• BIST 10676.65
  • Altın 2423.447
  • Dolar 32.2006
  • Euro 34.9235
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 12 °C
  • Antalya 16 °C

Özür dile THY!

Sefa İnan

Bildiğiniz üzere THY’de FETÖ yapılanmasına yönelik hiç kimse tutuklanmadı. Eylül’ün ilk haftasında hükümetimiz 16 kriter belirlemişti. Bu kriterlerden en önemlisi 17/25 Aralık 2013 tarihinin milat olarak belirlenmesi idi.

Bu kriter gereği bir kişinin FETÖ yapılanması ile suçlanabilmesi için 17/25 Aralık 2013 den sonra eylem içinde olması gerekiyor. Bu kriter neden getirildi? Bu kriter gerekli mi? Gereksiz mi? Bu hala siyasi arenada tartışılan bir konudur. Tabii ki ben o siyasi tartışmaların içine girmeden sektörümüzün 17/25 Aralık 2013 tarihinden sonrasına odaklanacağım.

Sektörümüzde şimdiye kadar FETÖ’cu yaftasıyla atılan kimseyi duymadım. Çünkü FETÖ yapılanması suçlaması yapılan kişi önce gözaltına alınıyor sonra hakim tarafından gerekli görülürse, tutuklanıp yargılanıyor. Bildiğim kadarıyla böyle bir durum da tezahür etmedi.

THY’de ise durum farklı seyretti. Tüm kamu kuruluşlarında FETÖ’cü avı başladığında, bu ava sektörümüzde ilk atlayan THY oldu. Burada şu soru akla geliyor. İlker Aycı’nın her yerde bastıra bastıra söylediği “THY özel bir şirkettir” söylemi gerçek ise neden kamu şirketleri gibi anında tepki verildi? Sektörde THY gibi bir dolu şirket var. Onlardan hiç ses seda çıkmazken bir acele THY’den 211 Teknik A.Ş’den 39 TGS’den ise 79 kişi işten çıkartıldı? Bu acelecilik THY’nin özel şirket statüsünde olmasına rağmen kamu şirketi gibi yönetildiğinin ispatıdır. Bu nedenle benim benzetimim olan THY bukalemun bir şirket olup duruma göre renk değiştirip, işine geldiğinde kamu, işine geldiğinde ben özelim diyebiliyor iddiamı tazeliyorum.

Peki; THY neden özür dilemeli?

THY Basın Müşavirliği tarafından tarafımıza da yollanan basın bülteninde şu ifadelere bir göz atalım.

Türk Hava Yolları çalışanı 211 kişinin iş akitlerinin sonlandırılmasına karar verilmiştir.

22.07.2016 tarihi itibariyle gerçekleştirilen mezkûr iş akitlerinin feshedilmesi gerekçeleri arasında; işletmesel gereklilik (ne demekse artık), verimsizlik, performans yetersizliği ve de ülkemizin ve şirketimizin güvenliği ve çıkarlarına ters düşecek her türlü tutum ve davranışlar kapsamında FETÖ yapılanmasına müzahir olmak yer almaktadır.

Buradan benim anladığım bu 211 çalışanın işlerine son verilmesinin muhtelif nedenleri arasında FETÖ yapılanmasına müzahir olmak da var.

Şimdi buradaki ifadeye göre THY yönetimine sormak lazım? Yahu kardeşim 211+39+79(tgs) kişinin hangileri verimsizlik, hangileri performans yetersizliği, hangileri şirket güvenliği ve çıkarlarına ters düşecek her türlü (yuvarlak bir sözcük, ne istersen içine sokabilirsin) tutum ve davranışlar demişsiniz. Bu kişilerin hepsini bir araya koyduğunuzda kimin ne suçlama ile işten çıkartıldığı bilinemez ki.

THY Yönetimini empatiye davet ediyorum. Diyelim ki bir çalışan işten çıkartıldığında ailesi duyuyor. İş arkadaşları duyuyor. Eşi dostu, çevresi duyuyor. Kısaca, sağır sultan duyuyor. Bu kişilerin hepsinin çıkarılış nedenleri farklı olmasına rağmen bir arada nasıl yayınlarsın? Aynı durum sizin için geçerli olsaydı tepki vermez miydiniz? Listedekilerin hiç biri tutuklanmadığına göre FETÖ yapılanması söz konusu değil. Hal böyleyken, at izini it izine karıştırmak da neyin nesi oldu.

Siz bilmezmisiniz ki; Bizim yandaş medya en çok reyting yapacak başlığı ön plana çeker. Verimsizlik, işletmesel nedenler yazacağına hemen FETÖ cular başlığını atar. Bu başlığı atanlar için o kişinin toplum içinde düşeceği durum falan söz konusu değildir. Bu başlıkla işten çıkartılanları manşete çeken medyayı sizde takip ediyorsunuzdur. Bu tür yanlış anlamalara meydan vermemek için, tekrar bir basın bildiri daha yazıp bu kişilerin hiç birinin FETÖ yapılanması ile ilgisi olmadığını yazarak, hiç yoktan FETO’cu damgasıyla yıpratılan eski çalışanlarınıza sahip çıksanıza?

Neden yapmıyorsunuz? Yukarıdan birilerinin, “Aferin bizim çocuklara bak hemen THY deki FETÖ cuları bulup işten atmışlar” denmesini mi istiyorsunuz?

Bu 211+39+79 kişinin bir tanesi bile FETÖ cu ise vermeyin tazminatını, elinizdeki belgelerle savcılığa suç duyurusu yapın. Suç duyurusu bile yapamazken, basın bülteninize FETÖ yapılanmasına müzahir (destekçi-yardımcı) olmayı nasıl yazabiliyorsunuz. Bu kişilerin başka yerlerde işe başlamalarına mani oluyorsunuz. Siz bu yaptığınızın vebalinden nasıl kurtulacaksınız?

Durun daha bitmedi…

İşten çıkartılan 211+39+79=329 kişinin bazılarının emekliliği dolmuş olmasına rağmen emeklilik hakkını bazılarına tanıyıp bazılarına ise tanımadığınız söyleniyor. THY’de eskiden verimsizlikle çıkartılanlara ya emekliğini iste ya da biz seni işten çıkardığımızda pas bilet hakkını alamazsın denirdi. Bazı verimsizlik suçlaması ile işten cıkartılanlar beni atın derken bazıları emekliliğini ister pas bilet hakkından faydalanırdı.

Siz bu seçeneği herkese neden sunmuyorsunuz? Yıllarını THY’ye hizmet etmekle geçirmiş ve emekliliğini hak etmiş kişiye biz seni verimsizlikle atacağız bu nedenle arzu edersen emekliğini isteme hakkını nasıl vermezsiniz.

Sevgili THY yöneticileri yapmayın, etmeyin, ayıptır yahu… Nedir bu korkunuz? Madem çıkarttığınız bir kişinin bile FETÖ cu olduğunu ispat edemiyorsunuz o halde eskiden olduğu gibi verimsizlikle suçladıklarınıza yaptığınız uygulamayı yapın. Gel kardeşim deyin, biz buralarda yokken, hatta belki de kısa pantolonlarla gezerken, sen bu şirkete yıllarca emek vermişsin. Bu aralar senden bir şekilde verim alamıyoruz. Bu nedenle geçmişte çalıştığın senelere saygı olarak, madem emekliliğin dolmuş, iste emekliliğini bizden, bizde seni emekli yapalım seçeneğini neden kullandırmıyorsun.

Yazımı fazla uzatmaya gerek yok. Benim THY yönetiminden beklediğim, at izinin it izinden ayrılmasının sağlanması. Madem ayıramıyorsunuz. O halde 211+39+79=329 kişinin mahkemelerimizde geriye dönüş aldığında, tekrar aynı kadroda işe başlatın. İşe başlatmak istemediklerinize veya ben işe geriye dönmem verin tazminatımı diyenlerin ise, mahkemeyi kazanıp geriye dönüş hakkı aldığında temyize gitmeyerek hak ettiklerini ekstra tazminatı vererek dostça yolları ayırın.

Ancak bunlar FETÖ yapılanmasına destek verdiler diyorsanız anında hukuki belgeler eşliğinde tutuklatıp attırın içeri veya ispatınız yoksa yukarıda koyduğum basın bülteninin yanlışlığı nedeniyle hepsinden tek, tek özür dileyin. Yoksa, bu 211 mazlum insanın ahını ömür boyu çekersiniz.

Not/TGS; THY+TAV Ortaklığıdır.

http://airlinehaber.com
 

Bu yazı toplam 2251 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.