• BIST 1.857,40
  • Altın 760.27399
  • Dolar 13.3831
  • Euro 15.1592
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 1 °C
  • Antalya 11 °C

Korona virüsten sonra medikal turizm,

Süha Öncü

Türk sağlık çalışanlarının ve Sağlık Bilimleri fakültelerinin eğitim sistemlerinin başarısı ile bu virüs kontrol altına alınmıştır. Emeği geçenlere minnet borçluyuz.

Yapılmış yanlışları söylemekle birlikte yanlışı düzeltecek önerileri söylemekle anlam kazanır. Yanlışları düzeltmek için konunun uzmanları emek verdiğinde başarı yakalanır.

Yapılmakta olan sağlık tesisleri için eleştirileri yazılı ve görsel medyada görüyoruz. Geri dönüş yok, çünkü yapıldılar.

Bu tesisleri Dünya’da ve Avrupa’da tanıtarak ve sağlık çalışanlarının eğitim seviyesini yükselterek daha üretken yapacağımız için ekonomiye ve sağlık sistemine katkı sağlarız.

400 milyon nüfuslu Avrupa kıtasında insanlar yaşlanmakta ve sağlık hizmeti maliyeti yüksek olduğu için devletlerin ve özel sağlık sigortalarının mali yükü artmaktadır. Türkiye modern sağlık tesislerine ve eğitimli sağlık personeline sahip olduğu için en azından Avrupa kıtasındaki ülkelerdeki sağlık sorunlarının çözümünde yıldız ülke olmaya adaydır. Yeter ki, doğru stratejik plan yapılsın.

Cerrahi ameliyatlardan sonra ve ağır hastalıkların tedavisinde yoğun bakım ünitelerindeki bakım çok önemlidir. Başka bir alt hastalığı olmayanlara verilen yoğun bakım ünitelerinin başarısı ortadadır. Bunun yanında dünyada kesin tedavisi olmayan hastalıklardan tedavi görenlerdeki şifa bulanların sayısından dolayı sağlık sistemimizi değerlendirirsek haksızlık etmiş oluruz. Olmayana göre olanı kıyaslamak mümkün değildir.

Teknik donanımı ve eğitimli personeli bulunan modern sağlık tesislerimizde verilen cerrahi ve yoğun bakım hizmet bedeli neredeyse Avrupa kıtasındaki maliyetlerin yarısı kadardır.

Sağlık turizmi adı ile kurulmuş tüm dernekler bir araya gelerek mevcut durumu değerlendiren ve eksikleri çözüm önerileri ile tespit eden çalışmalar yapmalıdır.

Böylece korona virüs sonrasında durumun Türkiye Medikal turizmi lehine çevrilmesine katkı sağlamış olurlar.

Kalın sağlıcakla,

Bu yazı toplam 1440 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.