• BIST 10792.53
  • Altın 2415.055
  • Dolar 32.2003
  • Euro 34.8307
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 19 °C

Hülya Kaya - Vali Yardımcısı

İstanbul Valiliği Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Hülya Kaya: “İstanbul’u bir kadın gibi görüyorum”
 

İstanbul’un Turizmden Sorumlu ilk kadın Vali Yardımcısı. Genç, donanımlı ve vizyoner. ‘İnsanlara dokunmak ve onların hayatlarında bir fark yaratabilmek’ idealiyle yola çıkmış. Hep hayalini kurduğu İstanbul’un turizm yönetimine talip profesyonel’ bir İstanbul sevdalısı. Sıcak, güler yüzlü ve samimi! Yeni görevinde, turizm sektörünün tüm seslerini büyük bir heves ve öğrenme azmiyle dinleyip, ortak akıl bileşkesinde buluşturacak kadar çözüm odaklı bir isim.

İstanbul Valiliği Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Hülya Kaya ile yirmi yıllık kaymakamlık ve vali yardımcılığı tecrübesinden İstanbul’a uzanan kariyer yolculuğunu, bir kadına benzettiği İstanbul’u ve şehrin turizmine dair projelerini, hayallerini konuştum.
 

Hülya Hanım, İstanbul’un Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı olarak ekim ayının başından beri görevinizin başındasınız. Üstelik de ‘ilk kadın vali yardımcısı’ olarak! Bu makamda bir ilk olmak size neler hissettiriyor?

İstanbul çok sevdiğim bir şehir. Eşim de İstanbullu olduğu için Anadolu’daki mecburi görevim sırasında bir ayağımız hep İstanbul’daydı, her tatilimizde buraya gelirdik. Elbette böylesine kadim ve güzel bir şehre hizmet etmekten çok büyük bir sevinç ve gurur duyuyorum.

O halde bu zirveye giden yolu, ilk gençlik ideallerinizden başlayarak konuşalım mı? Mülki İdare amiri olmanızı tercih etmenize sebep olan nedir?

Lise yıllarım ailemin yanında, Konya’nın Akşehir ilçesinde geçti. İlçemizin kaymakamı herkesin sevdiği ve saygı duyduğu bir insandı. Her ne kadar ilkokuldan liseye kadar hep hayallerimi bir edebiyatçı olmak süslese de, her genç gibi ben de olgunlaştıkça hedefimi ve hayattan beklentilerimi sorgulamaya başlamıştım. Kaymakamımızın samimiyeti, insana dokunan tarafı ve en önemlisi de ilçemizde ki insanların hayatında fark yaratabilmesi çok hoşuma gitmişti. Tabii benim kaymakam olmaya karar verdiğimde henüz hiç bayan kaymakam yoktu. Ailemin ve çevremin de cesaretlendirmesi ile Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü birinci tercihim olarak kazandım. Kamu yönetiminden mezun olduktan sonra ilk ve tek girdiğim sınav olan Kaymakamlık sınavını kazandım ve 1999 yılında kaymakam adayı olarak atamam yapıldı. İnsanların hayatında bir fark yaratabilmek meslekte daima motivasyon kaynağım oldu. Bu sebeple de kaymakamlık mesleğini yaparken hep çok büyük keyif aldım. Yirmi yıllık meslek tecrübemde Aksaray’da başlayan meslek serüvenime İstanbul’da vali yardımcısı olarak devam ediyorum. Meslekte her ne kadar Anadolu’nun farklı yerlerinde çok güzel tecrübeler edinsem de okumak yazmaya karşı ilgimi hiç kaybetmedim. 2008-2009 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından İngiltere’ye kamu yönetimi masteri yapmak için gönderildim. Yurt dışı inceleme ve araştırmalarım, kamu da yenilikçi yaklaşımların ne denli önemli

olduğunu bir kez daha anlamama ve uygulamaya geçirmeme yardımcı oldu.

Kendini düzenli, disiplinli ve çalışkan biri olarak tarif eden Hülya Kaya, işini günü gününe takip etmeyi seviyor. Çalışmak kadar öğrenmekten de büyük keyif alan Kaya; insanlara faydalı olabildikçe mutlu, son derece yenilikçi ve de fark yaratmayı seven biri. Valilik ve kaymakamlık gibi makamlarda kadın çalışan sayısının az olduğunu anlatan Kaya, “Bir makama geldiğimde hep şunu düşünürüm, bir kadın olarak erkeklerden daha farklı ne yapabilirim, nasıl bir fark katabilirim? Kadının gücünü farklı bir şekilde yansıtmak gerektiğini düşünüyorum” diyor.

“İstanbul’a atanmama çok şaşırdım, bu görevlendirmeyi hiç beklemiyordum”

Konya’nın bir ilçesinde kaymakamlık yapar iken gelen bir teklif üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı ve İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin koordinatörlüğünde göreve başladım. Eş zamanlı olarak genel sekreter danışmanlığı da yaptım. İstanbul’da yaklaşık dört buçuk yıl kaldım. 2010-2014 yılları içerisinde İstanbul’da bulundum. 2015’te İçişleri Bakanlığı’na geri döndüm. Ben aynı zamanda hukukçuyum, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Kısa bir dönem bakanlıkta hukuk müşavirliğinde çalıştım. O ara doktora yapmak için burs başvurusu da yapmıştım. Başvurum İçişleri Bakanlığınca kabul edilince tekrar İngiltere’ye gittim. Uluslararası Hukuk alanında doktoramı tamamladım. Ardından da İstanbul’a tayinim çıktı, yaklaşık iki yıldır da Vali Yardımcısı olarak çalışıyorum. Yaklaşık iki yıl Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının İstanbul’daki iş ve işlemlerinden sorumlu idim. Ekim ayının başından bu yana da İstanbul’un Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı olarak görevime devam etmekteyim.

Kahramanmaraş, Adıyaman, Konya derken İstanbul’a atanmak aklınıza gelir miydi hiç? Bu haberi ilk aldığınızda ne düşündünüz?

İstanbul’u çok seviyorum. Buraya her gelişimde “acaba bir gün bu şehre hizmet etme şansını bulabilecek miyim?” diye kendi kendime sorardım. Hatta valiliğin önünden geçerken, “ne kadar güzel bir bina, keşke burada çalışabilsem” dediğim çok zamanlar olmuştur. Atama haberini ilk duyduğumda tabii çok şaşırdım. Böyle bir görevlendirmeyi hiç beklemiyordum. Hatta o dönemde doktora çalışmamı yürütmek üzere İngiltere’deydim. Çalışmamın bitmesine daha vakit vardı. İlk olarak bir şaşkınlık yaşadım, onu heyecan ve mutluluk takip etti. Biraz önce de ifade ettiğim üzere, İstanbul’a geldikten sonra öncelikle Aile Çalışma Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı bana bağlandı. Bu iki yıllık süreçte de çok güzel çalışmalar yaptığımızı düşünüyorum.

Kaynak: hotelrestaurantmagazine.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.