• BIST 4.874,34
  • Altın 1048.922
  • Dolar 18.6151
  • Euro 19.2674
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 3 °C
  • Antalya 10 °C

Katledilen müzisyen Türkiye’yi yasa boğdu

Katledilen müzisyen Türkiye’yi yasa boğdu
Müzisyen Şener’i istek şarkısı yüzünden çıkan tartışmada katleden 5 zanlıdan üçü “kasten öldürme” suçundan tutuklandı.

ANKARA - Ankara’da yedi yıldır sahne aldığı eğlence mekanında pazar günü sabaha karşı istek parçayı söylemediği gerekçesiyle tartıştığı müşterilerce katledilen müzisyen Onur Şener’in (45) ölümü, Türkiye’yi yasa boğdu. Müzisyen Şener’i istek şarkısı yüzünden çıkan tartışmada katleden 5 zanlıdan üçü “kasten öldürme” suçundan tutuklandı. Sanat dünyası öfkeli: 'Sanat ve sanatçı bu kadar değersizleşemez! Kışkırtılan nefret sanatçıyı öldürdü" dediler.

Ankara Çayyolu’nda bir eğlence mekanında sahne alan The Boss adlı müzik grubunun solisti Onur Şener, 01.00 gibi büyük oranda boşalan mekanda, çocukluk arkadaşları ile doğum günü kutlarken eğlenmeyi sürdüren beş kişilik grup ile tartışma yaşadı. Bir iddiaya göre grup “Ölürüm Türkiyem” adlı şarkı için istekte bulundu ancak Şener bilmediğini söyledi. Tartışmanın büyümesi mekan çalışanlarının saldırganları dışarı çıkarmasıyla önlendi.

Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müfettiş olarak çalışan İlker Karakaş (35) ve Ali Gündüz (36) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde mühendis olduğu belirtilen Semih Soyalp (36), mekan kapanınca evine gitmek üzere hareket eden Şener’e kesici cisimlerle saldırdı. Cam şişelerle yaralanan Şener, etraftaki esnaf ve vatandaşların iddiasına göre olay yerine 20 dakikada gecikerek gelen ambulansla hastaneye sevk edildi. Boğazındaki atardamarına isabet eden bir parçayla ağır yaralanan Şener ise tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybederken üç saldırgan gözaltına alındı.

İKİSİ BAKANLIK MÜFETTİŞİ

Olay yerine gelen polis beş zanlıyı gözaltına aldı. Saldırganlardan Ali Gündüz’ün Çalışma Bakanlığı’nda iş müfettişi, İlker Karakaş’ın Çalışma Bakanlığı İstanbul grubu iş müfettişi olduğu ortaya çıktı. Semih Soyalp’in ise kamu savunma şirketi TAI’de (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ) mühendis olduğu açıklandı. Semih Soyalp’in bir, İlker Karakaş’ın ise iki suç kaydı olduğu anlaşıldı. Soyalp ve Karakaş’ın sağ ellerinde saldırıda oluşan kesikler tespit edildi. Üç cinayet zanlısı daha ilk ifadelerinde suçu birbirlerinin üzerine attı. Gündüz ve Soyalp, cinayeti Karakaş’ın işlediğini öne sürerken, Karakaş ise kimin yaptığını bilmediğini iddia etti. Zanlılar ifadelerinde tüm bu tür cinayet vakalarında olduğu gibi bildik savunmayı tekrar etti: Onur’un yanımızdaki kızlara saldıracağını düşünüp elimdeki bira bardağını ona doğru savurdum. Birlikte yere düştük vs. Ali Gündüz ise ifadesinde, “Solist Onur gelirken arbede oldu. Ben kaldırımdan yere düştüm. İlker elindeki bira bardağını Onur’un kafasına vurdu” dedi.

onur-sener’.pngBİRBİRLERİNİ SUÇLADILAR

Dün saldırganlarla birlikte eğlenen Jale E. (36) ve Gözde G. (36) de gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Karakaş, Gündüz ve Soyalp “kasten öldürme” suçundan çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza mahkemesi tarafından tutuklanırken, kadın şüpheliler ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İfadesi ortaya çıkan İlker Karakaş, “Onur Şener’e bira bardağını fırlattım ama denk gelip gelmediğini hatırlamıyorum. Sapı elimde kaldı. Birlikte yere yuvarlanınca bir kere yumruk salladım. O sırada bir kadın, bana saldırıyordu. Benim arkam dönük olduğu için arkadaşlarımın ne yaşadığını bilmiyorum” dedi. Soyalp ise Karakaş ile Onur Şener’i ayırmaya çalıştığını savunurken “İlker elindeki bira bardağı ile sert bir şekilde Onur’un kafasına vurdu, bir kaç tane yumruk attı” diye konuştu. Gündüz de, “Solist Onur gelirken bize saldırdı. O sırada itiş kakış oldu” dedi. Serbest bırakılan Jale E. ise, “Ben İlker’in bira bardağıyla vurduğunu görmedim, İlker kendisi söyledi” diye konuştu.

onur-sener’.jpg'BÖYLE BİR ÖLÜMÜ HAK ETMİYORDU'

Onur Şener, dün ikindi vakti Cebeci Asri Mezarlığı’nda yer alan İsmet Oğultürk Camii’nde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından aynı mezarlıkta toprağa verildi. Cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Şener’in ailesi ve yakınlarınınyanı sıra müzik camiasından pek çok isim katıldı.

onur-sener’-001.jpgAnne Leyla Pınar Şener, “Bütün arkadaşlarına her yerde yardımcı olan, tüm iyiliklere koşan, hayvan ve insan sevgisiyle doluydu benim oğlum. Oğlumu erkenden çaldılar benden” dedi. Baba Erhan Şener de davanın sonuna kadar takipçileri olacaklarını belirterek, “Böyle bir ölümü hak etmiyordu. Yapanları Allah kahretsin. Yeter artık. Bu son olsun” diye konuştu.

Şener’in yakın arkadaşı olan ve davanın vekili Avukat Meltem Banko ise “Kendisi birkaç kişinin şımarıklığı yüzünden vahşice katledildi. Davanın peşini bırakmayacağız ve hepsinin ceza alması için büyük mücadele vereceğiz. Lütfen bu dava siyasallaşmasın. Birleştirici olalım. Hepimizin tek amacı bu canilerin en yüksek cezayı almaları” dedi. Başka bir müzisyen arkadaşı “Onur’un kavga ettiğini bırakın, herhangi birine sesini yükselttiğini bile görmedim. Sektör olarak güvenliğimiz çok açık. Hiçbir şekilde can ve mal güvenliğimiz yok” ifadelerini kullandı.

Katledilen müzisyen Türkiye’yi yasa boğdu

onur-sener’-002.jpg

'İKİ YETİM BIRAKTI'

Şener’in arkadaşı Batuhan Eskicioğlu, “O gece buraya yemeğe gelmiştik. Önce dışarıya bir grup çıktı. Sonra tartışmalar yaşanmaya başladı. Cam kırılma sesi duyduk. Onur yere düştü. Kavganın istek şarkının çalınmamasından ötürü çıktığını sanmıyorum. Başka bir meseleden kavgayı çıkarmış olabilirler” dedi.

1977 doğumlu müzisyen Onur Şener, Türk Eğitim Derneği (TED) Ankara Koleji 1995 mezunuydu. Yolu 2013 yılında popüler müzik programı “O Ses Türkiye” ile kesişen Şener, Hadise ile de düet yapmıştı. Şener, kariyerine Ankara’da müzik yaparak devam ediyordu. Şener evli ve bir kız çocuğu babasıydı.

Tiyatrocu Almula Merter de paylaşımında, “Bir kızı vardı. Diğer çocuk ölen arkadaşının oğluydu. Onu da sahiplenmiş, oğlum diyordu” açıklamasını yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'dan Onur Şener cinayetine ilişkin açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, istekte bulunulan şarkıyı söylemediği gerekçesiyle öldürülen müzisyen Onur Şener'in ölümüne ilişkin, "En kısa zamanda en ağır şekilde cezalandırılırlar ve layığını bulurlar diye düşünüyorum" ifadesini kullandı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ankara'da istekte bulunulan şarkıyı söylemediği gerekçesiyle saldırıya uğramasının ardından hayatını kaybeden müzisyen Onur Şener’in ölümüne ilişkin sürecin takipçisi olacaklarını belirterek "İnşallah örnek olacak bir cezayla bundan sonraki olası olayların önüne geçilmiş olur" dedi.

Ersoy, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamındaki sergilerin açılışı için bulunduğu Resim ve Heykel Müzesi'nde, müzisyen Onur Şener'in, istek parçasını söylemediği gerekçesiyle öldürülmesine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'BAKANLIK OLARAK TAKİP EDECEĞİZ'

Ersoy, bir gazetecinin "Bakanlık olarak takipçisi olacak mısınız? Size ulaşan yeni bilgiler var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Biz Bakanlık olarak takip edeceğiz. Süreç zaten hızlı ilerliyor, bundan sonraki hukuki bir süreç. Savcılık ve mahkeme aşamaları devam edecektir. Bizim en büyük isteğimiz suçlu bulunan kişilerin hak ettiği cezayı almasıdır. İnşallah örnek olacak bir cezayla da bundan sonraki olası olayların önüne geçilmiş olur diye düşünüyorum."

SANAT DÜNYASINDAN TEPKİ

Olayın ardından sanat dünyasından pek çok isim sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulundu:

Melek Mosso: Onur Şener’in öldürülmesinden sanatı ve sanatçıyı itibarsızlaştıranlar da en az katiller kadar sorumludur.

Gökhan Özoğuz: Birkaç kendini bilmez sıfatsızın egosuna verdi canını, geleceğini kızını. Ne yapsan faydasız, getirir mi bebeğine babasını?

Mustafa Sandal: Şu fotoğrafa bakıp bu ülkede müzisyenlerin ne kadar kıymetsiz görüldüğünü anlayın.

Acun Ilıcalı: Onur Şener’in canına kıyan insanlık düşmanlarını lanetliyorum. Bu canilerin ibret olacak en ağır cezayı almalarını diliyorum.

Hadise Açıkgöz: O Ses Türkiye sahnesinde birlikte şarkı söylediğim Onur Şener’in canice öldürülmesini kabul edemiyorum. Ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum. İstediğimiz tek şey müziğe, sanatçıya ve sanata saygı.

Katledilen müzisyen Türkiye’yi yasa boğdu

"CANAVARCA HİSLERLE İŞLENMİŞ BİR CİNAYET"

ANKARA Milliyet - Siyasi isimler de müzisyen Onur Şener’in öldürülmesine tepki gösterdi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Sayın Genel Başkanımızın, Cumhurbaşkanımızın ve MYK üyelerinin büyük acı duyduğunu ifade etmek isterim. Bu cinayetin canavarca hislerle gerçekleşmiş olması çok açık. Bütün bu dava sürecini çok yakından takip edeceğiz. Bu canavarlığı reddetmek, lanetlemek, bu cinayeti işleyen katillerin gereken cezayı alması konusundaki sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışacağız. Bu acı karşısında siyasi polemik üretmeye çalışanların ‘Bundan hükümet, bakanlık, şu kurum sorumludur’ gibisinden yaklaşım içine girmesinin bu acıyı ve cinayeti istismar etmesinden başka bir

yüzü yoktur.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Sanatın iyileştirici özelliğiyle var olmasını isterken; maalesef bazı kişilerin katline uğrayabiliyor. Tek tesellimiz sorumluların yakalanmış olması. İnşallah en yakın zamanda en ağır şekilde cezalandırılıp layığını bulurlar diye düşünüyorum. Bakanlık olarak takip edeceğiz. Süreç zaten hızlı ilerliyor, bundan sonraki hukuki bir süreç. Savcılık ve mahkeme aşamaları devam edecektir. Bizim en büyük isteğimiz suçlu bulunan kişilerin hak ettiği cezayı almasıdır. İnşallah örnek olacak bir cezayla da bundan sonraki olası olayların önüne geçilmiş olur diye düşünüyorum.

'DEHŞETE DÜŞÜRDÜ'

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Sanatçımıza Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabır diliyoruz. Bu acı olay kadar, olayın failleri de milletimizi dehşete düşürdü. İkisi Çalışma Bakanlığı’nda müfettiş, biri de TAİ’de mühendis. Bu memurları devlete kim aldı? Kimin torpilleriyle kamuda işe girdiler? Bu soruların da yanıtlanması lazım…

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: Her şeyi kendinin zanneden zavallı bir zihniyet tarafından gencecik bir müzisyen canice katledildi. Şiddete ve şiddeti yüceltenlere lanet olsun.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Sanatın, sanatçının, insan hayatının hak ettiği değeri görmediği bir dönemdeyiz.

Bu haber toplam 2277 defa okunmuştur
Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.