28 Eylül 2023
  • İstanbul21°C
  • Ankara17°C
  • Antalya23°C

İŞ EKOSİSTEMLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİ NASIL YÖNLENDİREBİLİR?

London Business School'un dünyanın önde gelen öğretim kadrosunun hazırladığı raporda sürdürülebilir turizm en son içgörüleri keşfetme ve küresel ticarette başarıyı garanti altına almak için ihtiyaç duyuilan bilgiler yer alıyor.

İş Ekosistemleri sürdürülebilir turizmi nasıl yönlendirebilir?

31 Mayıs 2023 Çarşamba 15:00

LONDRA- Londra İşletme Okulu tarafından Sürdürülebilir Turizm konulu çalışma, turizm sektöründe bir çok arayışlara cevap veriyor. Raporda Sir Donald Gordon Girişimcilik ve İnovasyon Profesörü London Business School'da Strateji ve Girişimcilik Profesörü ve ELLET'te Strateji Danışmanı Michael Jacobides, Capgemini Invent'in Yönetim Laboratuvarı'nın Başkan Yardımcısı ve Eş Başkanı ve Yunanistan'ın doğal çevresinin ve kültürel mirasının korunması mücadelesinde aktif olarak yer alan Elliniki Etairia (Çevre ve Kültürel Miras Derneği Elisa Farri imzası bulunuyor.

London Business School'un dünyanın önde gelen öğretim kadrosundan son dörnemde çok konuşulan sürdürülebilir turizm en son içgörüleri keşfetme ve küresel ticarette başarıyı garanti altına almak için ihtiyaç duyuilan bilgiler raporda yer alıyor.


Hazırlanan rapor şöyle

Turizm patlıyor. Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi hedef ülkeler sevinç içinde ve gelirler arttı. Orada beğenilmeyecek ne var? Gelir rakamlarının arkasına bakarsanız, cevap hızlı bir şekilde bulunur: kısacası, muhasebemiz kapalıdır. Kitle turizmi modeli, yaygın CO2 emisyonları, kötü düşünülmüş inşaat projeleri (Güney Avrupa'da kolayca fark edilen) ve doğal kaynakların tükenmesi yoluyla çevre açısından gezegene zarar veriyor. Toplumsal olarak turizm, yerel kültürel kimliklerin seyrelmesine neden olabilir ve turizm ne kadar baskın hale gelirse, ev sahibi topluluklara sağlanan faydalar o kadar küçük olur. Ve ekonomik olarak engellenmemiş turizm, eşit olmayan bir fayda dağılımı yaratabilir ve bağlı olduğu alanların stratejik uygulanabilirliğini riske atabilir.

Bugünün modeli sürdürülemez. Aynı günlerde aynı destinasyonlara akın eden çok sayıda gezginin sağladığı faydalar, yerel topluluklardan ziyade büyük yatırımcıların eline geçiyor. Kaynaklar turizme bağlı olduğundan ve altyapı zarar gördüğünden Venedik, Mikonos ve Santorini gibi bölgelerde yaşam zorlaşıyor. Bir paradigma değişikliğine ihtiyacımız var - hem de hemen.

İyi haber şu ki, farkındalık artıyor. Yerel makamlar, Venedik ve Machu Picchu'da olduğu gibi, popüler sitelere erişimi kısıtlamak ve pervasızca kısa vadeli sömürüye karşı koruma sağlamak için daha fazla sınırlama ve düzenleme getiriyor. Avrupa Seyahat Komisyonu'na göre, turistlerin beklentilerinde (özellikle genç kuşaklar arasında), yerel toplulukların ve kültürün özgünlüğünü onurlandıran, daha amaçlı ve çeşitlendirilmiş bir seyahat deneyimine doğru kademeli bir geçiş var.

Değişim yavaştır, ancak araştırma ve danışmanlık çalışmalarımıza dayanarak, iş ekosistemlerinin, koordineli şirket gruplarının, yerel halkın ve yetkililerin değişimin anahtarı olabileceğine inanıyoruz.

İspanya'daki Valensiya'nın öncü turizm modeli buna bir örnektir. Ekosistem yaklaşımını benimseyen Valensiya'nın işbirlikçi modeli, öncü teknolojileri kullanırken kültürel ve çevresel zenginliği koruyarak turist akışını yerel bölge ve ekonomiyle daha iyi bütünleştirir.

Kâr amacı gütmeyen özel bir kuruluş tarafından yönetilen Valencia turizm ekosistemi, aynı vizyonu paylaşan 400'den fazla şirket ve kurumu kapsıyor: vatandaşların ve ziyaretçilerin yaşamlarını iyileştiren Avrupa'nın öncü şehirlerine katılmak. Üyeler, şehrin bir destinasyon olarak tanıtımına katılmakta, turist verilerinin yanı sıra ortak bilgilerine erişmekte ve ürünlerini çeşitli kanallar aracılığıyla pazarlamaktadır.

SİZİN İÇİN DAHA FAZLA

Yerel yönetim, bir iş ekosistemi düzenleyicisi gibi, gastronomi, kültür turizmi ve film ofisi de dahil olmak üzere yedi "ürün programını" içeren geniş ve sürdürülebilir bir teklifin küratörlüğünü yapar. Çok paydaşlı bir komite tarafından yönetilen her program, belirli bir turizm ekosistemi yolculuğu etrafında inşa edilmiştir. Bölge ve il idareleri, ürün tasarımını ve tamamlayıcı teklifleri şekillendiren kamu-özel diyaloğuna katkıda bulunur.

Valensiya'dan yola çıkarak, iş ekosistemlerinin, etkileşimli aktörlerin orkestra setlerinin daha sürdürülebilir, amaca yönelik turizme geçişi hızlandırabileceği dört alan belirledik.

1. Herkesi ortak bir amaç etrafında bir araya getirin

Turizmi değiştirmeden önce, neyi değiştirmek istediğimize karar vermeliyiz ve dahil olan herkes bu destinasyon üzerinde hemfikir olmalıdır. Sürdürülebilir turizm uyumlu bir köye ihtiyaç duyar: Otelciler, restoran işletmecileri ve emlak müteahhitlerinden hükümetlere, tur operatörlerine ve havayollarına kadar çok sayıda farklı oyuncuya; ama aynı zamanda daha fazla değer yaratmak ve aynı anda sistemik maliyetleri azaltmak için işbirliği yapan (tarım turizmi örneğinde olduğu gibi) diğer sektörlerdekiler. israf etmek ve kaynakların daha verimli kullanılmasını teşvik etmek. Bu kadar farklı aktörleri tek bir görev altında nasıl bir araya getirebiliriz?

Geleneksel, daha katı yaklaşımların aksine, ekosistemler, ortak bir amaçla birbirine bağlı, tamamlayıcı ürünler, hizmetler veya yenilikler sağlamak için işbirliği yapan birçok farklı kuruluş ve aktörü içerir. Bu amacın açıklığa kavuşturulması temeldir ve uyumun sağlanmasında herkesin oynayacağı bir rol vardır. Merkezi hükümetler doğru teşvikleri belirlemelidir (örneğin, kırsal evlerin yenilenmesini teşvik etmek). Belediyeler, yerel ekonomik topluluk içindeki bağımsız aktörleri (örneğin, girişimciler, perakendeciler ve çiftçiler) koordine etmelidir. Turizm acenteleri, seyahatler açısından düşünmeli ve yeni, daha bütünleşik deneyimleri birlikte yaratmak için daha yoğun bir ağdan yararlanmalıdır (kırsal turizmi ve bisiklet turizmini düşünün). Bu arada, dijital sağlayıcılar daha zengin ve daha derin bir deneyim için çeşitli temas noktalarını eşleştirebilir ve birleştirebilir ve otel zincirleri, örneğin yıl boyunca küratörlüğünü yaptığı bir dizi teklif sunarak değer önerilerini ve iş modellerini yeniden düşünebilir.

2. Bir dizi sürdürülebilir turizm seçeneği sunun

Deneyimlerimiz ve araştırmalarımız, radikal bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor: ziyaretçilerin, çevrenin ve ev sahibi toplulukların ihtiyaçlarını dikkate alarak, daha geniş bir tasarım gereği sürdürülebilir seçenekler sunmak için tüm geleneksel turizm biçimlerini yeniden çerçevelemek.

Sürdürülebilir turizm seçeneklerini seçme eğilimi çoğu destinasyonda henüz gerçekleşmedi. Ancak, birkaç öncü var. Bir dağ örneğini ele alalım. İklim değişikliği, kışları az kar yağışlı ve sadece daha yüksek zirvelerde olan Alplerde önemli bir etkiye sahip. Buna yanıt olarak, kuzey İtalya'daki Dolomitler gibi bölgeler, sunulan deneyimleri yalnızca kayak tatillerinden tüm yerel bölgeyi ve yoğun olmayan konaklamaları kapsayan daha çeşitli deneyimlere genişletti. Deneyim daha çeşitlidir, diğer açık hava etkinliklerine (yürüyüş veya vahşi yaşamı izleme gibi), kapalı alan etkinliklerine (sağlıklı yaşam spaları ve şarap tadımı gibi) veya diğer eğlence ve kültürel girişimlere (kaleleri ve tatil pazarlarını ziyaret etmek gibi) açıktır. Bölgesel tanıtım ajansı sürekli olarak yeni deneyimler ekler. Bunlar, yerel girişimcilerin ekonomik ve sosyal değer üretebilecekleri verimli bir döngüyü harekete geçiren yeni altyapı ve profesyonel hizmetler gerektiriyor. Çeşitlendirme, yalnızca deneyim üzerinde değil, aynı zamanda turizmin mevsimselliği üzerinde de etkilidir. Örneğin, Dolomitler'deki Visit Trentino, Sonbahar ziyaretlerini tanıtan bir medya kampanyası yürütmüştür. Yaz için, yürüyüşün yanı sıra, insanları eski kulübelerin popüler hale gelen yenilikçi hizmetlerle (inek sahiplenmek gibi) yeniden canlandırıldığı dağ meralarına götüren yeni yerel yürüyüş ve bisiklet yollarını tanıtıyorlar. Çeşitlendirme ve baharattan arındırma, farklı ulaşım ve konaklama stratejileriyle el ele gider; örneğin, araç trafiğine kapalı bölgeler, elektrikli araç şarj istasyonları ve tüm toplu taşıma araçları için servis otobüsleri veya intermodal kartlar.

3. Sistemde adalet, güven ve karşılıklı değer sağlayın

Ekosistemler, birbirini tanımayan ve dolandırıcılık veya uygunsuz davranışlara karşı savunmasız olan katılımcılar arasında ihtiyaç duyulan işlemsel güveni oluştururken, hem özel hem de kamu yararını gerçekleştirmenin yeni yollarını sağlayabilir.

Fırsatçı davranışlar, bir iş ekosisteminin uzun vadeli sürdürülebilirliğini baltalayabilir. Venedik, tüm şehrin imajını baltalayan birkaç fırsatçı restoran işletmecisi ile ünlüdür. Son birkaç yılda, yerel yönetim yüksek uçlar ve cezalarla vidayı çevirdi.

Bu nedenle kamu sektörü (hem merkezi hem de yerel düzeyde) doğru kuralların ve teşviklerin oluşturulmasında önemli bir rol oynamalıdır. Bir taraf sistemden yararlanmaya çalışırsa, yönetim ekosistemin itibarını ve uzun vadeli sürdürülebilirliğini korumak için derhal harekete geçmelidir.

Valensiya Belediyesi, yerel turizm ekosisteminin düzenlenmesinde birden fazla görevi yerine getirir: kural koyucu, bekçi ve ekosistem jürisi. Uygulamada, ekosistem üyelerini inceler, turizm faaliyetinin karbon ayak izini ölçmekten ve belgelendirmekten, düzensiz barınmaların kontrolüne, eğlence alanlarındaki bir sensör ağı aracılığıyla gürültü kirliliğinin izlenmesine ve bunlarla ilgili istatistik toplamaya kadar turizmin sürdürülebilirlik etkisini izler. su yönetiminde sürdürülebilirliğin mevcut durumu. Vatandaşlar ayrıca turizm ekosistemi, bölge sakinleri ve kurumlardan 60 temsilciden oluşan bir yapı olan Belediye Turizm Konseyi'ne anketler ve doğrudan katılım yoluyla aktif olarak dahil edilmektedir.

Valencia, İtalyan Dolomitler gibi, bir sisteme güven aşılandığında, aktörlerin daha verimli ve adil yollarla işbirliği yapma ve taahhütlerini yerine getirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu doğruluyor. Bu, sürdürülebilirlik için özellikle önemlidir: birden fazla aktörün yerel ekonomiyi ve yerel toplulukları desteklemek için koordineli bir şekilde işbirliği yapabilmesini sağlamak ve aynı zamanda önemli sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmaya çalışmak.

4. Dijital etkileşimleri ve veri paylaşımını artırın

Dijital platformlar güçlü olabilir. Belirli bir turist segmenti için farklı paketler oluşturmak üzere tedarikçilerle distribütörler arasında bağlantı kuran ve ardından hizmet sağlayıcılara daha fazla veri ve içgörü sağlamak için turist katılımını kullanan bir çöpçatan işlevi gören Tourism Exchange Australia (TXA) platformunu ele alalım (Ek 3). Bu, daha geniş bir deneyim sepeti (özellikle alışılmışın dışında) oluşturur ve KOBİ'lerin müşterilere daha iyi erişmesini sağlar.

Dijitalleşmenin gücü, daha yerel düzeyde de işliyor. ELLET, Yunan makamlarının desteğiyle, oyunlaştırma gibi teknolojilerden yararlanırken çevresel ve kültürel korumayı artırmak için Atina'nın Plaka bölgesi ve Kea adasından başlayarak Yunan destinasyonları için özel bir uygulama oluşturmak üzere çalışıyor.

Diğer en iyi uygulamalar, örneğin, belirli hedef gruplar için bilgi alışverişini kolaylaştırmayı içerir—Valencia'nın Turizm İstihbarat Sistemi, optimize edilmiş teklifler sunmalarına yardımcı olmak için ilgili paydaşlara ve işletmelere sunulan kapsamlı bir turizm verileri veritabanıdır—sürdürülebilir turizm yönetimi için veri toplama ve iyileştirme inovasyon yoluyla turizm hizmetlerinin erişilebilirliği (Valencia, görsel ve duyusal sinyallere uyum sağlamak için çevreden ve mobil cihazlardan ses bilgileri toplayan ve işaret dilinde video mesajları da içeren bir AI sistemi olan Visualfy'ı benimsemiştir).

Sonuçlar

Bugünün turizm paradigması, hız, yakınlık ve her zaman her şey olarak müşteri memnuniyeti görüşü üzerine inşa edilmiştir. Ancak bir kontrol listesi olarak turizm artık sürdürülebilir değil ve bazı erken sinyaller bazı şeylerin değişmeye başladığını gösteriyor. Şimdi, tüm paydaşların katılımını ve taahhüdünü teşvik etmek için ekosistem düşüncesine ihtiyacımız var. Ayrıca, geniş katılım sağlamak, daha zengin bir sürdürülebilir turizm seçenekleri sepeti oluşturmak ve yüksek güven ortamı sağlamak için daha güçlü kamu sektörü liderliği sağlamalıyız. Öncü vakalar, farklı bir paradigmanın yalnızca arzu edilir değil, aynı zamanda uygulanabilir ve uygulanabilir olduğunu göstermektedir. Sürdürülebilir turizmi yeni normal haline getirmek için ekosistem mantığını daha geniş bir ölçekte uygulamanın zamanı geldi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON DAKİKA