• BIST 1.424,850
  • Altın 496,76
  • Dolar 8,5300
  • Euro 10,0800
  • İstanbul 33 °C
  • Ankara 34 °C

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Nüfusun %15’i aşılandı

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Nüfusun %15’i aşılandı
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak, ülkede nüfusun yüzde 15’inin corona virüsüne karşı aşılandığını ve KKTC’nin dünya genelinde aşılama oranında ilk 10 ülke arasında yer aldığını açıkladı.

LEFKOŞA- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak, ülkede nüfusun yüzde 15’inin corona virüsüne karşı aşılandığını ve KKTC’nin dünya genelinde aşılama oranında ilk 10 ülke arasında yer aldığını açıkladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle sağlık çalışanlarını kutladığı ve corona virüsüne karşı ülkede devam eden aşı kampanyasına ilişkin bir mesaj paylaştı. Corona virüsü salgınıyla mücadelede ön saflarda yer alan sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı'nı kutlayan Tatar, salgın döneminde ülkede özveriyle ortaya konan sağlık mücadelesi ve dayanışmadan memnun olduğunu dile getirdi. Tatar mesajında, tüm sağlık çalışanlarının bayramını kutlayarak, ülkede corona virüsüyle mücadele kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, Genel Sağlık Sigortası ile Hasta Hakları Yasası’nın geçirilmesi yanı sıra, iş yeri hekimliği tüzüğünün de yapılmasının büyük bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

ersin-tatar.jpgMesajda, tıp mesleğinin, Covid-19 salgını sürecinde bir kez daha önemi gösterdiği ifade edilerek, “Sağlık çalışanları başta olmak üzere halkımızın bu süreçte özveriyle ortaya koydukları sağlık mücadelesi ve dayanışma takdire şayandır. Bilim insanlarının tanı ve tedavi amaçlı geliştirdikleri yöntemlerin uygulanmasıyla KKTC'de de pandemi mücadelesinde önemli yol kat edilmiştir” denildi.

“NÜFUSUN YÜZDE 15’İ AŞILANDI”

Tatar ayrıca, “Türk doktorları ve diğer sağlık çalışanlarının tıp bilimini yönlendiren gelişmelere kimi zaman öncülük edip kimi zaman da doğrudan büyük katkı sağladığına bu süreçte gururla şahit olduk. Türkiye'nin desteğiyle nüfusun yaklaşık yüzde 15'i aşılandı. KKTC bu oranla dünyada ilk 10 ülke arasında” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM”

Ülkede sağlık hizmetlerinden yararlanmanın herkesin hakkı olduğunu ve sağlık alanında önemli yatırımların yapıldığını ifade eden Tatar, “Bu bağlamda, ülkemizde son 1 yılda, sağlık alanında yapılan küresel ölçekteki altyapı yatırımları, kamusal sağlığın gelecekteki teminatı niteliğindedir. 14 Mart Tıp Bayramı'nda, kendisini insanlık sağlığına adayan tüm doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımıza şahsım ve vatandaşlarım adına bir kez daha teşekkürlerimi sunarken, canımızı emanet ettiğimiz tüm sağlık çalışanlarının her daim yüreğimizde ayrı bir yere sahip olduğunu vurgulamak istiyorum” dedi.

ahmet-savasan-010.jpg

KKTC SAĞLıK TURIZMI KONSEYI BAŞKANı SAVAŞAN: SAĞLIKÇILARA TEŞEKKÜRLER

Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, Genel Sağlık Sigortası ile Hasta Hakları Yasası’nın geçirilmesi yanı sıra, iş yeri hekimliği tüzüğünün de yapılmasının büyük bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Kanuni Sultan Süleyman’ın; “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi” sözünün, sağlığın “kıymetini” en iyi şekilde ifade ettiğine işaret eden Ahmet Savaşan, sağlık emekçilerinin ise bu “kıymetin” korunması için ne denli önemli olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Ülke insanı ve sağlık çalışanları halen büyük sorunlar yaşıyor…

Sağlık hizmetlerinin kesintisiz, etkin ve kaliteli bir şekilde ülke insanına ulaştırılmasında en önemli sorumluluğun devlete, görevin ise hekimler ile sağlık çalışanlarına düştüğünü ifade eden Ahmet Savaşan, sağlık sisteminin yıllardır kronikleşmiş sorunları nedeniyle ülke insanının, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının büyük sorunlar yaşadığının altını çizerek, “insanımızın hastane ve hekim seçebilmesi ve kesintisiz kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi için yapılası gereken daha çok iş var” ifadelerini kullandı.

İnsanımız, sorumluluğunu yerine getiren bir devlet istiyor…

Genel Sağlık Sigortası ile Hasta Hakları Yasası’nın geçirilmesi ve iş yeri hekimliği tüzüğünün de yapılmasının daha fazla geciktirilmemesi gerektiğinin altını çizen Ahmet Savaşan, “insanımız, sorumluluğunu yerine getiren bir devletin yanı sıra, iyi eğitim almış, en iyi çalışma şartlarında hizmet üreten, ürettiği hizmetlerden memnun olarak, hastalarına saygı gösteren ve yarınlara umutla bakabilen hekimler ile sağlık çalışanlarını görmek istiyor” dedi.

Sağlık çalışanlarımız pandemide nefeslere nefes; canlara da can kattı…

Covid-19 salgının birinci yılında kutladığımız 14 Mart Tıp Bayramı’nda, salgınla mücadelenin en büyük kahramanlarının, başta hekimler ve hemşireler olmak üzere bütün sağlık çalışanları olduğunu hatırlayarak, sağlık çalışanlarımızın bu mücadelede gösterdiği insanüstü çabalar sayesinde umutlara, umut; nefeslere nefes; canlara da can katıldığının unutulmaması gerektiğine dikkat çeken Ahmet Savaşan, “salgın döneminde, kendi yaşamlarını tehlikeye atarak hizmet veren bütün hekimlerimize, hemşirelerimiz ile sağlık çalışanlarımıza gösterdikleri olağanüstü azim için gönül dolusu teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Dr. Küçük’ü doğduğu bu önemli günde minnetle yad ediyoruz…

Savaşan, mesajının sonunda “doktorluğu, halkçılığı, mücadele azmi ve özverisiyle yüreklerimizde farklı ve silinemez bir yere sahip öncü Lider’imiz Dr. Fazıl Küçük’ün doğduğu bu önemli günde kendisini minnetle yad ederken, görevleri başında hayatlarını kaybeden veya başka nedenlerle aramızdan ayrılan sağlık çalışanlarını rahmetle anıyor, emekliye ayrılanlar ile hizmet vermeye devam edenlere sağlık ve huzur dileyerek, 14 Mart Tıp Bayramı’nı içtenlikle kutlarım” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 2351 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.