• BIST 8026.27
  • Altın 1928.737
  • Dolar 28.8785
  • Euro 31.4731
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 15 °C

Kral öldü yaşasın yeni kral!

Sefa İnan

Geçen hafta beklenmeyen ama bizim tahmin ettiğimiz bir gelişme yaşandı ve 11 yıllık Kotil dönemi sona erdi. THY’nin Genel müdür Teknik yardımcılığında başlayan serüveni 11 yıl aralıksız olarak yaptığı genel müdürlük ve yönetim kurulu üyeliği ile sona erdi. Umarım ülkemiz için çok önemli görevler üstlenen TAI de yakinen tanıdığı ve bir zamanlar birlikte çalıştığı İsmail Demir ile uyumlu bir çalışma içine girecektir.

Airlinehaber kadrosu olarak bizim için sürpriz olmadığını net söyleyebilirim. Çünkü kadromuzda hepsi yıllarını THY’ye vermiş deneyimli bir ekibimiz var ve bu gelişmeyi uzun zamandır izliyorduk ama şirkete zarar vermemek için gündeme getirmiyorduk.

İşaretler netleşince yazarımız Rauf Eren “THY’nin Temel sorunu” başlıklı bir yazı kaleme alarak hem operasyonu deşifre etti hem de THY yönetimini uyardı.

Yazıdan 4 gün sonra da bomba patladı. Anlaşılan THY yönetimi ekonomik krize giren havacılık sektöründe yeni bir kaptanla yol almakta kararlıydı. Sayın Cumhurbaşkanının “dere geçerken at değiştirilmez” yaklaşımına pek de uymayan bir davranış bicimi sergilendi. 2016 da rekor zarar bekleyen THY’de suçlu Temel Kotil olamaz. Çünkü Temel Beye mobing uygulandığını, yetkilerinin elinden alındığını, THY’de yalnız adama dönüştürüldüğünü sağır sultan bile duydu.

Şahsen ben yapım gereği zayıfın yanında yer alırım. Bu yapımı senelerdir başkanlıklarını yaptığım tüm teknik zümre iyi bilir. Bugün Temel Beye yapılan yanlışlar İlker Beye de yapılsa bu sefer bir anda İlker Beyin savunucusu olurum. Güçlüden yana değil, güçsüzden yanayımdır. Bu yapıma, THY’nin son genel kurulunda İlker Aycı bey de yakinen şahit olmuştur. İlker Beyden bazıları kişisel beklenti içindeyken ben mağdur olan Teknik A.Ş’ nin yanında oldum. İlker Bey’in Teknik A.Ş ye ekstradan verdirdiği 5000 TL Brüt ödeme için hala müteşekkirim. Çünkü kendisinden tek beklentimin, meslektaşlarıma verdiğim söz gereği bu olduğunu söylemiştim.

Bakalım, fırtınalı denizin ortasındayken kaptanı değiştirmek, THY için ne getirip ne götürecek birlikte izleyeceğiz.  Sevindirici olan, yeni Genel Müdür Bilal Ekşi’nin şirketi tanıması ve dinamiklerini bilmesi… THY yönetimi, Bilal Bey için her sözlerini dinleyecek, her dediklerini yapacak bir yapıda olduğunu sanıyorsa çok ama çok yanılıyor. THY’de çalışırken onun sert mizacı ve kurallara titizliği nedeniyle kendisine Gestapo Bilal Bey ismini takmıştım.

THY’ye geldiğinden beridir çok iyi tanıdığım Ekşi, kendi doğruları olan, gerektiğinde ısrarcı gerektiğinde katı duruş sergileyebilen bir yöneticidir. Oda Temel Bey gibi herhangi bir suistimal söylentisine bile mahal vermeden SHGM deki görevini tamamlamış ve yeni görevine atanmıştır.. Darısı tüm yöneticilerinin başına diyelim.

Bilal Bey, Temel Kotil’in gidişinden sonra havacı kökenli bir tane yönetim kurulu üyesi kalmayan THY’yi bir şekilde ele güne rezil olmaktan kurtarmış oldu. Aksi takdirde bu hafta ki yazımın başlığı hazır idi. İddia ediyorum ki, THY’yi, şu andaki Yönetim Kurulundan daha iyi bilir. Bekleyelim ve görelim.

Şimdi özellikle havacılık medyasında Temel beyin arkasından atıp tutanların kuru gürültüsüne bol bol tanıklık edeceğiz.

Geçmişte Bilal Ekşi’ye ince ince laf sokanların, adeta siyasi iradeye hedef gösterenlerin Nesrin Topkapı’ya nasıl taş çıkartacağını da ibretle izleyeceğiz. Kişilik yapıları gereği bazen ceket bazen ise etek altında yaşamlarını sürdürmeye çalışanların yeni durakları Bilal Ekşi olabilir.

Ne de olsa “kral öldü, yaşasın yeni kral !” değil mi ama?

İşte Airlinehaber ailesi olarak bizim farkımız bu. Güce tapınmadan, yaltaklanmadan, eleştirmekten geri durmadık. Düşene bir de biz vuralım demedik. Temel beyi seversiniz veya sevmezsiniz, çok hataları olmuştur. Ancak, kimse paraya tamah etti, çaldı, çırptı diyemez. THY’nin bir ara yakaladığı başarı ivmesinde şüphesiz onun da payı vardı. Şimdi gitti diye faturayı sadece ona kesmek haksızlık olur. Temel Beye yönelik mobing uygulaması yapılmadı, her yetki elindeydi ama o başaramadı diyen zaten çıkmayacaktır.

Bugünden sonra merak edilen, SHGM’nin başına kim geleceği?

Ortalıkta bir garip söylenti dolaşıyor. Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir’in SHGM Genel Müdürü olacağı söyleniyor. Arkadaşlar, biraz insaf yahu… İsmail Demir Bey SSM Müsteşarı, tenzil-i rütbe ile Genel Müdürlüğe atanır mı? Bu nasıl acemice ve bilgisizce bir düşüncedir. 

İsmail Beyi de THY’den tanırım. Eğitim başkanıyken de tanırdım. Genel müdür yardımcımız iken de. Takip edebildiğimiz kadarı ile bu görevdeki işini de iyi yapıyor. Siyasi irade onu neden cezalandırmak istesin ki? Çünkü bir bürokratı Müsteşarlıktan alıp Genel Müdür yapmak resmen onu cezalandırmaktır.

Bu göreve kimi atarlar bilmem ama DHMİ’deki Funda Ocak formülünü SHGM’de uygulamak en akla yatkını gibi geliyor. Tabandan, Tavana yükselebilmek… İşte özlenen budur.

Paraşütle değil merdivenleri tek tek çıkarak zirveye ulaşmak. İşin aslı budur. 

Yapılması gereken tek uygulama; SHGM’nin içinden tecrübeli bir üst yöneticiyi kurumun başına getirmektir. . Böyle yönetici var mı SHGM’de? Tabii ki var, hem de birkaç tane…

Ama ilk akla gelen, tam rakamını bilemeyeceğim ama en az 26 sene civarında SHGM’de görev yapan, uzun yıllardır Genel Müdür Yardımcılığını üstlenmiş, siyasetle uzaktan yakından ilgisi olmayan ve EuroControl’de her şirket genel müdürleri tarafından temsil edilirken o genel müdür yardımcılığı kadrosu ile başkanlık yapan Haydar Yalçındır. Genel Müdür ataması gerçekleşene kadar, sanırım 24.10 2016 da bir genel müdür yardımcısına vekalet verilecektir. Vekalet,teamüller gereği en kıdemli genel müdür yardımcısının olmalı.

İşi ehline vermek lazım, Liyakat ve ehliyet diyorsak Genel Müdür ekip içinden biri olmalıdır. Birde bakarsınız vekalet asalete dönüşüvermiş.

SHGM içinden deneyimli ve yurt dışında tanınmış bir yönetici varken kalkıp ta dışarıdan bir başkasını o göreve atamak SHGM ye zarar verir. Boş ver liyakati, ehliyeti, biz kendi adamımızı oraya koyalım deniyorsa o başka mesele.     

http://airlinehaber.com

Bu yazı toplam 2063 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.