• BIST 8355.99
  • Altın 1675.873
  • Dolar 27.2438
  • Euro 28.8991
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 31 °C

MÜSİAD'dan ingiltere'ye tepki

MÜSİAD'dan ingiltere'ye tepki
MÜSİAD tarafından tepki ile karşılandı. MÜSİAD, üyelerinin ve vatandaşların mağdur olmaması için Dışişleri Bakanlığı'nı harekete geçmeye çağırdı.

KAYSERİ -İngiltere'nin güvenlik kaygıları ile uygulamaya koymak istediği "Biyometrik Vize Uygulaması" Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından tepki ile karşılandı. MÜSİAD, üyelerinin ve vatandaşların mağdur olmaması için Dışişleri Bakanlığı'nı harekete geçmeye çağırdı.

MÜSİAD'dan yapılan açıklamada,İngiltere ile hâlihazırda çok iyi sevilerde olan diplomatik ve ticari ilişkilerimizin uygulamaya konulacak olan vize sistemi ile yıpranabileceği ifade edildi. Yeni sistemle 5 yaş üzerindeki her Türk vatandaşı İngiltere'ye herhangi bir sebeple gitmek istediğinde, belirtilen elektronik cihazlarla tüm el parmak izleri bir özel şirket aracılığıyla alınıp, dijital resmi ve detaylı kişisel bilgileriyle beraber dosya halinde konsolosluğa verileceği bildirildi.

 

Son kazanılan Avrupa adalet mahkemesi kararına istinaden vize başvurularını daha kolay hale getirilmesi beklenirken, İngiltere tarafının bu ve benzeri uygulamalarla vatandaşların İngiltere vizesine başvurma sürecini daha meşakkatli ve gurur kırıcı bir konuma getirmiş olmasının anlamsızlığı vurgulandı. Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'nın bu gelişmelere kayıtsız kalmamasını ve karşılıklı mütekabiliyet esasına göre bu uygulamanın bizim tarafımızda da oluşabilecek benzer güvenlik endişelerimizin giderilebilmesi için uygun görülecek şekliyle gerçekleştirilmesinin istendiği belirtildi. Ayrıca, ülkemiz vatandaşları hakkında toplanan bu bilgilerin, İngiliz Hükümeti dışındaki üçüncü taraflarca, örneğin projeyi gerçekleştirecek olan özel şirket ve diğer ilgili taraflarca, erişimlerinin nasıl sağlanacağı, bilgilerin nasıl depolanacağı, kimlerin hangi dereceye kadar bu bilgilerin kontrolünde olacağı ya da ne amaçla hangi ortamlarda kullanılabileceği hakkında tatmin edici hiçbir bilgi ya da bir garanti verilmediği belirtilerek, ilişkilerimizin zedelenmemesi için İngiltere'nin bu projeden derhal vazgeçmesinin beklendiği ifade edildi.

 

Bakanlığın gerekli adımları atacağına kanaatlerinin tam olduğunu belirten MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Şaban Çopuroğlu, MÜSİAD'ın da bu konuda takipçi olacağını belirtti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.