• BIST 10899.28
  • Altın 2461.417
  • Dolar 32.1748
  • Euro 34.8331
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C
  • Antalya 21 °C

TALPA genel kurulunun yarida kalması “Kural mural yok bam bam bam…”

Sefa İnan

Olağan Genel Kurula 3 ay kala sessiz sedasız gündeme getirilen TALPA Olağanüstü Genel Kurulu 3 Ekim Çarşamba günü yapıldı. Konu ile ilgili geçen haftaki köşe yazımda, TALPA yönetim kurulunun hazırladığı tüzük değişikliklerinin içine birçok tuzak maddenin gizlendiğini belirtmiştim.

Bu yazımın ardından TALPA Başkanı Ayhan Günal beni telefonla arayarak bizzat Olağanüstü Genel Kurula davet etti. Tabii ki davete icabet etmemek bana yakışmazdı. Gitmemem korktu olarak da algılanabilirdi.Bilirsiniz her zaman olduğu gibi yazımın ve tüm köşe yazarlarımızın yazdıkları makalelerin arkasındayımdır. Her hangi bir yazarımızın yazdığı konu ile ilgili mahkemeye verilirse, genel yayın yönetmeni olarak sorumluluk bana ait diyerek,hakim karsısına ben geçerim.

Kimsenin ismini deşifre etmem. ve yazıma yönelik eleştirisi olan tekzip yollarsa aynen yayınlarım. Tekzip yollamayıp, karşılıklı görüşelim seklinde bir istek alırsam reddetmem randevu veririm. Neyse uzatmayalım, sonuç olarak Genel Kurula gittim. Genel kurulda bir iki kaptan dışında kimseyi tanıyamadım. Ancak TALPA üyeleri tarafından tanındığımı,beni gördüklerinde hafifçe tebessüm ettiklerinden anladım. Bu gülümseme sanırım geçen hafta yazdığım yazıdaki ifadelerle ilgiliydi. 
talpa.jpg

Gördüğüm manzara çok enteresandı. Salonun sol tarafına kümelenmiş ve iktidarda olan Ayhan Günal’ı destekleyen ve bir kısmı yönetimde yer alan heyecan dozu yüksek üyeler, sağ tarafında ise birbirlerinden bağımsız olarak dağınık bir şekilde ve sakince oturan üyeler bulunmaktaydı.

Yönetim kurulu üyeliğinden atılan eski Genel sekreter Bülent Boralı ile eski yönetim kurulu üyesi Osman Şirin’in yanı sıra mevcut yönetimin muhasip üyesi Kartal Mersinoğlu yan yana oturmaktaydı.(umarım isimleri yanlış öğrenmemişimdir. Çünkü bir iki kaptan dışında kimseyi tanımıyordum)

Esas gürültü de bu gruptan çıktı. Hemen hemen her maddeye itiraz edildi. Hava-sen Genel Başkanı İskender Çarkçı’yı ikinci görüşüm idi. Çarkcı’yı ilk karşılaşmam yine TALPA olağan genel kurulundaydı. Kısmet bugüneymiş dedim ve ilk defa ayakta da olsa görüşebildik.

Çarkçı kaptan, yönetime çok sert eleştiriler yöneltti. Bu da Havasen ile TALPA arasında işlerin pek de iyi gitmediğini gösteriyor.

Beni asıl şaşırtan gelişme, Yönetim Kurulunun teklifi olarak getirilen metne, halen bu yönetimin muhasip üyesi olan Kartal kaptanın sürekli itiraz etmesiydi. Anladım ki, yönetimin içinde de bir fikir birliği yokmuş.

Halbuki bu işin usulü, yönetimin önce kendi aralarında toplanıp, bir tüzük tadil komisyonu kurması ve bu komisyonun hazırladığı değişikliklerin yönetim kurulunda sonuca bağlandıktan sonra hep birlikte genel kurulda savunulup arkasında durulmasıydı. Düşünsenize, yönetim kurulu üyesi kendi yönetimin hazırladığı değişikliklere itiraz ediyor. Genel kurullarda pek de rastlanılan bir durum değildir.

Bu küçük muhalif grubun genel kurul boyunca satır aralarında sarf ettiği sözler dikkatimi çekti. Üstü kapalı suçlamalara yönetimden doyurucu karşılıklar verilmedi. Ama yönetimi destekleyen gruptan biraz agresif biraz da muhalifleri sindirmeye yönelik çıkışları atlamak olmaz.

Asıl enteresan olan yönetim destekçisi genç bir kaptanın kendisini uyaran Divan Başkanını mahalle arkadaşını azarlar gibi bağırarak terslemesiydi.

Bu görüntüye bakınca, eğitim seviyesi yüksek dünyayı gezmiş görmüş üyelere sahip Pilotlar Derneğinin mi yoksa Horoz Dövüşçüleri Derneğinin mi Genel Kurulundayım, açıkçası karar veremedim. Divan başkanı o toplantının tek amiridir. İsterse o sert konuşan ve bir nevi azarlayan üyeyi salondan çıkmaya davet eder. Davete icabet edilmezse, kolluk kuvveti çağırıp salondan atmaya kadar işi büyütebilir. Divan Başkanı olgun ve beyefendi biriymiş ki efendiliğini hiç bozmadı.

Bu arada Divan başkanlığı ve üyeliklerini kabul edip divan heyetine giren kişilerin, Mevcut dernek tüzüğünün yanı sıra, dernekler kanunu ve medeni kanunu çok iyi bilmeleri gerekiyor. Aksi takdirde genel kurulu idare etmekte çok zorlanırsınız. Maddeler oylanırken çıkması muhtemel tartışmalara racon kesebilmek için,hem mevzuatı çok iyi bilmek hem de deneyimli olmak şart.

TALPA’nın üye sayısının 3500 civarında olduğunu duydum. Salonda bulunanların sayısı ise 56 kişi civarında idi. Malum ikide bir dışarı çıkanlar yeni gelenler olunca rahat sayamıyorsun. Düşünsenize, 3500 de 56. Şaka gibi… Yani %1,5…Bir an zamanında yaptığımız UTED genel kurullarını düşündüm de… 1200 üyesi olan UTED Genel kurullarında katılım hiçbir zaman 300 ün altına düşmezdi. (Tabii ki buda az bir rakam)

TALPA Olağanüstü genel kurulundaki bu katılımın azlığını okumak gerekirse, ya diğer üyelerin hepsi uçuştaydı. Ya da büyük bir umursamazlık var. Halbuki bu aralar en çok üstüne oynanan grup pilotlar oldu. Atılanlar, ceza alanlar, ücretin yetersizliğini savunanlar, FTL uygulamasından geriye dönülmesini isteyenler, Dar gövde-Geniş gövde pilotları arasındaki sürtüşmeler, kaptanlık sırası geldiği halde bir türlü kaptan yapılmayanlar. Neler okuduk neler… Bu kadar sorunları olan bir topluluğun genel kuruluna katılımın az olması,TALPA yönetiminin,üyesinden kopuk ve güven erozyonuna uğramış olduğunu göstermiyor mu?

Katılım oranı % 1.5 olmuş. TALPA yönetimi bu kadar düşük sayıya bakmaksızın can alıcı ve son derece kritik maddeler içeren bir genel kurulda, tüzük maddelerini değiştirmeye çalışılıyor. Olacak iş değil…

Birbirinden bağımsız ve organize olamayan 30 kadar duyarlı üye, yönetimin sunduğu değişiklik önerilerine karşı adeta savaşıyor. Bu aslında bir yönetim için güvensizlik oyu anlamına gelir. Getirdiğin maddeleri Genel Kuruldan geçiremiyorsan 3. yılın sonunda sana duyulan güven dibe vurmuş demektir.

Garip olan ertesi gün havacılık üzerine yayın yapan sitelere baktım, genel Kurulun yarıda kaldığını yazan bir site göremedim. Yahu arkadaşlar neyi saklıyorsunuz? Hepiniz oradaydınız, ya genel kurulun yarıda kaldığını anlayamadınız, ya da birileri size yazma dedi.

Kısaca, tüzük tadili esaslı yapılan bu olağanüstü genel kurul tam bir fiyaskoydu ve yarıda kaldı. Gerçek bu kadar açık. TALPA yönetimine geçen hafta yazdığım makalede, o maddeleri geçiremezsiniz demiştim. O maddelere henüz gelemeden diğer eften püften maddelerde bile zorluk çektiğinizi gördükten sonra emin oldum ki, bu tüzük tadili işi bitti. Sakın ola ki o maddeleri tekrar olağan genel kurula getirmeyin. (hele hele madde 31 de çıngar çıkar) Tam bir rezillik çıkar. Israr ederseniz, koltuk elden kesin gider.

Şimdi gelelim değişiklik maddelerine. Genel Kurul başlar başlamaz kritik ve önemli maddelerin öncelikle görüşülmesini öngören bir teklif, yönetimin karşı çıkmasına rağmen kabul edildi. İlk madde Çalışma Konuları başlığını taşıyordu. Baktım, o kadar alt başlığa ayrılmış ki, alfabede harf kalmamış. Bu maddenin,yönetimce hazırlanması herhalde 3 saat sürmüştür.

Aldığım notlara göre bu değişiklik önerilerinden 10 tanesi reddedildi. Bana göre en önemlisi, ticari işletmeler kurmak, ortaklıklar yapmak, işbirliğinde bulunmak gibi konuları düzenleyen fıkraydı.

Bu fıkra ile geçen hafta ben de bazı düşüncelerimi yazmıştım. Oylama yapıldı ve reddedildi. Bana göre bu fıkra ile yönetim büyük yara aldı. Maçın hemen başında yenilen gol, takımın moralini nasıl bozarsa, aynı böyle oldu. Bu önemli madde geçmeyince, yönetimin gardı iyice düşmüştü.

Toplantı sırasında sohbet ettiğim bir kaptanın “Dikkat ettiniz mi Sefa bey, TALPA yönetimi pilotların sorunlarını bir yana bırakmış kafayı ticaret ve parayla bozmuş. Getirdikleri değişikliklerin çoğu bu konularda” değerlendirmesi bana ilginç geldi. Sanırım geçen haftaki yazımı okumuş olmalı diye düşündüm.

Yönetimin çok önem verdiği PPL sahibi pilotların ve yabancı uyruklu pilotların da TALPA’ya üye olabilmesi için getirilen yeni maddeler de büyük çoğunlukla reddedildi. Bu konuda TALPA eski Başkan Yardımcısı İlyas Karagülle ve Sinan Işıldar kaptanların sert çıkışları maddenin geçmemesinde etken oldu. Emekli üyelerle ilgili madde ise oy birliği ile geçti.

Derneğin vakıf kurmasına izin veren fıkra ise yine reddedildi. Bazı üyeler buna “PİLVAK adında vakfımız var, bunu da kuran TALPA’dır. PİLVAK varken yeni vakıf kurmak nereden çıktı?” şeklindeki itirazlara Başkan Ayhan Günal’ın açıklamasına gerçekten çok şaşırdım. Eğer bir gün Dernek fesih olursa,mallarının devredileceği bir stepne vakıf kurmakmış amaçları. Duyunca inanamadım. Görevi derneği daha da büyüterek ve geliştirerek ilelebet yaşatmak olan Başkan Bey, fesihten- tasfiyeden söz ediyor. Hayırdır İnşallah…

Toplantıya verilen arada iki üyenin konuşmasına kulak kabarttım. Yaşlıca olan kaptan aynen şunları söylüyordu:” Başkana bak, tasfiyeden bahsediyor. Bu tasfiye sözünü daha sonra oylayacağımız borçlanma ve mal edinme maddeleri ile birlikte düşün. Herhalde derneği büyük borç yükünün altına sokup feshedecekler.” Değerlendirme benim kafama yatmasa da (bu kadarını da beklemek pes yani ) enteresan geldi.

madde yönetim kurulu üye sayısı ile ilgiliydi. Yönetim sayının 9 asil, 9 yedek olmasını istiyordu. Bu madde yedek üye sayısı 5’e düşürülerek kabul edildi. Yönetim yanlılarına bu maddede sessiz çoğunluğun da destek verdiğini not etmişim.

Bu maddenin son fıkrasına gelindiğinde salonda tansiyon yükseldi ve üyelerin büyük bölümü salonu terk etti. Yapılan yoklamada yeter sayı bulunamayınca Divan Heyeti toplantıyı bitirmek zorunda kaldı. Belki de,TALPA tarihinde ilk kez bir Genel kurul yarıda kaldı.

Gerçekten büyük başarı! Yönetimleri boyunca ilk kez Genel Kurul düzenleyen Ayhan Günal ve arkadaşları kızmasınlar ama yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Bir Genel Kurulu yapmayı bile beceremediler. Getirdikleri çok önemli tüzük değişiklikleri Genel Kurul tarafından kabul edilmedi. Bence bu bir işaret. 3 yılda dişe dokunur bir faaliyet yapmayan yönetimin artık gözden düştüğünün de bir göstergesi olarak okunabilir. Düşünün, iktidardasınız, zamanını, gündemini kendinizin belirlediği bir Genel Kurul yapıyorsunuz, kontrol tamamen sizde. Ama genel Kuruldan size sarı kart gösteriliyor.

Ben açıkçası geçmişte de UTED Başkanı olarak çoğu kez işbirliği içinde bulunduğum sektörümüzün köklü derneği TALPA’nın düştüğü veya içine düşürüldüğü duruma cidden üzüldüm. 60 yıllık bir derneğe bu genel kurul yakışmadı.

Toplantıdan çıkarken yönetimden bir üyenin söylediği bir söz dikkatimi çekti. “1 ay içinde yeni olağanüstü genel kurul yaparız, diğer maddeleri geçiririz” diyordu bu arkadaş. Yani illa ki geçirecekler…

Kulaklarıma inanamadım. Kazanana kadar, yani; “KURAL-MURAL YOK BAM-BAM-BAM” öyle mi?

Bu genel kurulda olmadı, bir ay sonra bir daha yapın. Orada da geçiremediniz mi? İki ay sonra bir daha. Bu arkadaşlar dernekçiliği, toplumculuğu ya bilmiyorlar ya da başka niyetleri var. Bakın uzaktan gider yapıyorum. O maddeleri hele hele madde 31’i geri çekip,olağan genel kurulunuza gelin. Yoksa rezil i rüsva olursunuz.

Bu yazı toplam 2263 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.