• BIST 10692.4
  • Altın 2490.416
  • Dolar 32.8334
  • Euro 35.3411
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 34 °C
  • Antalya 30 °C

Hasan Tonbul- Diana Turizm

Önce insan Kuşadası"nda lise öğrenciliği sırasında halı ve hediyelik eşya satan dükkanlarda çalışarak turizme adım atan Hasan Tonbul, turizmcilere uzun saçlı, ciddiyetsiz olarak bakıldığı ve turizmciye kız verilmeyen bir dönemden geldi. Yaşadığı zorluklara rağmen yaklaşık 35 yıldır turizmin içinde. Türk turizminin zor bir dönem geçirdiği şu dönemde turizme gülümseyerek bakan Tonbul, yola “Önce insan” diyerek devam ediyor. Heyecanı hiç bitmemiş Gelecekte turizmin daha da iyi yerlere geleceğini söyleyen Tonbul"un hayatı genç turizmcilere cesaret verecek nitelikte. O turizmin ilk başladığı bir yerlerden geldi. Şanslı olduğuna inanan Tonbul, bunu iyi bir şekilde değerlendirdiğini ve en önemlisinin ise dürüst ve güven olduğunu söyledi.

1952 Kuşadası doğumluyum. Benim turizme ilk adımım tabi ki Türkiye"de turizmin ilk başladığı yörelerden biri olan Kuşadası"nda turizmin başlamasıyla eş zamanlıdır. 60"lı yıllarda Kuşadası Limanı"nın yapılmasıyla birlikte Kuşadası"na kruvaziyer gemileri gelmeye başladı. Ben o yıllarda lise öğrencisiydim. Hem okulda öğrendiğim İngilizceyi geliştirmek hem de ailemin bütçesine katkıda bulunmak için lise öğrenciliğim sırasında Kuşadası"nda halı ve hediyelik eşya satan dükkanlarda çalışarak başladım ve ilk tanışmam böyle oldu.
Daha sonra üniversite yıllarında lisanımın daha da gelişmesiyle birlikte biraz daha profesyonelce yürümeye başladım. 1968-69 yıllarında Kuşadası"nda Kuş Tur açıldı. İlk profesyonelce adımım ise bu oldu. Daha sonra ki yıllarda rehber olarak çalışmaya başladım. İlk açılan kokartlı profesyonel rehber kurslarını bitirdim. İngilizce rehber olarak çalışmaya başladım ondan sonra. Hem üniversite öğrenciliğim devam ediyordu hem de kokartlı rehber olarak çalışıyordum. Turizmi sürdürmeyi ne zaman istediniz? 1973 yazının Haziran ayında Ankara Gazi Üniversitesi Yabancı Diller İngilizce bölümünden mezun oldum. Aslında lise öğretmeni olarak mezun oldum üniversiteden. Ancak hiç öğretmenlik yapmadım. Stajyerliğim bile bitmeden Kuşadası"na geri döndüm. Hem yaptığım işten müthiş zevk aldım hem de turizmin yeni potansiyel bir iş kolu olarak gördüğüm için zevk aldım bu işten. Öğretmenlikten ziyade bana daha geniş ufuklar açacak olan turizmde kalmayı kararlaştırdım o dönem.
Üniversiteden mezun olduğum sırada Türkiye karışık bir durumdaydı. 1971-72 yıllarında mezun olduğumuz için ailem benim öğrenciliğim sırasında çok tedirgin günler yaşadı. Mezun olduktan sonra da Andolu"da herhangi bir yere öğretmen olarak gitmemden Kuşadası"nda kalmam daha iyiydi.
73 yılında o zamanlar Ege Bölgesi"nin en büyük gemi acentası olan Akdeniz Turizm"de çalışmaya başladım. 73 ile 77 arasında Akdeniz Turizmin Kuşadası merkez ofisinde değişik kademelerde bulundum. 77 yılının sonunda bir grup arkadaşı ile birlikte Akdeniz Turizm"den istifa ettim ve Diana Turizmi kurduk. Ben ilk işimi kurduğum zaman rahmetli babamın Akbank"dan aldığı 50 Lira"lık kredi ile başladım. O zaman 50 Lira büyük paraydı. Bu para ile iki tane ofis tuttuk, teleks aldık. Kuşadası"nda o zaman üç tane teleks vardı. Artan para ile de yurtdışına pazarlamaya çıktım.
İlk yıllarda tabi ki kolay olmadı. O zaman firmaların hepsi bize gelmedi. 2-3 yılımız Yunan adalarına turist taşımakla geçti. Hem ordan Türkiye"ye hem de buradan oraya turist taşıdık. Çünkü o zamanlar şimdiki gibi bu kadar sık charter olmadığı için 70"li yılların sonunda ve 80"li yılların başında Türkiye"ye gelen yabancıların önemli bir bölümü kendi karavanları ile geliyordu. Bunlarda çoğunlukla İtalya ve Yunanistan üzerinden geliyorlardı. Biz o zamanlar çok iyi işler yaptık. Küçük bir feribotumuz vardı. Karşımızdaki Sisam Adası"na üç sefer yaptığımız zamanlar oluyordu.
Kuşadası"nda turizmci demek uzun saçlı, hiçbir ciddiyeti olmayan insanlardı. Kız bile vermezlerdi turizmciye. Ben eşimle Ankara"da tanıştım. Eşimin ailesini ikna etmek için çok uğraştım. Turizmci demek işi gücü belli olmayan, sabahtan akşama kadar serbest gezen fazla sorumluluk taşımayan bir insan profiliydi. Ben turizmi önemli bir potansiyeli olan bir sektör olarak gördüm. Hala aynı ruhla devam ediyoruz 

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.