• BIST 11134.08
  • Altın 2625.74
  • Dolar 33.0895
  • Euro 36.271
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 22 °C
  • Antalya 31 °C

Sigara yasağı genişliyor

Sigara yasağı genişliyor
Meclis, 2008'e sigara yasağını genişleterek girecek. Kanunda değişiklik yapan yasa teklifine, 2. madde üzerinden görüşülmeye devam edilecek.

ANKARA -Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri,sınır ötesi operasyon, Anayasa tartışmaları gibi önemli yasal düzenlemelerle yoğun bir yılı geride bırakan Meclis, yeni yıla sigara yasağını genişleten düzenlemeyle giriyor.

TBMM Genel Kurulu, yılbaşı tatili nedeniyle, bu hafta 2 Ocak Çarşamba ve 3 Ocak Perşembe günleri çalışacak. Genel Kurulda, 2 Ocak Çarşamba günü, görüşlemesine geçen hafta başlanan ve 1. maddesi kabul edilen Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda değişiklik yapan yasa teklifine, 2. madde üzerinden devam edilecek.

Sigara kapsamını genişleten 12 maddelik teklif, kamu hizmet binalarının, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal,kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olanbinaların kapalı alanlarında, ayrıca taksi hizmeti verenler de dahil olmak üzere, kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve hava yolu toplu taşıma araçlarında sigara içilmemesini öngörüyor.

Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler dahil olmak üzere ilk veorta öğrenim kurumlarının, 18 yaşını doldurmamış kişilere yönelik kültürve sosyal hizmet binalarının, sağlık hizmetlerinin verildiği kurumların ve ibadethanelerin açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek.

Sigara yasağı bulunan binalarda, birden çok sayıda kişinin istihdam edildiği çalışma alanlarında, lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde, şehirler arası ve uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan demir yolu ve deniz yolu araçlarında tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulacak.

 

Bu alanlara 18 yaşını doldurmamış kişiler giremeyecek.

 

Otellerde, tütün ürünleri tüketilmeyecek. Ancak, bu ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş kısımlar oluşturulacak.

Statlarda da sigara içilmesine sınırlama getiriyor. Buna göre, sigara içilebilecek bölümler, statların açık alanlarında da olacak.

Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak. Ancak, bu tesislerde tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulacak.

Tütün ürünleri tüketilmesine tahsis edilen kapalı alanların koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve havalandırma tertibatı yapılması sağlanacak.

Temel ceza yasalarına uyum amacıyla çok sayıda yasada değişiklik yapılan yasa tasarısının da Genel Kurul gündemine gelmesi bekleniyor.

TBMM'deki ihtisas komisyonları da gündemlerindeki konuları görüşecek. İçişleri Komisyonu, 2 Ocak Çarşamba günü, Uzman Jandarma Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı ile Türk Vatandaşlığı Kanunu Tasarısını görüşecek.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, 3 Ocak Perşembe günü toplanarak, kanuni düzenleme çalışmalarında kullanılmak üzere tarımsal amaçlı su dağıtımı, kullanımı hizmetlerinin yürütülmesinde yaşanan sorunlar hakkında ilgili kurumlardan bilgi alacak, ayrıca konunun araştırılmasına ilişkin önergeleri görüşecek.

TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında değişiklik öngören tasarı üzerindeki çalışmalarına 2 Ocak Carşamba günü devam edecek. Küresel Isınma ve Su Araştırma Komisyonu da konunun yetkililerinden bilgi alacak.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.