• BIST 8304.83
  • Altın 1677.518
  • Dolar 27.208
  • Euro 28.8218
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 29 °C
  • Antalya 29 °C

Kütahya, termal turizminin odağı

Kütahya, termal turizminin odağı
akanlar Kurulu tarafından 7 kaynağı 'Termal Turizm Merkezi' ilan edilen Kütahya, zengin termal turizm potansiyeliyle dikkat çekiyor.

KÜTAHYA -Bakanlar Kurulu tarafından 7 kaynağı 'Termal Turizm Merkezi' ilan edilen Kütahya, zengin termal turizm potansiyeliyle dikkat çekiyor. Şehir, yılın 365 günü her mevsim canlı olması bakımından ekonomik olarak da büyük önem taşıyan termal turizmden azami ölçüde faydalanmak istiyor.
Türkiye'nin en zengin termal kaynaklarına sahip Kütahya, romatizmadan felç hastalıklarına, kadın ve cilt hastalıklarından sinirsel rahatsızlıklara kadar çok sayıda hastalığa derman olan termal suları ile yerli ve yabancı ziyaretçilere şifa dağıtıyor. Yetkililer, son zamanlarda yapılan yatırımlarla bu zenginliği ekonomik anlamda avantaja dönüştürmek için gayret sarf ediyor.

 "Termal Turizm Merkezi" ilan edilen Ilıca Harlek, Yoncalı, Emet Yeşil ve Kaynarca, Tavşanlı Göbel, Gediz Ilıcasu ve Murat Dağı, Simav Eynal ve Hisarcık Esire kaplıcalarının yanı sıra; Emet Dereli ve Samrık Ilıcası, Hisarcık Hamamköy kaplıcaları ve Yukarı Yoncaağaç Mürdesenk Suyu da şifa dağıtan termal merkezlerden.

 

Kent sınırları içinde bulunan kaplıcalarda; çok sayıda apart, hamam, açık ve kapalı havuzlar ve motellerle, yine küçük çaplı hamamlar, barakalar, apartlar ve oteller mevcut. Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçiler ağırlayan kaplıcalara daha çok Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Uşak, Bilecik gibi çevre illerden gelen yerli turist sayısı her geçen yıl artıyor.

 

ILICA HARLEK KAPLICALARI

 

Ilıca Harlek Kaplıcaları, Kütahya-Eskişehir karayolunda, Kütahya'ya 23 km mesafede. Altyapısı ve çevre düzenlemesi tamamlanmış olan Ilıca Harlek Kaplıcaları, Bakanlar Kurulu'nun "Termal Turizm Merkezi" ilân ettiği kaplıcalardan. Kaplıca suları 25-43 derece sıcaklıkta ve oligometalik sular grubunda yer alıyor. Kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat içeren kaplıca suları, muhtelif hastalıklara iyi geliyor. Kaplıca merkezinde 10 apart, 98 oda ile 200 yatak kapasiteli, özel konaklama belgeli Güral Harlek Termal Otel & SPA Merkezi ile belediye belgeli diğer otel ve moteller, hamamlar ve havuzlar bulunuyor.

 

Belediye'den devralarak geniş çaplı bir tadilatın ardından faaliyete geçirdikleri 2005 yılından itibaren bir SPA'dan beklenen hizmeti en üst düzeyde verdiklerini söyleyen Güral Harlek Termal Otel & SPA Merkezi İşletme Müdürü Batuhan Çağrıcı, termal turizmin daha çok kış aylarındaki doluluğundan faydalandıklarını vurguladı. 365 gün 3 kuşak olarak tatil hizmeti verdiklerini dile getiren Çağrıcı, "Bölgede doğayla iç içe olan tek oteliz. Türkiye'nin dört bir yanından misafirlerimizi ağırlıyoruz. Türkiye'de isim yapmış ve önde gelen tüm seyahat acentalarıyla çalışıyoruz. Firmalar otelimizi hem dinlenme, hem eğitim, hem de bir kamp yeri olarak değerlendiriyor. Geçen ay Türkiye'de ilk defa bir termal otel olarak İngiltere'deki fuara katıldık. Olumlu sonuçlar aldık" şeklinde konuştu.

 

Dinlenme ve tatilden öte, Güral Harlek'in bir sağlık merkezi olduğunu da sözlerine ekleyen Çağrıcı, "Otelimizdeki termal su, sahip olduğu özellikleriyle; romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde, kronik bel ağrısı, eklem ve yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde ve ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında, nörolojik rahatsızlıklarda, stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılıyor" ifadesini kullandı.

 

Otel bünyesinde bayanlara özel havuzlu Türk hamamının yanı sıra; masaj, çamur, aromatik banyo uygulamalarından faydalanılabilen SPA merkezi, 2 adet su kaydırağı, reiki seansları, sauna ve buhar odaları, vitamin bar, tüm odalarda jakuzi, Osmanlı tarzı havuzlu Türk hamamı, açık yüzme havuzu gibi termal merkezde olması gereken her şey mevcut.

 

GEDİZ ILICA KAPLICALARI

 

Kütahya'ya 96 km mesafedeki Gediz ilçesine 11 km uzaklıktaki Ilıcasu Kaplıcaları da, "Termal Turizm Merkezi" ilan edilen kaplıcalardan. Hiptonik sular grubunda yer alan sular, 65-98 derece sıcaklığa sahip. Sülfat, bikarbonat, sodyum ve magnezyum içeren kaplıca suları, muhtelif hastalıklara iyi geliyor. Kaplıca merkezinde belediye belgeli 4'er kişilik 40, 3'er kişilik 52 ve 24 prefabrik apartta 500 yatak kapasitesi bulunuyor. Kaplıca havuzlu, ayrı ayrı erkek ve kadın hamamları, şifa hamamları, özel banyolar, saunası ve doğa harikası güzellikleri ile konuklarına yıldızlı hizmet veriyor.

 

Gediz Belediyesi'nin yaptığı yatırımla, bölgenin en büyük ve en modern su oyunları merkezi Aquapark, 5 yıldızlı hizmet vermeye başladı. Yaz ve kış aylarında kullanıma uygun olarak tasarlanan açılır kapanır çatısı ile Gediz Aquapark, 12 ay boyunca hizmet veriyor. Gediz Belediyesi Ilıca Kaplıcası Su Oyunları Merkezi içerisinde, yüzme havuzları, biri termal kaplıca suyu olmak üzere iki adet jakuzi, kafeterya, fitness center, mescit ve araçlar için otopark mevcut.

 

Kaplıca merkezinde seracılık da yapılıyor. Günübirlik ziyaretçiler için özel dizayn edilmiş piknik alanları da bulunuyor. Ayrıca, Gediz'e 30 km uzaklıkta bulunan Murat Dağı Kaplıcaları da kentteki 7 Termal Turizm Merkezi'nden biri. Kaplıca suları 29-50 derece sıcaklığa sahip. Yayla turizminin de yapıldığı Muratdağı Kaplıcaları'nda, uzun süreli konaklamaya uygun modern apart moteller de hizmet veriyor.

 

SİMAV EYNAL KAPLICALARI

 

Kütahya'nın Simav ilçesine 4 km uzaklıktaki Eynal Kaplıcaları, "Termal Turizm Merkezi" ilan edilen merkezlerden. Kaplıca suları 70-90 derece arasında ve kalsiyum, sodyum, bikarbonat ve sülfat içeriyor. Kaplıca suları çok sayıda hastalığa iyi geliyor. Kaplıca merkezinde, belediye belgeli biri 37, diğeri 30 odalı iki otel, 440 yataklı 125 apart, özel banyolar, 2 hamam ve 1 kapalı havuz bulunuyor. Termal merkez toplamda 800 yatak kapasitesine sahip. Seracılığın da geliştiği bölgede, ilçe merkezi jeotermal enerji ile ısıtılıyor. Ayrıca, yine Simav ilçesine yakın termal merkezlerden Çitgöl ve Naşa Kaplıcaları da, Eynal'ın "Termal Turizm Merkezi" kapsamında yer alıyor.

 

Eynal Kaplıcaları İşletme Müdürü Altan Akmeşe, her geçen gün termal turizme artan ilgi nedeniyle, daha çok sorumluluk hissettiklerini dile getirdi. Doğada insanların sağlığı için nadir yerlerde bulunan termal potansiyelin Eynal Kaplıcaları'nda en iyi şekilde değerlendirilmesi adına mücadele verdiklerini söyleyen Akmeşe, "Kaplıcalarımıza gelen herkesi bir misafir olarak kabul ediyoruz. Onların memnuniyeti, bizim tüm yorgunluğumuzu alıyor" dedi.

 

YONCALI KAPLICALARI

 

Şehir merkezine 16 km mesafede bulunan Yoncalı Kaplıcaları da 42 derece sıcaklığa sahip sularıyla şifa dağıtan termal merkezlerden. Buradaki su çeşidi, bikarbonatlı sular grubunda. Kalsiyum, magnezyum ve kükürt içeren kaplıca suları, cilt hastalıkları başta olmak üzere, muhtelif hastalıklara iyi geliyor. Ayrıca, parafin banyosu, seliluit tedavisi gibi uygulamalar da mevcut. Yoncalı Termal Turizm Merkezi'nde, 200 yataklı Fizik Tedavi ve Hidroterapi Hastanesi bulunuyor. Kaplıca merkezinde 73 oda ve 180 yatak kapasiteli, 4 yıldızlı Yoncalı TÜTAV Termal Otel ve Kür Merkezi'nin yanı sıra; çok sayıda apart, belediye belgeli otel ve moteller, hamamlar ve havuzlar yer alıyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.