• BIST 1.127
  • Altın 497,488
  • Dolar 8,2591
  • Euro 9,6937
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 24 °C

Ruhi Çuhadaroğlu- Genel Müdür

General Manager at Royal Rojana Resort

Ruhi Çuhadaroğlu : “Iyi Hizmet Veren Otel Sayisi Iki Elin Parmaklarini Geçmez”

23 Aralık 2013 0

Gm Dergi Özel Haber – Sabriye Çay

Bu işin çekirdeğinden yetişen Ruhi Çuhardaroğlu;  Avustralya’da turizm yüksek eğitiminden sonra Türkiye ‘ye dönerek İstanbul Sheraton Oteli’nde turizm hayatına başladı. Turizmin her kademesinde çalışan Çuhadaroğlu, 1988 yılında, turizmin Antalya’da yeni başladığı dönemlerde, İstanbul’daki  meslek hayatına Antalya’ya gelerek devam etti. Antalya’da birçok otelde çalışan Ruhi Çuhadaroğlu, yedi otel açılışı gerçekleştirdi.  Biz de bu turizmin önemli üstatlarından biri olan Ruhi Çuhadaroğlu ile geçmişten günümüze turizmi değerlendirdik.

Turizmde birinci kuşak yöneticilerle ikinci kuşak yöneticiler arasındaki farklar nelerdir?

 

Şuandaki meslektaşlarımın işi hiç kolay değil, onları çok iyi anlıyorum. Ama genç yöneticilere benim tavsiyem; başarılı olmak için iki dil bilmeliler, bilgisayarı çok iyi kullanmalılar, yurt dışındaki otelciliği ve sektördeki yenilikleri yakından takip etmeliler.

 

PATRONLAR ESKİDEN PROFESYONELLERE GÜVENİRDİ

 

Patron otellerinde çalışan yöneticilerin durumunu değerlendirir misiniz?

Bizim dönemimizde yatırımcıların bir çoğu otelcilik sektöründen uzak oldukları için anlaşma yaptıkları profesyonellere güveniyorlardı. Bizlerden bilgi birikimi iyi olan yöneticiler, yatırımcılara iyi olanı ve doğruları gösteriyordu. Şimdi ki döneme baktığımızda; o geçmişteki yatırımcıların çocukları üst yönetim kadrolarında yer almaya başladılar. Bu çocuklarında konu ile ilgili yurt dışında eğitim aldıklarını biliyoruz.  Akdeniz’de otellerin doluluk oranları gayet iyi seviyede, ama bana sorarsanız bu bölgede iki elin parmakları kadar sayı da iyi hizmet veren otel var.  Bunların dışındaki otellerin daha çok çalışmaları gerekiyor.

Bu sayı neden iki elin parmakları kadar, sorun nereden kaynaklanıyor?

İlk olarak otele bir yönetici alınıp onun profesyonelliğine inanılıyorsa, yatırımcılar onları serbest bırakmalı. Yönetici bütçeyi ekibi ile birlikte hazırladıktan sonra yatırımcıya sunduğunda o bütçenin altına imza atmalılar. Önemli olan dolulukların iyi  olduğu kadar, hizmetin de iyi olması ve otellere gelen misafirleri tekrar tekrar ağırlayabilmek.

Demokrasi sizce turizmin emniyet sibobu mu?

Siyasetten pek anlamam, ama ben Atatürk ilke ve devrimlerine inanan biriyim. Demokrasinin gerçek anlamda olmasına isterim. Benim istediğim ülkemizin çok daha iyi yerlerde ve tam bağımsız olmasıdır. Ülkemizde hak, eşitlik ve adaletin olması. Bunlar kimine göre hayal gibi gelebilir, ama bunlar benim için olması gereken gerçeklerdir.

Son olarak, 10 yıl sonra turizmi nerede görüyorsunuz?

Turizm çalışanlarının bir odası mutlaka olmalı.  Gerçek anlamada bir master planı yapılmalı.  Tabi ki de en önemli konu eğitim. Bu sadece turizm için geçerli değil. Türkiyemizin ve hepimizin eğitime ihtiyacı var. Yaşımız kaç olursa olsun, eğitime devam etmeliyiz. Bunun yanı sıra daha fazla pazarlar aranmalı. Otellerimize çok iyi bakmalıyız.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

2014 yılında herkese, sağlıklı, huzurlu, kaliteli iyi misafirlerle geçmesi temmeni ediyorum.

Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.