• BIST 9193.69
  • Altın 2062.054
  • Dolar 31.3658
  • Euro 33.8206
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 4 °C
  • Antalya 10 °C

Haydarpaşaport'a 5 milyar dolar

Haydarpaşaport'a 5 milyar dolar
Başbakan Recep Tayip Erdoğan, "Bugün bir Haydarpaşaport yatırımı gerçeklemiş olsaydı oraya yapılacak yatırım 5 milyar dolardı." şeklinde konuştu.

İSTANBUL -Başbakan Recep Tayip Erdoğan, "Bugün bir Haydarpaşaport yatırımı gerçeklemiş olsaydı oraya yapılacak yatırım 5 milyar dolardı." şeklinde konuştu. Galataport projesiyle Tophane ve Karaköy'deki tarihi binaları kötü yapılaşmadan kurtarmak istediklerini ancak bunun da engellendiğini belirten Erdoğan, "Biz tarihi sahipleniyoruz, birileri gelip maalesef o ucubeleri sahipleniyor." dedi.

Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte Üsküdar İlçe Kadın Kolları'nın 2.Olağan Kongresi'ne katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada isim vermeden bazı kesimleri eleştirdi. Yeni yatırımların bazı kesimler tarafından engellendiğine işaret eden Erdoğan, "Bakıyorsunuz hemen dikiliveriyorlar karşınıza." dedi. Haydarpaşaport projesinin engellendiğini belirten Erdoğan, "Anlamak mümkün değil. Aynı şekilde 4.Levent'te atılan adım, anlamak mümkün değil. Bunlar neye hizmet ediyorlar? Dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde böyle bir zihniyet, böyle bir mantık görebilirsiniz? Mümkün değil. Ne yapmak istiyorsunuz?" şeklinde konuştu.

 

"Bugün bir Haydarpaşaport yatırımı gerçeklemiş olsaydı oraya yapılacak yatırım 5 milyar dolardı." diyen Erdoğan, "Proje kapsamında buraya 5-6 bin kişilik yatak kapasitesi olan, oradaki mimariye uygun otel yapılacaktı. her şeyi ile gerçekten çok çok güzel, yayalaştırma projeleriyle gayet güzel bir projeydi. Harem'de gördüğünüz çirkinlikler kalkacak estetik bir yapılaşma gerçekleşecekti. Biz bunu yapmak istiyoruz. Ama birileri gelip önümüze duruyor. İBB Başkanımız ne yapsın? Hükümet olarak biz elimizden geleni yapıyoruz. Yani siz yasama yürütme bir şeyler yapıyorsunuz, öbürü gelip yolu kesiyor." ifadelerini kullandı.

 

Aynı engelle Galataport projesinde de karşılaştıklarını anlatan Erdoğan, "Galataport projesinin önünü kesilmemiş olsaydı şu anda Tophane'yi bambaşka seyredecektiniz. Bütün o gördüğünüz dökülen o tarihi eserler aslına uygun olarak renovasyonu, restorasyonu yapılmış hale gelecekti. Oradaki bazı ucube binalar ortadan kalkacak o tarihi eserler ortaya çıkacaktı. Hamamlardan tutunuz tarihi çeşmelere saat kulesine varıncaya kadar. Benim İstanbullu vatandaşımın çoğu Tophane'de saat kulesi var mı yok mu bilmiyor. Var ama etrafı sarılmış kuşatılmış. Aslında yapılması gereken onun meydana çıkarılması. Biz tarihi sahipleniyoruz, birileri gelip maalesef o ucubeleri sahipleniyor. Dertli olduğumuzu görüyorsunuz değil mi? Kararlıyız, durmak yok, yola devam." şeklinde konuştu.

 

Başbakan Erdoğan konuşmasında ekonomik gelişmelere de işaret etti. Ekonomiye yönelik eleştirileri yanıtlayan Erdoğan şunları söyledi: "Bazıları birşeyler konuşuyor. IMF, IMF, IMF. 'Türkiye bir şeyleri IMF'e kaptırdı' diyorlar. Kardeşim Türkiye'ye IMF'e neyi kaptırdı? Söyle. 'İşte siz emri oradan alıyorsunuz' diyorlar. Hangi emri? Onu söyle.'Onu siz bilirsiniz' diyorlar. Kardeşim söyle, iddia sahibi sensin. İddianı ispatla. Yok. Biz geldiğimizde Türkiye'nin IMF'ye borcu ne kadardı? 23 milyar dolardı. Şimdi ne kadar bu borç? 7.2 milyar dolar. 23 milyar dolar nire 7 milyar dolar nire. Halep ordaysa arşın burada. Onlar borçlandı biz ödüyoruz, hala ödüyoruz. Çıkıp diyorlar ki, 'Türkiye bu iktidar döneminde borçlandı' insaf sahibi olun. Bakın biz geldiğimizden fazla borç miktarı var da geliri neden söylemiyorsunuz? Geliri söylesene. Biz göreve geldiğimizde 100 lirada 78 lira borç vardı şimdi 100 lirada 40 lira borç var. Onu niye söylemiyorsun? Atalarımız boşuna borç yiğidin kamçısıdır dememiş. Borç yiğidin kamçısıdır zafiyet içerisinde kıvrananın değil. Bunlar hedef saptırmak istiyorlar. 'Halkı nasıl aldatırız' hesabı içindeler."

 

Başbakan Erdoğan batık bankalar konusunda da açıklamalarda bulundu. Kendi iktidarları öncesinde 22 bankanın fona devredildiğini, 46 milyar doların hortumlandığını söyleyen Erdoğan, "Nereye gitti bunlar? Hani malum o hapislere falan giren, girip çıkanlar var ya. Bunlar götürdüler. Eğer faizi ile bir hesap yapsak bu rakam 100 milyar doları rahat aşar. Bunun bedelini benim fakir fukara vatandaşım ödüyor. Biz yakaladığımızın yakasına yapıştık. Tavuğuna, horozuna, hindisine varıncaya kadar ne bulduysak, çiftliklerinde koyununu kuzusunu ne bulduysak sattık. Bunlar ta Güney Kıbrıs'a gitmişler. Bizim devlet olarak tanımadığımız yerde sanal bir şirket kuruyorlar. O şirketle Türkiye Cumhuriyeti hakkında dava açıyorlar. Açtıkları davalar da bayağı hatırı sayılır dava. 40 milyar dolarlık. Bunu Türkiye'den tahsil edecek. Ne yazık ki rahatlıkla hala dolaşabiliyorlar. Madem dürüstsün, buralar madem senin. O halde 'Benim' desene. Niye diyemiyorsun? Kaçak olan babası, kardeşi." şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.