• BIST 10771.36
  • Altın 2445.083
  • Dolar 32.7509
  • Euro 35.0444
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 27 °C

Kadir Topbaş-İstanbul BŞB Başkanı

İstanbul ile ilişkileri 1860"lara uzanan Topbaş ailesinden baba Hüseyin Topbaş, 1928 yılında İstanbul"a geldi. Kadir Topbaş"ın annesi ise 1935 yılında İstanbul"a yerleşti.

 

Annesinin savaş yılları boyunca bulunduğu Artvin, Yusufeli"nde 1945 yılında doğan Kadir Topbaş, henüz 3 aylıkken İstanbul"a geldi.

Kadir Topbaş; ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul"da tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi"nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu.

Doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü"nde “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” konusunda tamamladı.Uzun yıllar “serbest mimar” olarak çalıştı.

 

1994–1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan"ın danışmanlığını yaptı.Danışmanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesi"ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları oldu.

Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Bir süre aile şirketlerinin yönetiminde bulundu.

 

1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı"na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul"a model olabilecek "Güzel Beyoğlu" projesini hayata geçirdi.

Mimari projesini kendisinin çizdiği "Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon" çalışmaları kapsamında Kasımpaşa"da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sundu.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti"den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı"na seçildi.

 

Kadir Topbaş"ın Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı "Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent", TAÇ Vakfı ile birlikte hazırladığı "Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II" ve "Anılarda Beyoğlu" isimli eserleri bulunuyor.Kadir Topbaş, 2007 yılından bu yana dünya kentlerinin Birleşmiş Milletleri sayılan Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı"nın eş başkanıdır.Topbaş, aynı zamanda, İstanbul Kalkınma Ajansı başkan yardımcılığını, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Modern Yönetim Kurulu üyeliğini, TAÇ Vakfı (Tarih ve Çevre Vakfı) mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyeliğini yürütmektedir.

Topbaş, evli ve üç çocuk babasıdır.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.