• BIST 1.507,250
  • Altın 547,62
  • Dolar 9,4595
  • Euro 10,9949
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 12 °C
  • Antalya 24 °C

Krizden çabuk çıkmak için bir tuğla da siz koyun

Süha Öncü

Bu kriz bittikten sonra Türkiye Turizm sektörü, diğer ülkelerin turizm sektörleri gibi yaralarını tedavi etmek için turizm bileşenleri ile birlikte çalışacağını düşünüyorum.
Yara çok büyük olduğu için tedavi sürecinde ancak ilim ve bilimle projeler ürütmeleri kaçınılmazdır.

1980 senesinden sonra ülkemizde turizm sektörünün en maliyetli bileşeni turistik tesis yatırımları yapıldı. İlk etapta bu tesislerin büyük kısmı deniz- kum- güneş tatiline hizmet verdiler.
Daha sonraları kültür turizmine hizmet veren tesisler yapıldı. Yatırımlar arttıkça sektörün gereksinimi olan eğitimli ve deneyimli personel yetişmeye başladı.

Şimdiki verilere göre 2021 senesinde başlayacak bu yeni dönemin kurulmasına çalışmaya toplam tesisleri ve deneyimli personelin tespiti ile başlanacak.
Diğer bir deyişle sektörün toplam sermayesi tesisler ve deneyimli personelden oluştuğu için sahip olduğu sermayesi hesaplanacaktır.

Nakdi sermaye sahipleri, projeleri ile yatırım yapan girişimcilerle işbirliği yapmayı tercih ederler ve sermayelerine rant sağlarlar.
Bu nedenle doğru projeler üreten girişimcilere nakdi sermayenin gereksinimi olmuştur ve olmaya devam edecektir.

Dünya bu krizi yaşamış olsa bile nakdi sermaye bu krizi çok az zararla atlatacaktır.
Bu kriz döneminde kayıp ettiklerini ve verdiği kredilerle yapılan yatırımları kurtarmak için doğru projelere geçmişten daha iyi vade ve şartlarda destek vermeye devam edeceklerdir.
Nakdi sermaye gezen bulutlar olduğuna göre ihtiyacı olan yerlere uygun şartlarda yağmayı tercih edecektir.
Bu nedenle deneyimli yatırımcılar hesabını doğru yaparak projelerini sermaye sahiplerine ve finansman kurumlarına doğru anlattıkları takdirde uygun şartlarda finansman olanağı bulacaklardır.

Avrupa kıtasındaki ülkeler ikinci dünya savaşının yaralarını ilim ve fenden gelen deneyimleri ile ancak on beş senede tedavi ettiler.
Bu ülkelerde yaşayanlar elbirliği ile çalıştılar ve ellerindeki tuğlalarını ülkelerinin gelişmesi ve krizden çıkması için kullanmaktan çekinmedi.
Türkiye turizmi de, bileşenleri bu dönemde ellerindeki tuğlaları koyacağı için bu krizden en az zararla çıkacak ve eski günlerine en kısa zamanda kavuşacaktır.

Güzel günlere en yakın zamanda kavuşmak dileğimle Kalın sağlıcakla.

Bu yazı toplam 1196 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.