• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C
  • Antalya 16 °C

Sağlık turizminden beklentimiz çok

Tümay Mercan

Korona ile sağlık sistemimiz ve ilgili bütün aktörleri dünyaya rüştünü ispatladı. Beklentimiz ülkelerarası sınır özgürlükleri başlayınca sağlık turistlerinin tercihi olmak. Devlet de durumun farkında gereken çalışmaları yapmaya başladı ve Cumhurbaşkanımız da konuyla ilgili görüşlerini belirtti. Hatta koronanın ilk günlerinde bile bakanlığın aklında bu konu olduğunu sanıyorum. Dünyaya örnek bir çalışma ile durumumuz ortada.

Sağlık turistlerinin ülke seçenekleri arasında sadece Türkiye yok. Rakip ülkelerden ayrışmak için Korona mücadelesi, sağlık sistemimizin kalitesi, sağlık turistleri için alınan önlemlerin dünyaya anlatılması gerek. Hem de hızlı ve etkin bir şekilde. Zaman bu zaman. Bu dönemi kaçırdık mı kıymeti kalmayacak. Türkiye’nin korona başarısı akıllarda taze iken bu çalışmayı yapmak gerekecek.

Kim yapacak?

Yetki USHAŞ’da, bekliyoruz. USHAŞ’tan beklentimiz çok. Aslında tam da bu dönemde USHAŞ diğer paydaşları ile STK’lar ile görüşse ve fikir alışverişinde bulunsa, anlamlı olur elbette. Belki de yapıyordur. Önemsedikleri ve önemsemedikleri vardır. Ya da konuya çok hakimdir ve başka akıllara ihtiyacı yoktur. O zaman biz de sonuca bakarız.

Örneğin Kocaeli’ye gelen sağlık turizmi hasta sayısına, Kocaeli’nin de potansiyelinden bahsedilmesine, sağlık turizmi alanında var sayılmasına, ayrım yapılıp yapılmadığına, çalışmaların bütünlük içinde yürütülüp yürütülmediğine bakarız.

Yani sessiz kalındıkça beklentimiz artar. Paylaşım olursa zorluklarını anlar, üstümüze düşenleri yapar, katkıda bulunmaya çalışırız. Ülke ve sektör hepimizin. Bu sektörde her paydaşa ihtiyaç var.

Tecrübeler, Öneriler Değerlendirilmeli

Konuyla ilgili olanlar bu süreçte sağlık turizmi açısından neler yapılması konusunda görüşlerini çeşitli ortamlarda dile getiriyorlar. Değerli görüşler, önemli tecrübeler katkıda bulunmaya çalışıyorlar. Aklın yolu bir, bunları tekrarlamayacağım.

Bir iletişim uzmanı ve Kocaeli Sağlık Turizmi Derneği Başkanı olarak söylenenlere ek olarak söyleyebileceğim bu dönemde doğru bir strateji, net, sade ve odaklı bir tanıtım, PR çalışması önemli ihtiyaç. Bu çalışmaları yapabilecek bilgi birikimi, teknik imkan, insan kaynağı zaten var.

O zaman ne bekliyoruz, neyi bekliyoruz? Treni kaçırıp dövünmeyi mi? Ortada sağlık turizmi ile ilgili iyi bir fırsat, deneyim, kalite, alt yapı varken, yeni hastaneler açılıyorken, yani elimizde en kaliteli helva malzemeleri var ve helva yapmanın alasını biliyorken neyi bekliyoruz, ilk adımı atacak olanı mı? Cevabı bilen var mı?

Sözün özü; Dönem hız, veri, iletişim, zamanı değerlendirme dönemi. Kaçarsa geçmiş olsun.

Bu yazı toplam 1510 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.