• BIST 1.857,40
  • Altın 760.33189
  • Dolar 13.3972
  • Euro 15.1625
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 1 °C
  • Antalya 11 °C

Meslek örgütleri bir araya gelmeli

Süha Öncü

Hayatın her aşamasında olan örgütlerin kuruluş amaçlarını iyi anlamak ve tanımak gerek.

Meslek örgütleri, gelir amacı olmadan üyelerinin yasal ve ekonomik haklarını koruyan aynı meslekte faaliyet gösterenlerin bir araya geldiği oluşumlardır.

Bu örgütler üyelerinin ekonomik haklarını korumak için sektörün ihtiyacı olan kısa, orta ve uzun vadeli stratejik planlar yapar. Bunları gerçekleştirmek ve üyelerinin belirli hedeflere ulaşmasıyla hayatta kalabilmeleri için teknolojide, devletle ilişkilerinde ve rakiplerine karşı üstünlük sağlaması gerekir. Bunun içinde sahip olduğu kaynaklarını çok iyi analiz etmeliler.

Buraya kadar yazdıklarım teorik olarak kitaplarda yazılanlar. Acaba Türkiye’deki kurulmuş meslek örgütleri bu yazılanların hangilerini uyguluyor. İşte sorulması gereken asıl soru bu.

Türkiye ekonomisine yüksek tutarlarda döviz girdisi sağlayan Turizm Sektöründe kurulmuş meslek örgütleri açısından konuyu irdeleyelim.

Birçok bileşeni olan Turizm sektörünün her bileşeni kendi arasında çeşitli meslek örgütlerini oluşturdu. Bunların içinde sadece kanunla kurulan, seyahat acentesi olarak çalışanların üye olması gereken TÜRSAB dışında kurulan çok sayıda meslek örgütü bulunuyor.

Bunlardan bazıları aslında temelde aynı işi yapmalarına rağmen turizmin alt sektörü olarak çalışanların oluşturduğu meslek örgütü olarak faaliyet gösteriyor. Bunlardan kaçının kuruluş amacına uygun çalıştığına ve üyelerinin yasal ve ekonomik çıkarlarını koruduğuna üyeleri karar versin.

Yaşanan virüs krizinden en fazla etkilenen turizm sektörünün meslek örgütleri, krizin başlamasından sonra üyelerinin krizden en az zararla çıkması için hangi analizleri yapmış ve devletle ilişkileri kurarak hangi çözüm önerilerini geliştirmiştir.

İnternet ortamında yapılan söyleşilerde özellikle turizm acenteleri, yalnız bırakıldıklarını ve meslek örgütünün sorunlarını çözecek çalışma yapmadığından dert yanıyor. Yeni dönemde ne yapacaklarının net olmadığını söylüyor. Dış ve iç turizm yapan acenteler kendi çabaları ile girişimlerde bulunuyor. İç turizm için otellerin açılış programlarını ve kapasitelerini bilemedikleri için tur programı yapamıyorlar.

Türkiye’de şehirlerarası seyahat yasağının ne zaman kalkacağı konusunda ortada net olmayan söylentiler var. Bunun yanında dış turizm için ülkelerin seyahatlere kapılarını ne zaman açacağı da belli değil. Bu konularda bilgiler sadece medya haberlerinden alınıyor.

Bu krizden turizm sektörünün en kısa zamanda ve en az zararla çıkması için sektör bileşenlerinin oluşturduğu tüm meslek örgütleri bir araya gelerek mevcut durumun analizini yapmalı, ihtiyaçlarını, destek ve teşvikleri belirlemelidir. Hazırlayacakları ortak rapor ile devlet ve finansman kurumları ile ilişki kurmalılar. Bu krizden devletin ve finansman kurumlarının desteği olmadan, ferdi değil meslek örgütleri ile girişimler yaparak çıkılacağı konusunda herkesin hemfikir olacağını düşünüyorum.

Kalın sağlıcakla,

Bu yazı toplam 810 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.