• BIST 7948.6
  • Altın 1888.086
  • Dolar 28.8541
  • Euro 31.4326
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Pamukkale'ye ÖÇK finansmanı

Pamukkale'ye ÖÇK finansmanı
Pamukkale'nin altyapı ve üstyapısıyla suyun dağıtımı ve katı atık toplama çalışmaları ÖÇK finansmanı ve İl Özel İdare desteğiyle yapılacağını söyledi.

DENİZLİ -Denizli Valisi Hasan Canpolat, Pamukkale'nin altyapı ve üstyapısıyla suyun dağıtımı ve katı atık toplama çalışmalarının Özel Çevre Koruma (ÖÇK) finansmanı ve İl Özel İdare desteğiyle yapılacağını söyledi.
ÖÇK bölgelerindeki vali yardımcıları, kaymakamlar ve İl Özel İdare genel sekreterlerine yönelik, iki günlük "Mülki İdare Amirleriyle Koordinasyon ve İşbirliğinin Güçlendirilmesi" toplantısı Karahayıt Richmond Otel'de başladı. Toplantıya Vali Canpolat'ın yanısıra Vali Yardımcısı İbrahim Hayrullah Sun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Vali Osman Dıraçoğlu, ÖÇK Kurumu Başkanı Önder Kıraç, Trabzon, Aksaray, Ankara, Konya, Muğla ve Antalya'nın çevreden sorumlu vali yardımcılarıyla il özel idare genel sekreterleri, ÖÇK müdürleri ve ÖÇK bölgelerinin kaymakamları katıldı.

 

Başkan Kıraç, ÖÇK'nin Akdeniz ve Ege kıyılarının korunması amacıyla ilk olarak 1989 yılında üç bölgede kurulduğunu ve sayılarının zamanla 14'e yükseldiğini söyledi. Kıraç, ÖÇK bölgelerinin sahip olduğu çevre değerlerini korumak ve gelecek nesillere intikalini sağlamak amacıyla her türlü tedbirin alındığını bildirdi. Eğitim Dairesi Başkanı Dıraçoğlu ise toplantının, idarecilerin çevre bilinciyle donatılması ve çevre konusunda ayrıntılı bilgiler verilmesi açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.Vali Canpolat da ÖÇK uygulamasının Türkiye'de başarılı olmuş nadir programlardan birisi olduğunu vurgulayarak, "ÖÇK modeli, amacına hizmet etmesi açısından yararlı. Özel çevre koruma alanına dahi edilen bölgeler, Türkiye'nin en çok turist çeken yerleri. Geldiğimiz noktada koruma anlamında önemli başarılar elde edilmiştir. ÖÇK, mülki idareyle işbirliği yaparak iyi bir çalışma yürütmektedir. Bunun bir örneği de Pamukkale'dir. Pamukkale ÖÇK alanı, SİT ve UNESCO'nun dünya mirası olan bir alandır ve üçünün birarada olduğu nadir yerlerden birisidir. Yılda 1.5 milyon insanın ziyaret ettiği, birçok belediye ve köyün olduğu, turizmin yanısıra yaşayan bir bölge olduğunu da dikkate aldığımızda koordinasyon ihtiyacı karşımıza çıkmaktadır. Pamukkale ile ilgili sürdürülebilir ve kendi kendini finanse edebilir, aynı zamanda ilgili birimlerle koordineli çalışabilecek bir yönetim yapısı oluşturmaya çalıştık ve Pamukkale Yönetim Birimi'ni kurarak, bir mülki amirimizin sorumluluğuna verdik." dedi.

 

İki gün sürecek olan toplantıda ÖÇK Kurumu'nun kamu yönetimindeki yeri ve önemi, Türkiye'de planlama yaklaşımları, koruma alanları yönetimi, çevre koruma, araştırma ve izleme faaliyetleri, planlama çalışmaları ve yatırımlar, ÖÇK bölgelerindeki işbirliği örnekleri ve problemler tartışılacak. Ayrıca yeni dönemde işbirliği imkanları araştırılacak.

 

Türkiye'deki ÖÇK bölgeleri, Köyceğiz Dalyan, Fethiye Göcek, Gökova, Datça Bozburun, Patara, Kekova Kaş, Belek, Pamukkale, Foça, Göksu Deltası, Gölbaşı, Ihlara Vadisi, Tuz Gölü ve Uzungöl.

 
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.