• BIST 11134.08
  • Altın 2625.74
  • Dolar 33.0895
  • Euro 36.271
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 28 °C

Şarkikaraağaç'a, Turizm okulu

Şarkikaraağaç'a, Turizm okulu
1984 yılında dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın temelini attığı SDÜ'ye devredilen bina Turizm Eğitim Merkezi Yüksekokulu olarak hizmet verecek.

ISPARTA -Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesinde 1984 yılında dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak temeli atılan bina çürümekten kurtuluyor.

Şarkikaraağaç'ı ziyaret eden Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, binanın Süleyman Demirel Üniversitesi'ne (SDÜ) devrini onayladı. SDÜ'ye devredilen bina bundan sonra Turizm Eğitim Merkezi Yüksekokulu olarak hizmet verecek.

 

Okulun eğitime başlamasıyla turizmdeki ara eleman ihtiyacının giderileceğini belirten Bakan Eroğlu, "Binanın Turizm Eğitim Merkezi Yüksekokulu olarak hizmet vermesinin ilçe ekonomisi ve turizm sektöründe önemli bir açığı kapatacağını düşünüyorum. Çünkü Antalya ve diğer turizm beldelerinde hizmet veren otellerde ara eleman eksikliği var. Burada yetişen öğrenciler bu ihtiyacı karşılayacaktır. Bu eksikliğin giderilmesi için biz de SDÜ Rektörlüğü ile birlikte okulun açılışını 2008-2009 eğitim-öğretim yılına yetiştirmeye çalışacağız." dedi.

 

Kızıldağ Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan bina, sağlık ve turizm açısından bir çok özelliğe sahip. Milli Park'ın en büyük özelliği; alanın sedir ormanlarıyla kaplı olmasından dolayı oksijen oranı yüzde 90 civarında bulunuyor. Şarkikaraağaç'a 8 kilometre uzaklıkta olan park, 631 hektarlık bir sahayı kapsıyor. Kızıldağ Milli Parkı'nın 4 kilometre güneyinde bulunan Beyşehir Gölü, bölgeden kuş bakışı çok güzel görülüyor.

 

Öte yandan, Şarkikaraağaç'taki hayvancılığa da değinen Bakan Eroğlu, "Süt üretimi iyi bir noktaya geldi. Bundan dolayı süt üreticilerini tebrik ediyorum. İlçeye 22 süt toplama merkezinin kurulmasıyla süt fiyatları da 200 Ykr'dan 700 Ykr'a kadar çıktı. Bu da süt üretisinin artmasında ve üreticinin ekonomik olarak kalkınmasında önemli rol oynuyor." dedi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.