• BIST 8304.83
  • Altın 1673.868
  • Dolar 27.2041
  • Euro 28.8095
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 24 °C

Kırmızı palmiye böceğine savaş

Kırmızı palmiye böceğine savaş
Kırmızı Palmiye Böceği”nin Türkiye’de yayılışını kontrol altına almak ve gerekli önlemleri anlatmak amacıyla Kemer’de bir toplantı düzenlendi.

ANTALYA- Türkiye'de palmiye ağaçlarını yokederek milyonlarca lira zarara uğratan kırmızı palmiye böceğine karşı savaş toplantılarından biri de Kemer'de yapıldı.  Asya ve Ortadoğu ülkelerinde Palmiyelerin  en önemli zararlısı olarak gösterilen “Kırmızı Palmiye Böceği”nin Türkiye’de yayılışını kontrol altına almak ve gerekli önlemleri anlatmak amacıyla Kemer’deki toplantıya uzmanla katıldı.
Kırmızı Palmiye Böceği ile ilgili toplantı Antalya Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürlüğü ve Kemer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünce ortak olarak Kemer Belediyesi Kültür salonunda gerçekleştirildi. Sunumu Antalya Zirai Karantina Müdürlüğünden Dr.Rana Akyazı ile Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesinden Ziraat Mühendisi Handan Özkan verdi.
Toplantıya Göynük, Beldibi, Çamyuva, Tekirova ve Kemer sınırları içerisinde Tatil köyleri-Otel ve palmiye üretici ve satıcıları katıldı. Toplantıyı Kemer Belediye Başkan Vekili Süleyman Seraki ile Başkan Yardımcısı Mustafa Bilici de takip etti.

Antalya Zirai Karantina Müdürlüğünden Dr.Rana Akyazı katılımcılara verdiği bilgilerde, “Kırmızı Palmiye Böceği Asya ve Ortadoğu ülkelerinde palmiyelerin en önemli zararlılarının başında geliyor. Zarar verdiği palmiye sayısı milyonlarla ifade edilen kırmızı palmiye böceği, aynı zamanda büyük miktarda maddi kayba da yol açıyor. Kırmızı Palmiye Böceği yurdumuzun ve özellikle bölgemizde doğal yayılma alanlarını da tehdit ediyor. Hızla dünyada yayılıyor. Palmiye ve Hurma ithalatları ile ülkemizde de son dönem oldukça yayılmaya başladı. Bizde bu konuda gereken önlemleri alabilmek için bir takım çalışmalar yapıyoruz. Bu zararlının varlığının tespiti kadar mücadelesi de oldukça zor. Çeşitli önlemler alarak bu zararlının çoğalmasını engelleyebilir ve palmiyelerimin yok olmasını önleyebiliriz. “ dedi.

Doğada çok farklı bir yere sahip olan Palmiyelerin yok olmasına neden olan zararlı, insan sağlığına bir zarar vermiyor. Ancak yeşilliği ve palmiyeleri çok kısa bir süre içerisinde kurutabiliyor. Bu da turizm bölgelerini olumsuz yönde etkilerken, palmiyelerin yok olması maddi kayba da yol açıyor.

Ayrıca, zararlı ile mücadele konusunda Tarım İl Müdürlüğünce hazırlanan bilgiler toplantıya katılanlara dağıtıldı.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.