• BIST 9374.2
  • Altın 2031.88
  • Dolar 31.0075
  • Euro 33.5663
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara -2 °C
  • Antalya 10 °C

Hayallerinizi ertelemeyin

Kaan Karaelmas

Yelken 7 den 70 e sağlığı uyum sağladıkça herkesin yapabileceği bir spor dalıdır. Yani her yaşta başlayıp, gösterdiği performansa göre yelkenli ile gezi seyirleri ya da yarış ekiplerinde yer alabilir. Ülkemizde yelkenli veya motoryat kullanımı için amatör denizci belgesi ADB ve Kısa Mesafe Telsiz Belgesi KMT ehliyetlerine sahip olmanız yeterlidir. Küçük yaşlarda yelken sporuna optimist ile başlanıp yelken öğrenilebilir. Yetişkinler için Türkiye’nin yetiştirdiği kıymetli yelken hocalarından veya yelken kulüplerinde eğitim alınarak fazla güce gerek olmadan bu spor öğrenilebilir. Ehliyet alımları ve yelken eğitimleri konusunda Türkiye Yelken Federasyonu da sizlere yardımcı olur.

kaan-1.jpg

DOĞA İLE MÜCADELE
Rüzgarın yönü ve şiddeti ve yönü sıklıkla değişir. Su sürekli değişkenlik gösterir. Ayrıca su koşulları da bu kurala tabidir. Karşımızda olan kuvvet tabiatın gücüdür ve buna saygı duyulmalıdır. Bunun için teknik ve güvenlik konularında deneyimli olmak gerekir.

kaan-2a.jpg

kaan-33.jpg

YELKEN SPORU LÜKS DEĞİLDİR
Yelken sporu lüks sayılan bir spor değildir. Yelken bir ekip işidir. Dolayısıyla masrafları sosyal yaşamdaki gereksiz harcama alışkanlıklarından fazla değildir. Yelken bize denizlerde yaşam için azla yetinmeyi öğretir. Bu spor 12 ay yapılabilenler arasındadır.

kaan-1aa.jpg

kaan-22.jpg

KENDILERI ILE BARıŞıK OLURLAR
Yelkeni hayat tarzı seçenlerin hayata bakışları değişir, daha rahat, olgun olurlar ve konuları akışına bırakan sakinlite uyumlu bir yapı kazanırlar. Böylece kendileri ile barışık olurlar. Yaptıkları işlerde başarılı bir hale gelirler. Stressiz, daha az problemli bir yaşam şekline kavuşurlar. Herşeyin hayatta mtkemmel olmadığı anlayışı ile hedeflere daha hızlı ulaşırlar. Şartlar uygun olmazsa hayır demek veya vazgeçmekbir hayat tarzı haline gelir.

kaan-3.jpg

YELKENCIDE SORUMLULUK ALMA BAĞLAYıCıDıR
Yelken bir doğa sporudur. Rüzgarla, dalgayla mücadele edilir. Engelleri aşmak için kararlı, motivasyonlu ve özgüvenli olmam gerekir. Yelkencide sorumluluk alma, yardımlaşma, kendi başına karar verme gibi özellikler, hiç şüphe yok ki yelkenciliğe ve denizciliğe bağlanmanın önemli bir sebebi olarak görülür. Aslında denizci heyecanının hiç yitirmeyen amatör bir sporcudur.

kaan-5.jpg

kaan-11.jpg

MAVI YOLCU OLMAK
Türkiye’nin yeni tatil sektörü mavi turlardır. Bunun için ise birçok seçenek bulunuyor. Mavi yolcu olmak ne demektir? Mavi yolculuğu ilk yazarlarından Azra Erhat şöyle tanımlamıştı: ‘’Bu bir bilinç işidir, derim. Bu bilinç, insana bir ayrıcalık, bir üstünlük duygusu verir. Ama mavi yolcuyu çevresinden ayırmaz; tam tersine bir çeşit ahlak aşılıyarak, bu ülküyü başkalarına da benimsetme hevesini verir ‘’

kaan-7.jpg

HAYATıN EN GÜZEL MAVILIĞINE YOLCULUK 
Gulet yapısı teknelerde, grup halinde tekne kiralanabilir veya bir teknede kabin kiralanır. İsterseniz kendi ehliyetiniz doğrultusunda yelkenli bir tekne veya kaptanlı yelkenli tekne kiralıyarak mavi yolculuk ile hayatın en güzel maviliğine yolculuk yapabilirsiniz.
Çeşme, Bodrum, Marmaris, Göcek, Fethiye gibi kıyı yerleşim yerlerinde mavi yolculuğa çıkaracak mavi tur şirketleri bulunur. Ayrıca birçok charter şirketi ile klimalı, duşu içinde olan kabinli tekneler ile mavi tura çıkılabiliyor.

kaan-8.jpg

TATİL, EĞLENCE VE YELKEN BIRLIKTE
Ayrıca; kıyı bölgelerde faaliyet gösteren yelken okullarının haftalık programlarına katılarak tatil, eğlence ve yelken yapmanın o sonsuz zevkini tadabilirsiniz. İsterseniz bu şekilde uluslararası ehliyet sahibi olma imkanları vardır.

Çıkacağız haftalık mavi yolculuklarda Ege ve Akdeniz’in doğal güzelliklerini denizden keşfederek, mavi ve yeşilin sayısız tonlarına tanık olup, tüm endişe ve stresinizi dalgalara ve esintilere bırakacağınızdan eminim.

Benim sizlere önerim “Hayallerinizi ertelemeyin”
 

Bu yazı toplam 7847 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.