• BIST 10771.36
  • Altın 2493.09
  • Dolar 32.7826
  • Euro 35.0775
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C
  • Antalya 27 °C

Mehmet Gürs -Aşçı

Finlandiya doğumlu olan Mehmet Gürs, Amerika’da Johnson and Wales Üniversitesi’ nden mezun olduktan sonra kariyerine Amerika’de bir çok Otel ve Restoran grubunda devam etmiştir. 1996’da Türkiye’ye taşınarak bir çok başarılı girişimi bulunuyor.

Mehmet Gürs, İstanbul Yiyecek İçecek Grubu bünyesindeki, "Mikla" dahil, 21 başarılı işletmenin şefi ve ortağı olmasının yanı sıra bir çok kişi tarafından, İstanbul’un çağdaş lokantacılığını başlatan kişi olarak tanınıyor ve başlattığı vizyoner “Yeni Anadolu Mutfağı” ile de adından söz ettiriyor. Bu yaklaşımda, geleneksel ve gerçekten “asil” ürünlere saygı ile eski ve yenilikçi yöntemlerle yarının mutfağını yaratma çabası var. Yıllar boyunca odaklandıkları yoğun araştırmalar ve yaratıcı prosesler sonucunda, araştırmacı şefler, tam zamanlı bir Antropolojist, köylüler, anneler ve dedeler ile birlikte, bölgenin ürünleri, yöntemleri, alışkanlıkları hakkında derin bilgi birikimi ile geniş bir ağ oluştu. Tüm bu çalışmalar, toprağın gerçek sahipleri ve şehirlerdeki şefler arasında başarılı bir işbirliği ile sonuçlandı. Ve ödül olarak, 2015 yılında listeye 96. sıradan giren Mikla, 2016 yılında 40 sıra sıçrayarak 56., 2017’de de tırmanışı sürdürerek 51. sıraya geldi. 2018 ‘de ise 44.sıraya yükselerek ilk 50’deki yerini aldı. Mikla, listeye dört sene üst üste giren tek Türk restoranı oldu. 

Mikla ile birlikte, Gürs, rahat aile lokantası zinciri "numnum café & restaurant", İtalyan lokantası "Trattoria Enzo", yenilikçi self servis lokantası "Terra Kitchen" ve kahvecilikte yeni sayfa açan "Kronotrop Coffee Bar & Roastery" markalarını da işletiyor. 3. dalga kahvecilikte Türkiye’de lider konumunda yer alan Kronotrop’un kavurma ustaları ve baristaları, son iki senedir Türkiye’yi Dünya şampiyonalarında temsil ediyor. Buzzfeed ise Kronotrop’u ölmeden önce Dünyada görülmesi gereken 25 en iyi kahveci arasında sayıyor.

İstanbul Yiyecek İçecek Grubu, Türkiye’de Gastronomi sektörünün öncüsü olarak yer almaya devam etmektedir.

Kendi işletmelerinin yanı sıra Mehmet Gürs, İstanbul’da Mürver ve Helsinki’de Andrea olmak üzere iki restoranın da Danışman Şefliğini yürütmektedir. Mürver canlı açık ateş ile pişirme tekniğinin ağırlıkta olduğu mutfağında, geleneksel Türk yemeklerini çağdaş ve yaratıcı dokunuşlarla yeniden yorumlamaktadır. Andrea ise, Kuzey’in malzemelerini Anadolu tatları ve pişirme teknikleriyle harmanlayarak, Helsinki’de yepyeni bir konseptin öncüsü olmuştur.

Bunlara ilave olarak Mehmet Gürs, gastronomi alanında çok sayıda uluslararası konferansta konuşmacı olarak yer almaktadır. Ayrıca, şef, üretici, akademisyen ve kendi sektöründe fikir öncülüğü yapan diğer konuşmacıları bir araya getiren, uluslararası bir gastronomi konferansı olan YEDİ’nin de kurucularından biridir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.