, Le Méridien İstanbul Etiler’in F&B vizyonunun önemli bir parçasını oluşturan daimi yenilikçilik ve en yüksek standartı yaşatmada başrolü oynamayı sürdürecek.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.