• BIST 10676.65
  • Altın 2423.447
  • Dolar 32.2006
  • Euro 34.9235
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 20 °C

Konya 10 yılda kongre merkezi

Konya 10 yılda kongre merkezi
Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, kentin 10 yıl içinde kongre turizminde iyi yerlere gelmesi için çalışma başlattıklarını bildirdi.

KONYA- Kültür turizminde önde gelen şehirlerin başında yer alan Konya, turizmde hedef büyüttü. Konya'yı kongre turizminin de söz sahibi yapmak istediklerini belirten Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, kentin 10 yıl içinde kongre turizminde iyi yerlere gelmesi için çalışma başlattıklarını bildirdi.

 

Konya, kültür turizmiyle dikkat çeken şehirlerden biri. Mevlana'nın 800. doğum yıldönümü dolayısıyla UNESCO'nun 2007'yi Mevlana yılı ilan etmesinin de etkisiyle Konya, kültür turizm pastasından hak ettiği payını aldı. Mevlana Müzesi'ni yıl boyunca 2.5 milyon turist ziyaret etti. Yıl içinde kentin tarihi ve doğal güzelliklerini görme fırsatı bulan yüz binlerce yerli ve yabancı turist, bunun yanı sıra Hazreti Mevlana ve O'nun hoşgörü anlayışı ile ilgili bilgi edinme fırsatı buldu.

 

Kongre turizminde de söz sahibi olmak isteyen Konya, Mevlana Kültür Merkezi'ndeki 2 bin 500 kişilik açık va kapalı salonlarıyla uluslararası kongre, sempozyum ve panellere ev sahipliği yapabilecek kapasitede. Kentte Dedeman ve Rixos gibi otellerdeki bin 500 kişilik salonlar da önemli toplantı ve seminerlere imkân sunuyor. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çıpan, Konya'nın kültür turizminde yükselen bir değer olduğunu belirterek, bundan sonra kongre turizmine yöneleceklerini söyledi. Kongre turizminin diğer alanlara göre çok daha nitelikli olduğunu ifade eden Çıpan, "Konya 10 yıl sonra kongre turizminde çok daha önemli noktalara gelecek. Bununla ilgili altyapı eksikliğinin giderilmesi için çalışmalarımız sürüyor. Kongre turizmi için Konya tercih edilmeye başlandığında, bölgemizin cazibesi daha çok artacak. " dedi.

 

Yurtiçi ve yurtdışında Mevlana'nın öğretisine ilginin giderek arttığını kaydeden Çıpan, "2007 yılında özelde Konya'nın genelde Türkiye'nin tanıtımı açısından verimli geçti. İnanç ve kültür turizmiyle ilgilenen insanlar genelde çok daha fazla entelektüel birimi olan insanlardır. Bu nedenle biz inanç turizminde misafirlere normal bir turist gibi bakmıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

 

Kültür turizminde Konya'yı tercih edenlerin oranında bir önceki yıl göre yüzde 21'lik artış olduğunu vurgulayan Çıpan, Konya'ya 2007 yılında gelen ziyaretçi sayısının 2.5 milyon rakamına ulaştığı bilgisini verdi. Konya'da 2007 yılında yıldızlı otellerde 312 bin turist konakladığı öğrenildi. Konya'ya gelen yabancı turistler arasında başı Japonlar, Güney Koreliler, Almanlar, Amerikalılar ve Fransızlar çekiyor. 

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.