• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 22 °C

Kimse sütten çıkmış ak kaşık değil

Sefa İnan

Sevgili okurlarım; Geçen hafta yazdığım gibi, medyada en çok okunan haberler hala FETÖ haberleri. Her geçen gün, yaşanan darbe girişimin perde arkası aralandıkça, yeni bilgiler ortaya çıkıyor ve FETÖcu olarak suçlamalar, yeni bilgiler eşliğinde, tam sürat devam ediyor.

Tabii ki bu benim konum değil. FETÖ konusu ile sadece bir vatandaş olarak ilgileniyor ve THY’deki yaşananlara çok üzülüyorum. THY’miz kendi yan şirketleri ve ortaklıkları ile takriben 30.000 kişi civarında çalışanı olan bir şirketimiz. Darbe girişiminden sonra THY(211 kişi)-TGS(78 kişi)-Teknik A.Ş(39 kişi) de işten çıkartmalar yaşandı. Ben şimdiye kadar işten çıkartılan hiç kimseye FETÖ’cü başlığı atmadım. Çünkü şimdiye kadar çıkartılanların hepsi tazminatlarını aldılar ve hepsi de mahkemelerde işe iade davası açabilir ve geriye dönüş davalarını kazanabilirler. Mahkemelerin işe iade edilsin kararına rağmen işe başlatılmasalar bile ekstra bir tazminata daha hak kazanabilirler.

Bu kişilerin FETÖ’cü olduğu ispat edildiyse, bildirimsiz feshi uygulayın. Belgeleriyle Savcılığa bildirin.

İşten çıkartılan bu arkadaşlara bu nedenle FETÖ’cü başlığı kullananları kınıyorum.

Çünkü bu kişilerin hepsi olmasa da bir kaçı bile gerçekten, FETÖ’cü suçlaması ile atıldılarsa neden tazminat veriliyor? THY’de bir gün gerçekten FETÖ’cü avı başlarsa sanırım en üstten alta doğru seyredecektir. Malum Balık baştan kokar.

sefa-inan.jpg

THY’deki FETÖ sempatizanları düne kadar göğüslerini gere gere dolaşırlardı. FETÖ grubu THY’de örgütlendiyse, sanırım işçi, teknisyen, kabin memurluğu gibi alt kadrolar yerine THY’deki stratejik konumlara adam sokmuş olmalı.

Medyadan takip ettiğimiz üzere, Cumhurbaşkanımızın başyaverinin, Genelkurmay başkanımızın emir subayının, Valilerin, Rektörlerin bile FETÖ’cü diye tutuklandığı bir ortamda THY yönetim kurulu üyeleri, genel müdür, genel müdür yardımcıları ve başkanları? Bu nedenle ilk inceleme, torpilsiz girişin olduğunu düşünemediğim, yüksek ücretli ve cazip mevkilerden başlamalıdır. Bu makamlardan sonra alt kademelere inilebilir.

Bakalım kimi kim getirmiş? Değil mi ama? Kimse sütten çıkmış ak kaşık değil ya…

FETÖ’ cuların kökü mutlaka kurutulacak tarzı beyanlar veren Cumhurbaşkanımız, sanırım THY’yi de dikkatle takip ediyordur. Şimdiye kadar FETÖ’cü diye ses getirecek bir çıkartma olmadı. THY Yönetimi ya kendileri de henüz yeni oldukları için bu kişileri bulamadı ya da bulmak istemedi.

THY yönetimi yeni olduğu için ne yapıyor? Başkanlarına, müdürlerine altınızda bulunan FETÖ’cüleri atın diyor. Onlar da kendilerini atacak değil ya, ileride kendine rakip olacağını düşündüklerini, sevmediklerini, fırsat bu diyerek atıyorlar. Bu insanlar için FETÖ cü başlığı attırıyorlar. Cumhurbaşkanımız da bakacak ki, çıkartılanların hepsi emekçi tayfası. Anlamayacak mı sizce?

Çıkartılan bazı teknisyenleri çok iyi tanıyorum, mesleki hayatlarına yanımda başlayan THY’nin en değerli teknisyenleri idiler. İçlerinde, İngilizce bilen, pilotluk eğitimi alan, mesleğinde çok başarılı kişiler var. Hatta teknisyen olup doktora yapanlar mevcut. Bu kişiler acaba müdürleri tarafından kendilerine rakip olabilme ihtimali var diye çıkartılmış olamazlar mı? Kurunun yanında yaşın yanma ihtimali yok mu? İncelediniz mi?

Her bölüm başkanı veya müdürü, sevmedikleri, haz etmedikleri, kendine ilerde rakip olabilecek seviyedekileri anında harcama yoluna gidebilir. Şimdi belki de, -Peki Sefa bey sizce THY’de FETÖ’cu yok mu? diye yorum atabileceklerin önünü kesmek için, “Tabii ki vardır, ancak, FETÖ’cüleri yanlış yerlerde aramamalılar ve en alt seviyelerde değil üst seviyelerde aramaya devam etmeliler” diye cevap veririm. Aksi takdirde birde bakarsın gerçek FETÖ cular şirkette kalır diğer günahsızlar FETÖ cü sıfatıyla işten atılır.

Neyse bu konuyu fazla uzatmayayım ve THY’deki bu konudaki gelişmeleri izleyip sonra başka yazılarımda tekrar yorumlayayım.

İkinci konumuz; THY’de bir türlü yönetim kurulu başkanları ile yıldızı barışmayan Temel Kotil olacak.

Bildiğiniz üzere Temel Kotil, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bey İstanbul belediye başkanıyken İstanbul Belediyesi APK başkanlığını yürütmüş bir akademisyen. Tayyip Beyin belediye başkanlığı sırasında İTÜ dekan yardımcılığı görevini sürdürürken Tayyip Bey ile tanışan Temel Bey, Tayyip Bey tarafından İstanbul Belediyesi APK başkanlığına getirilmişti. Bu nedenle Temel Kotil Bey Cumhurbaşkanımız tarafından yakinen tanınır.

THY’deki görevine Genel müdür teknik yardımcılığı ile başlayan Temel Kotil’i THY’ye geldiği ilk günden itibaren tanıyan biri olarak, hakkında şimdiye kadar suiistimal içeren hiçbir şaibeli olay duymadım.

Temel Kotil daha sonra THY genel müdürlüğüne getirildi ve orada senelerce kaldı. Uluslararası arenada THY dendiğinde ilk akla gelen isim, seversiniz veya sevmezsiniz, Temel Kotil’dir.

Genel müdürlük görevi sırasında ilk olarak THY yönetim kurulu başkanı Candan Karlıtekin ile görüş farklılığı yaşamış ve bu anlaşamamazlık Candan Beyin istifası ile sonuçlanmıştı.

Candan Bey ile sürtüşmesini bilmeyenler için kısaca hatırlatayım. Candan Bey o zamanki Maliye bakanımız Mehmet Şimşek beye Temel Bey ile arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle “ya o ya da ben” diyerek hodri meydan çekmiş ve sonunda maliye bakanı Temel Bey tarafında görüş belirttiğinden Candan Bey kendine yakışanı yaparak görevinden istifa etmişti.

Daha sonra Hamdi Bey THY yönetim kurulu başkanlığına getirilmiş ve Temel Beyin yıldızı onunla da barışmamıştı. Hamdi Bey, Temel Beyi yıldırmaya çalışmış, yandaş ve THY’den nemalanan medyasını Temel Kotil’i yıpratılması için görevlendirmiş ve belden aşağı diyebileceğimiz gözden düşürücü, hakikati yansıtmayan yazı ve haberlerle yıpratmaya çalışıp istifaya zorlamıştı. Ancak Cumhurbaşkanımız hiç kimsenin ve tabii ki Hamdi Beyin ve yandaş medyasının bile hiç beklemediği bir anda Temel Beyi değil Hamdi Topçu’yu kovmuştu.

Bu arada, Hamdi Bey’in danışmanlık şirketi kurduğunu duydum. Ancak ne danışmanlığı yaptığını anlayamadım.(umarım ve dilerim ki havacılık değildir) Bu danışmanlık kisvesi ile THY’nin yeni yönetimi ile sıkı fıkı olduğunu söyleyenler olsa da bana pek inandırıcı gelmedi. THY’nin yeni yönetimi Hamdi Beyden havacılıkla ilgili bilgi alacak haldeyse yandık ki ne yandık…

Neyse uzatmayalım. Kısaca, Temel Kotil ikinci raundunda da galip gelmiş oldu.

Şimdilerde ise yine aynı yıpratma politikası eşliğinde saldırılar var. Bugün için THY’de İlker Aycı Yönetim Kurulu başkanı. Umarım 3.raunda gerek kalmaz.

Ancak görülen öyle değil.

Hamdi Topçu’nun taktiği olan belden aşağı vuruşlar ve Temel Kotil’i gözden düşürmeye yönelik hamleler yine medya desteği ile artmaya başlamış deniyor. Temel Kotil bir nevi işlevsiz hale getirilmeye çalışılıyormuş. Tabii ki bunlar bana gelen duyumlar. Aslında böyle bir durum varsa İlker Beyin, reklamlarla beslediği medyası ile değil, aynı Candan Karlıtekin gibi, “hodri meydan ya o ya ben” diyeceğini düşünüyordum.

Ancak;

Skytrax ödül törenine Temel Kotil ile birlikte katıldığı halde THY’nin Basın Bülteninde her nedense Temel Kotil’in ismini ve resmini görememiş olmam ve SKYLIFE’ın Ağustos 2016 sayısında, normal de Temel Kotil in yazdığı köşe de İlker Beyin isminin olması nedeniyle bana gelen duyumlara daha ciddi bakmaya başladım.

Ülkemizin zor günleri yetmezmiş gibi tarihi zarar açıklaması beklenen THY’nin bugünkü durumunda gönül isterdi ki, sen, ben tartışmaları yerine birlik ve beraberlik içerisinde olunsun.

Koskoca yönetim kurulu başkanı ve genel müdürün adeta it dalaşı seklinde kendilerine ve konumlarına yakışmayan tutum ve davranışlar içerisinde olmaları gerçekten THY’ye zarar veriyor.

Tüm şirket işi gücü bırakmış ve bu dalaşmayı izliyor. Genel müdürlük binasında yapılan kulisler çok çirkin. Genel müdür kim olursa olsun bu kadar etkisiz hale getirilmesi hoş değil. THY Genel müdürlük makamını ne siz yıpratın, nede başkalarına yıprattırın.

İnanın ki sizleri anlayamıyorum. Benim haber sitemde, birisi editörüme laf attığında onu koruma yoluna gidiyorken siz kendi genel müdürünüzü kurda kuşa yem etmeye çalışıyorsunuz.

Sakın ola ki Temel Kotil ile bağlantım var sanmayın. Bir kişi onu aradığımı,THY koridorlarında gezindiğimi, odasına gittiğimi, hatta ayakta bile olsa sohbet ettiğimi (genel kurul dışında) ispat etsin yazı yazmayı bırakırım.

Konu Temel Kotil değil. Konu; THY Genel Müdürlük makamı. Konu; 30 sene ekmeğini yediğim, sayesinde dünyayı gezdiğim ve yakamda altın hizmet rozetini taşıdığım şirketimiz.

THY yönetim kurulu madem Temel Kotil’den rahatsız, yönetim kurulunu toplayın ve genel müdüre el çektirin. Yetkiniz var neden yapmıyorsunuz. Madem işe yaramıyor boşa niye maaş veriyorsunuz.

İlker Aycı ve Temel Kotil ikilisine tavsiyem: Çıkın sizi oralara taşıyan siyasilerin karşılarına, aynı Candan Bey gibi “ya o, ya ben” deyin. Böyle medya yoluyla yıpratma, belden aşağı vuruşlar sizlere hiç ama hiç yakışmıyor. Eleştirilmeyi sevdiğini bizzat yüzüme söyleyen İlker Bey, sanırım bu yazıdaki seviyeli eleştirileri anlayacak ve kendisini yalakalaşmadan samimice eleştirdiğim için bana teşekkür edecektir.

http://airlinehaber.com

Bu yazı toplam 3447 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.