• BIST 1.940,50
  • Altın 797.33792
  • Dolar 13.5155
  • Euro 15.238
  • İstanbul 1 °C
  • Ankara -5 °C
  • Antalya 7 °C

Nasıl Yazıyorum? Lagaluga Tur (80)

Ateş Nesin


Nasıl Yazıyorum? Lagaluga Tur (80)


ARADA bir bazı gazeteci dostlarımı görmek için TGC'ye (Türkiye Gazeteciler Cemiyeti) uğruyorum. Orada genellikle, günün her saati, yıllarını gazeteciliğe adamış mesleğin yaşlı kurtları bulunuyor. Karşılaşıp, bir araya geldiğimizde, sağ olsunlar içlerinden bazıları, " Yahu birader o yazıları nereden bulup yazıyorsun?" , "helal olsun vallahi" diye beni sürekli onurlandırıyorlar. Kimileri daha da ileri gidip, durumu abartarak, " Ateş, senin biçemin babanınkinden daha güzel, ondan daha iyi yazıyorsun " demek cesaretini bile gösteriyorlar. Şaka mı yapıyorlar, yoksa benimle alay mı ediyorlar diye yüzlerine şaşkın bakıyorum. Hayır, hepsi söylediklerinde çok ciddiler!

Alabildiğine alçak gönüllü biri olmakla beraber, yazdığım taşlamalarımda iyi şeyler çıkardığımın da farkındayım. 1950'li yılların sonlarında tutkunu olduğum çok kısa süren küçük fıkra yazma uğraşısına, uzun bir aradan sonra, 2000'li yıllarda yeniden döndüm. Veee, dönüş o dönüş... Ha babam de babam durmadan yazıyorum. Yazıyorum da karşılığında para mı kazanıyorum? Yok canım, nerede? Paradan puldan çoktan vazgeçtik de; bundan bir süre öncesine kadar, belki büyük medyamızdan birileri kendilerinde yazmam için bana teklif getirirler, böylelikle geniş bir okuyucu kitlesine ulaşırım umudunu taşıyordum. Sonunda o umudumu da iyicene yitirdim.

Bir ara sonucun ne olacağını önceden tahmin ettiğim halde, yine de bir yoklama çekeyim diye, internette mantar gibi biten oldukça tanınmış adların sahibi bulunduğu bazı sitelere başvurdum. "Bize kendini tanıt, kimsin" diye hakkımda bilgi isteyen bir kaç site, adımı ve soyadımı görür görmez dut yemiş bülbüle dönüp, bana yanıt vermek zahmetine bile katlanmadılar!

Huyumdur benim; başıma gelen her türlü olumsuzlukları, hâlâ bu yaşımda bile, önce tebessümle karşılar, ardından da hırs küpü kesilirim. Anında yelkenleri suya indiren kişilerden değilimdir yani. İnadımın inat olduğunu hiç kimseye belli etmeden, yoluma ısrarla devam ederim. Devam ederken de yaptığım işin iyisini, daha da iyisini yapabilmek için yüreğimi ortaya koyar, gücümün sınırlarını beynim çatlayıncaya kadar zorlar, âdeta kendimle yarışırım. Aslına bakacak olursanız gönlümden geçen; koştuğum kulvarda başkalarıyla yarışmak ama, ne yazık ki şimdilik yanımda tek bir rakip bile göremiyorum!
***
Dünya hali
İngiliz The Economist dergisi, " Türkler atadan kalma rüyalar görüyor" diye yazmış
Atadan kalma rüyalarla, akla hayale gelmeyen yalanlarla geçinip gidiyoruz işte!
***
Tebdili kıyafet
Hindistan'da meclise giren yılan bulunamamış
Biz de ise bazı yılanlar; meclisin her yanında milletvekili sıfatıyla serbestçe dolaşıyorlar!
***
Cukka
Altın borsası uzmanı Christopher Wood, " Paran varsa altına yatır" önerisinde bulunmuş
Kardeşim biz o işi kendimizi bildik bileli yapıyoruz...
Paramızı yastık altına yatırıyoruz!
***
Hesaba kitaba gelmez
Yoksulluk sınırı temmuz ayında 2 bin 404 liraymış
Doğrusu çok merak ediyoruz...
Yolsuzluk sınırı acaba ne kadar?
***
Parmak out
Güvenlikte parmak izinin yerini damar tanıma sistemleri alıyormuş
Demek artık damardan girecekler!
***
Uzay yolcusu
Kumarda basılan türkücü Mustafa Topaloğlu, " Polis nedense benim gittiğim yerleri basıyor" demiş
Onun gittiği yolları bilen birinden ihbar gelmiş olabilir!
***
Her gördüğün sakallıyı...
Bakırköy'de denetim ekibi, üstü açık, ancak dört yanı kapalı olan ve masalarda kül tablası bulunan kafe hakkında tutanak tutmuş
Ne ilgisi var ?
Adam belki de tablayı, oyunda taş çalan karşıdaki oyuncunun kafasına fırlatacaktı!
***
Laf ola...
Bugünlere gelinceye dek bize hiçbir şey ders olmadı; inşallah "Kürtçe seçmeli ders" iyi bir ders olur!
Bu yazı toplam 2607 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.