• BIST 1.910,41
  • Altın 779.61577
  • Dolar 13.7178
  • Euro 15.5042
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Okumak cehaleti almaz / Lagaluga Tur (27)

Ateş Nesin

GEÇENLERDE TV'lerdeki dizilerin tahtını hızla sallayan yarışma programlarından söz etmiştim.Gözüme takılan para ödüllü bu yarışmaları zaman zaman, evimde eşimle birlikte ben de izlemiyor değilim doğrusu.

 

Akşamları yemek sonrası, klasik her Türk ailesi gibi televizyonun karşısına geçip, yarışmalarda sorulan soruların yanıtlarını bildikçe  eşime dönüp, kasıla kasıla "Bak gördün mü, bu soruyu da bildim. Orada yarışmacı eğer ben olsaydım ne kadar çok para kazanmıştım şimdi" diyorum. Karım da bana  alaylı alaylı "Hadi öyleyse ne duruyorsun, katıl da kazan, biraz rahat nefes alalım bari" gibilerden yanıt veriyor.Aramızdaki bu tantana yarışma boyunca  böylecene sürüp gidiyor.

 

Yarışmacı olmak için bu programlardan birine  başvurduğumu düşünün hele bir benim...Adımı diğer başvuru yapan adaylar arasında gören televizyoncular eminim ki cin çarpmışa dönerler!

 

Benim televizyon kanallarında yarışmacı olabilmem bir kenara; oldukça başarılı olduğuma inandığım yazma konusunda bile;  büyük  bir olasılıkla, taşımış olduğum soyadı nedeniyle,  pazarı ellerinde tutanlar, büyük medyamızın kıyıcığında  kalem oynatmamı dahi çok görüyorlar bana!..

 

Şimdi gelelim asıl konumuza. 1  Nisan akşamı; kanallarımızdan birinde uzun süredir yayınlanan ve herkes tarafından bilinen  bir yarışma programına, Bilgi Üniversitesi mezunu,  genç bir  bayan katıldı. Bu yarışmacı bayan, uzun bir süredir  gazetecilik yaptığını, son işinin de bir TV kanalına belgeseller hazırlamak olduğunu belirtti.

 

Buraya kadar her şey iyi güzel de bundan sonrası tam bir çapanoğlu, gazetecilik adına gerçekten düşündürücü, yürekler acısı bir durum sergiliyor. Yarışmacı bu kızımız kendisine yöneltilen " Kuşadası ve Didim hangi ilimize bağlıdır" sorusuna, büyük bir bilgiçlikle hemen" Aaa, hiç bilmez olur muyum, kaç kez de gidip, gördüm" deyip,  dört cevap şıkkından biri olan Antalya yanıtını anında yapıştırıverdi. Ünlü sunucu Kenan Işık, hem yarışmacıyı düştüğü zor durumdan hem de  gazetecilik mesleğinin onurunu kurtarmak adına  vermiş olduğu yanıtın  yanlış olduğunu bazı sözlerle  gülümseyerek belli etti.

 

Belki de cebinde bir sarı basın kartı bile taşıyan belgeselci bu genç gazetecinin imdatına sonunda;  sorunun doğru yanıtı  Aydın'ı  veren salondaki izleyiciler yetişmiş oldu!..

***  

Meraklısı soruyor

Hacca gidecek vatandaşların kura ile belirleneceğini söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "Kura ayrı, piyango ayrı" demiş.

Kaçın kurası der gibi eğer piyangoya da kaçın piyangosu denseydi aynı olurlar mıydı?..

***

Dilek

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Kazdağları'nı ancak Allah düzeltebilir " demiş

Yarabbim bu ülkenin dağlarını düzeltirken bir de kazlarını düzeltsen ne iyi olur ülkemiz için!

***

İşin kötüsü

Fenerbahçe Avrupa'yı sallamış

Ne yazık ki Avrupa, koca Türkiye'yi sallamıyor ama!

*** 

Önce sağlık

Şarkıcı Seda Sayan, gözaltı torbaları yüzünden sokağa çıkamaz hale geldiğini söylemiş.

Allah'ım para bazen nelere kadir değil ki?

 *** 

Laf ola...

"Benim oyum, dağdaki çobanla bir olmaz" diyen manken Aysun Kayacı kullandığı oy pusulasını acaba seçim sandığına imzalıyarak mı atıyor?

 

Bu yazı toplam 3295 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.