• BIST 8026.27
  • Altın 1985.855
  • Dolar 28.8783
  • Euro 31.4611
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 15 °C

Sezon Mersin'de açılacak

Sezon Mersin'de açılacak
Kentin arkeolojik ve doğal güzellikleriyle potansiyelini harekete geçirdiklerini belirten Bakan Günay, bu yıl turizm sezonunu Mersin'de başlatacaklarını açıkladı.

MERSİN- Kentin arkeolojik ve doğal güzellikleriyle sahip olduğu potansiyeli yakın geçmişte yeteri kadar harekete geçirdiklerini ifade eden Bakan Günay, bu yıl turizm sezonunu Mersin'de başlatacaklarını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay turizm sezonunun 15-16 Nisan’da Mersin’de açılacağını bildirdi. Mersin’de incelemelerde bulunan Günay, Mersin'in turizm potansiyelinden yeterince yararlanamadığına dikkat çekerek, “Bütün büyükelçileri, turizmle ilgili yatırımcıları Mersin'e çağırarak kentin tanıtımını uluslararası düzeyde yapacağız” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2008 turizm sezonunun startının 15-16 Nisan tarihlerinde Mersin’de verileceğini açıkladı.

İncelemelerde bulunmak üzere Mersin’e gelen Bakan Günay, Mersin'in turizm potansiyelinden yeterince yararlanamadığını belirterek şöyle konuştu: ''Anadolu'daki bazı il, ilçe veya belde, turizm açısından Mersin'den çok daha yüksek rakamlarla ifade ediliyor. Bu kabul edilemez ve özel olarak izaha muhtaç bir tablo. Bu da galiba Mersin'in, ikinci konut merkezi haline gelmesinden, belki de ticaret, sanayi ve tarımın bu bölgede insanlar için rahat bir geçim kapısı olmasından kaynaklanmış. Dolayısıyla yakın yıllara kadar turizmin önemi çok fazla düşünülmemiş.' 

Antalya'da ilçeleri birbiri ile kıyasladığında tarım rehavetinin olduğu yerlerde turizmin geri kaldığının gözlemlendiğini ifade eden Günay, şöyle devam etti:

''Bu Ege Bölgesi'nde de böyle... Turizm kavramı ile tanışan ilk bölgelerden birisi belki İzmir'dir. Ama, Ege Bölgesi'nde Mersin kadar  olmasa bile İstanbul ve Antalya ile kıyasladığınız zaman, özellikle İzmir'de müthiş bir geri kalmışlık var. Orada galiba ekonomik yaşamın yeni alanlar arayışını zorlamamasından kaynaklanan bir rehavet var. Şimdi bu rehaveti terk etmenin eşiğindeyiz. Bu gelişme yerleri ekonomik, endüstriyel ve çekim merkezi olarak büyük göç aldılar. Ve bu göçler ciddi işsizlik yarattı. İşsizlik dalgalarını eritebilmek için büyük istihdam yaratacak sektörlere ihtiyaç var. O sektörlerin başında da turizm geliyor.''

2008 Turizm sezonunu 15-16 Nisanda Mersin'de açacaklarını ifade eden Günay, şunları kaydetti: ''Eğer Mersin'de yerel dinamikler bunu talep ediyorsa ki ettiğini görüyorum ben, Türkiye turizm açısından olumlu bir doğrultuda. Bütün büyükelçileri, turizmle ilgili yatırımcıları Mersin'e çağırarak kentin  tanıtımını uluslararası düzeyde yapacağız. Yatak sorunu ile karşılaşmamamız için yatırım yapılması gerekiyor. Yeni tahsisler yapabileceğimiz yeni yatırımları mutlaka başlatmamız gerekiyor. Biz bunlarla uğraşırken belediye başkanları da altyapı, temizlik gibi konuların yanı sıra yapacakları eğitim çalışmaları ile halkı  bilinçlendirmeye özel bir önem versinler.''

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.