• BIST 7694.94
  • Altın 1670.803
  • Dolar 27.0154
  • Euro 28.808
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 31 °C

Isparta'da turizme 9 milyon YTL

Isparta'da turizme 9 milyon YTL
Isparta'da daha çok turist için kültür ve turizm yatırımları 9 milyon YTL 'ye ulaştı. İngilizce ve Türkçe gezi rehberi, harita ve çeşitli broşürler dağıtıldı.

ISPARTA - Isparta'nın kültür ve turizm değerlerinin tanıtılması ve çeşitli yatırımlar için geçen yıl yaklaşık 9 milyon YTL harcama yapıldığı bildirildi. Kentteki turizm merkezlerinin anlatıldığı tanıtım filmi ile birlikte İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan gezi rehberi, harita ve çeşitli broşürler seyahat acentalarıyla birlikte yurt dışı turizm sektörü temsilcilerine kadar ulaştırıldı.

Isparta Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdullah Kılıç, şehrin kültür ve turizm değerlerini tanıtmak için 'Isparta Tanıtım Filmi' hazırladıklarını söyledi. Kılıç, özel idare bütçesinden sağlanan 38 bin YTL ödenekle İngilizce olarak 5 bin adet DVD hazırlandığını kaydetti. Hazırlanan filmlerin yurt içi ve yurt dışında turizm sektöründeki ilgili kurum ve kuruluşlara, basın ve seyahat acentelerine gönderileceğini ifade eden Kılıç, "Aksu Zindan Mağarası Alanı Konservasyon ve Yürütme Platformu yapımı işi 99 bin YTL bedelle ihale edilerek tamamlanmıştır. Gül Parkı yapım ihalesi yapılmış ve iş yüzde 18 seviyesine gelmiştir." dedi.

 

Davraz Kayak Merkezi'ne yapılan 2 milyon 633 bin YTL'lik bir yatırımla kanalizasyon sorunu çözülerek, teknik galeri sistemi ile iletişim ve enerji hatları yer altına alındı. Türkiye'nin en önemli kayak merkezleri arasında yer alan Davraz Dağı'nın alt yapısının tamamlandığını belirten Kılıç, "Kayak merkezinin tanıtımı için 3 adet totem yaptırılmıştır. 20 bin adet Davraz broşürü basılmıştır. Davraz, için çeşitli kanallarda tanıtımı filmi hazırlanmıştır. İlimizi tanıtmak için 5 biner adet Türkçe ve İngilizce gezi rehberi, Isparta şehir haritası bastırılmıştır. Aksu Zindan Mağarası yoluna ait 2 kilometre yol ile Gölcük tabiat parkı yolunun 11. kilometrelik kısmının onarımı yapılmıştır." diye konuştu.

 

İl Müdürü Kılıç, Eğirdir ilçesi Akpınar köyünde bulunan 38 dönüm üzerine turizm amaçlı mevzii imar planı hazırlandığını, 280 yatak kapasiteli 1 konaklama tesisi ve 1 günübirlik tesissin yapılacağını söyledi. Kılıç, "Eğirdir Gölü'nde yapılan çalışmalar sonrasında turizme açılması gereken plaj yerlerinin uzmanlar tarafından incelendiğini ve 6 adet plaj yeri seçildi. Valiliğimiz tarafından hazırlanan 'gezi rehberi', harita ve Davraz broşürü ve kitler 80 il valiliğine, bakanlık yurt dışı temsilciliklerine, turizm sektörü temsilciliklerine posta ile dağıtımı yapılmıştır." şeklinde konuştu.

 

Kılıç, 2008 yılında çeşitli müze, kale kültür evi, antik tiyatro, kütüphane, tanıtım ve fuar organizasyonları, mağara revizyon ve aydınlatma, kazı çalışması projelerine devam edeceklerini belirtti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.