• BIST 8095.31
  • Altın 1874.73
  • Dolar 28.93
  • Euro 31.6879
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 15 °C

TAM'ın BM Temsilcisi Baraner

TAM'ın BM Temsilcisi Baraner
Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfının belki de en önemli temsilciliği sayılan Birleşmiş Milletler temsilciliğine Hüseyin Baraner seçildi.

ANTALYA- Merkezi Almanya'da bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfının belki de en önemli temsilciliği sayılan Birleşmiş Milletler temsilciliğine Hüseyin Baraner seçildi.

 

Başlangıçta Alman Duisburg-Essen Üniversitesine bağlı bir Enstitü tarafından kurulan Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı (Stiftung Zentrum für Türkeistudien – ZfT), zaman içinde özel sektörün ve dış devletlerin referans kabul ettikleri bir bilgi kaynağı haline geldi.

 

Başkanlığını halen Prof. Dr. Faruk Şen'in yaptığı Vakıf, sosyal, ekonomik ve kültürel alandaki bilimsel çalışmalarıyla, Türkiye'nin dünyayla entegrasyonu için önemli adımlar attı ve özellikle Almanya-Türkiye ekseninde iki ülkenin her alandaki işbirliklerinde zemin hazırlayan önemli bir kurum haline geldi.

 

Vakfın çalışmaları günümüzde bütün çokuluslu resmi organizasyonlarda ve toplantılarda referans gösteriliyor ve kendisinden bilgi isteniyor.

 

BM nezdinde de bir temsilcisi bulunması istenen nadir vakıflardan biri olan TAM, bu onurlu görev için Hüseyin Baraner'i istedi.

 

Bizzat Vakıf Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen'in imzasıyla Hüseyin Baraner'e gönderilen yazıda, "Bu önemli görevi özellikle sizin kabul etmenizle birlikte biz onurlandık ve Türkiye-Almanya ilişkileri olağanüstü kişiliğinizle birlikte önemli bir kazanç sağladı" sözlerine yer verildi.

 

Aynı zamanda TUI Türkiye temsilcisi olan Hüseyin Baraner, bu görevi kabul etmesinin nedenini böyle açıkladı: "Türkiye Araştırmalar Merkezi sadece Türkiye ve Almanya'nın birer ülke olarak yakınlaşmasını ve Türkler ve Almanların halk olarak sosyal anlamda yakınlaşmasını sağlamamıştır. Aynı zamanda Türkiye'nin dünyaya açılmasını ve Türkiye'nin dünya tarafından daha doğru anlaşılmasını ve algılanmasını sağlamıştır. Böylesine önemli bir görevi kabul ederken duyduğum gururla beraber, ne denli ağır bir sorumluluğun altına girdiğimi de idrak ettim."

 

Türk turizmine duayenlerinden biri olan ve Türk turizmine çeyrek asırdan fazla aktif hizmet eden Hüseyin Baraner, kendi turizm ve medya yatırımlarının yanı sıra, TUI Türkiye temsilciliği, Avrupa – Türkiye Turizm iş Konseyi Başkanlığı ve şimdide Türkiye Araştırma Merkezi BM Temsilciliğiyle birlikte, Türk turizmine yol gösteren önemli isimlerden biridir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.